صفحه اصلی / رینوپلاستی / ۵ روش اصلاح فرم بینی بدون جراحی را بشناسید
۵ دقیقه

اصلاح-بینی

۵ روش اصلاح فرم بینی بدون جراحی را بشناسید

آنچه می خوانید...

عمل های بینی بسیار رایج است و در سال های اخیر بسیار تکامل یافته است. طبق آمار، بینی و لب به دلیل قرار گرفتن در وسط صورت، جلب توجه می کنند. رفع مشکلاتی مانند افسردگی به دلیل ظاهر بینی، تورم یا حتی مشکلات تنفسی باعث مراجعه افراد به پزشک برای جراحی می شود؛ اما محبوب ترین روش در درمان مشکلات بینی در حال حاضر، اصلاح فرم بینی بدون جراحی است. اکثر جراحی های بینی بدون مداخله جراحی نیاز به بیهوشی جزئی یا کامل دارند که هزینه آن را بسیار افزایش می دهد. جراحی بینی به دلیل عوارض احتمالی توسط پزشکان توصیه نمی شود.

روش های اصلاح فرم بینی بدون جراحی

روش های در نظر گرفته شده اصلاح فرم بینی بدون جراحی برای بسیاری از موارد شامل شروع لیفت بینی خرگوشی، برای به حداقل رساندن و باریک شدن بینی، مخفی کردن برجستگی های استخوانی، اصلاح ناهنجاری های مادرزادی در سطح بینی، تنظیم بینی میلانی و زیبایی بینی بدون جراحی و برجسته سازی نوک بینی می شود. حتی راه های اصلاح فرم بینی بدون جراحی برای درمان مشکلات راه های هوایی باریک و مسدود نیز استفاده می شود. در ادامه بهترین روش های اصلاح فرم بینی بدون جراحی را بررسی خواهیم کرد تا مناسب ترین راه را با شرایط شما تعیین کنیم.

جراحی بینی با نخ

بخیه های تکنولوژی عمدتاً در مشکلات مربوط به لبه تحتانی بینی و اصلاح فرم بینی بدون جراحی استفاده می شود. فرآیند لیفت تارهای بینی را تحت بی حسی موضعی انجام می دهد، بنابراین بیمار می تواند در همان روز به زندگی عادی خود بازگرد

پروسه اصلاح فرم بینی بدون جراحی و زیبایی با نخ تنها ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و هیچ سوراخ جراحی در بینی ایجاد نمی شود، بلکه نخ ها از طریق سوزن های فلزی مخصوصی به بافت غضروفی بینی وارد می گردد. تاثیرات این روش می تواند از ۵ تا ۷ سال بعد از عمل ادامه داشته باشد، درد بعد از عمل یا وجود ندارد یا بسیار کم است.

نخ مورد استفاده در عمل لیفت بینی نوع خاصی از نخ های جراحی نامرئی (ساخته شده از نایلون) است که در اکثر موارد نخ بعد از جراحی برداشته نمی شود؛ اما در موارد نادری ممکن است پزشک تصمیم به برداشتن نخ بعد از مدت معینی بگیرد.

اصلاح فرم بینی بدون جراحی

کوچک کردن بینی با فیلر

تکنیک فیلر (فیلر بینی) یک تکنیک بسیار مدرن است که برای اصلاح فرم بینی بدون جراحی استفاده می شود و جدیدترین روش جراحی بینی بدون جراحی است. در حالت ایده آل، می توان مواد ویژه ای را نیز به عضله ای که وظیفه ی بالا بردن لبه نزولی بینی را دارد تزریق کرد تا ارتفاع آن کمی افزایش یابد. همچنین تزریق در کناره های بینی برای کوچک کردن سوراخ های بینی استفاده می شود.

البته نمی توان از تکنیک فیلر برای کوچک کردن بینی استفاده کرد و همچنین به حل مشکل کج شدن بینی کمکی نمی کند.

محتویات سرنگ پرکننده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اسید هیالورونیک
  • کلاژن گاوی
  • چربی از فردی که خودش عمل را انجام می دهد.
  • بوتاکس (سم بوتولینوم)

عمل فیلر بینی در یک جلسه انجام می شود و تزریق چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد؛ اما مشکل اینجاست که این روش دائمی نیست و ممکن است بیمار دو یا سه سال بعد نیاز به تزریق مجدد داشته باشد.

جراحی بینی با لیزر

این روزها بسیاری از جراحی های معمولی با استفاده از لیزر انجام می شود و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته موارد استفاده از لیزر در جراحی بینی به دلیل حساسیت بینی و عدم رفع مناسب لیزر بسیار محدود است.

لیزر برای از بین بردن آدنوئیدهایی که باعث تنگی نفس در بینی می شوند، مناسب است، اما احتمال رشد مجدد آدنوئیدها پس از لیزر وجود دارد، بنابراین جراحان ترجیح می دهند در این فرآیند از روش های طبی معمولی استفاده کنند.

لیزر همچنین یک راه حل جادویی در موارد افزایش فعالیت غدد چربی در بینی است که منجر به ناهمواری بزرگ بینی می شود، لیزر فعالیت این سلول ها را مهار می کند و به این ترتیب بینی به شکل طبیعی ایده آل خود باز می گردد.

لیزر همچنین ممکن است یک روش جایگزین برای استفاده از ابزارهای جراحی معمولی در جراحی بینی باشد.

اصلاح فرم بینی

کوچک کردن بینی با پلاسما

فناوری انرژی پلاسما یکی از روش های غیرجراحی است که در جراحی پلاستیک به ویژه برای کوچک کردن بینی استفاده می شود که در شادابی پوست، انعطاف پذیری و جوانی آن نقش مهمی ایفا می کند و نیازی به بیمارستان و عمل جراحی ندارید. در این روش فقط یک بی حس کننده موضعی قبل از جلسه استفاده می شود و نتایج به وضوح در طی چند روز پس از عمل ظاهر می شود.

کوچک کردن بینی با ورزش

تمرینات هوازی مانند ارتودنسی عمل می‌کنند و با انجام تمرینات ورزشی تا حدی به درمان ناهنجاری‌های جزئی بینی کمک می‌کنند و به همین دلیل گزینه مناسب و اقتصادی برای اصلاح فرم بینی بدون جراحی است.

تمرینات زیادی وجود دارد که می توان در خانه برای درمان مشکلات بینی انجام داد، از جمله:

  • تمرین لیفت بینی: در این تمرین دهان به صورت دایره‌ای باز می‌شود و چشم‌ها بسته می‌شوند و به سقف اتاق نگاه می‌کنند، در حالی که سر را به سمت عقب متمایل می‌کنید و سینه را سفت می‌کنید، تمرین را به مدت ۱۰ ثانیه چهار بار تکرار کنید.
  • تمرین باریک کردن بینی: سوراخ‌های بینی با انگشتان بسته می‌شود و هوا از آن‌ها ساکشن می‌شود و نفس به مدت بیست ثانیه نگه می‌دارد، تمرین را در هر روز تکرار می‌شود تا بینی کوچک‌تر شود.
  • تمرین کاهش طول بینی: در این تمرین لبه بینی با انگشت شست به سمت داخل هل داده می شود، در حالی که سعی می شود از ماهیچه ها برای حفظ بینی در این حالت استفاده شود. تمرین را می توان بین ۵۰ تا ۱۰۰ بار در روز بدون مشکل تکرار کرد.

مطب چی

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *