صفحه اصلی / مجله پزشکی / التهاب معده چیست؟
۶ دقیقه

التهاب معده و نشانه های آن

التهاب معده چیست؟

آنچه می خوانید...

التهاب معده چیست و چه علائمی دارد؟ گاستریت یا التهاب معده یکی از بیماری های شایع در سراسر دنیا است. این بیماری در اثر آسیب لایه محافظ معده بوجود می آید. لایه محافظ معده یک پوشش مخاطی روی دیواره معده است که معده را در برابر آسیب ها محافظت می کند. 

جالب است بدانید ورم معده در فصل های گرم سال یعنی تابستان و بهار، بیشتر دیده می شود. همچنین افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، بیشتر از این موضوع شکایت می کنند. در ادامه قصد داریم مشکل، علائم و نحوه برطرف کردن آن را مورد بررسی قرار دهیم.

التهاب معده چیست؟
التهاب معده چیست؟

التهاب معده چیست؟

گاستریت یا التهاب معده، لایه مخاطی یا پوشش معده را تحت تأثیر قرار می دهد. غددی در پوشش معده وجود دارند که پپسین، آنزیم و اسید معده را تولید می کنند. عملکرد پپسین هضم پروتئین است، در حالی که اسید معده در راستای تجزیه غذا کار می کند. لایه مخاطی معده کمک می کند که معده در برابر آسیب های اسید گوارشی محافظت شود.

هنگامی که لایه مخاطی معده ملتهب می شود، مخاط و آنزیم های کمتری تولید می شود. به این ترتیب سطح محافظت از پوشش معده کاهش می یابد. این مشکل با درد شکم، سوء هاضمه و حالت تهوع شروع می شود.

علائم التهاب معده و روده

در ورم معده شایع ترین نشانه هایی که ممکن است با آنها روبرو شوید، به ترتیب زیر هستند:

 • درد به خصوص در قسمت بالای شکم
 • تغییر در عادات روده
 • سوء هاضمه
 • نفخ شکم
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کم خونی
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • تب
 • تغییر میزان اشتها

جالب است بدانید التهاب معده  گاهی نشانه هایی مانند التهاب چشم و مشکلات پوستی را به همراه دارد. اگر معده شما دچار مشکل شود، می تواند اجزای دیگر بدن را نیز درگیر کند. اگر درمان نشود، وضعیت جسمی بیمار حادتر می شود.

نحوه تشخیص ورم معده

برای تشخیص گاستریت، پزشک تمامی علائم بیمار را بررسی می کند. تمامی عواملی که موجب شدت بیماری، فراوانی آن و هرگونه محرک احتمالی می شوند نیز مورد بررسی قرار می گیرند. بیمار می بایست سبک زندگی خود مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن و عادات غذایی را مطرح کند. اگر داروی ضد التهاب مصرف می کنید، در مورد این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

گاستروسکوپی

برای تشخیص ورم معده ممکن است گاستروسکوپی انجام شود که نوعی آندوسکوپی دستگاه گوارش است. این روش شامل قرار دادن آندوسکوپ در معده بیمار برای بررسی دیواره های داخلی مری و معده است. گاستروپی اغلب برای تأیید تشخیص استفاده می شود. اگر متاپلازی یا پیش تغییرات سرطان معده در بیمار دیده شود، نمونه بیوپسی نیز از ناحیه آسیب دیده، گرفته میشود.

گاستروسکوپی و تشخیص التهاب معده
گاستروسکوپی و تشخیص التهاب معده

آزمایش خون

برای تشخیص التهاب معده ممکن است آزمایش خون نیز در لیست بررسی ها قرار گیرد. آزمایش بیشتر برای بررسی هلیکوباکتر پیلوری، تعداد سلول های خونی، عملکرد کبد، کلیه ها، کیسه صفرا و پانکراس است. هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری است که در سطح اپیتلیال معده یافت می شود. وجود این باکتری به معنای وجود یک عفونت شایع در معده است که معمولاً علائمی ندارد.

هلیکوباکتر پیلوری و تاثیر آن بر التهاب معده
بررسی هلیکوباکتر پیلوری برای تشخیص التهاب معده

بلع باریم

بلع باریم برای تشخیص ورم معده استفاده می شود. یک تصویربرداری با اشعه ایکس است که به بررسی ناهنجاری های معده، مری و روده کوچک کمک می کند. این روش شامل بلع ماده حاجب حاوی باریم است که هر گونه ناهنجاری را در طول تصویربرداری نمایان می کند.

بلع باریم و تشخیص التهاب معده
تشخیص التهاب معده با تصویربرداری بلع باریم

درمان التهاب معده

از آنجایی که التهاب معده و روده با نشانه های مشابهی خود را نشان می دهند، گاهی تشخیص آنها دشوار است. برخی درمان ها و پرهیزها برای درمان گاستریت، بر عملکرد روده تاثیر می گذارند. در نتیجه موجب بهبودی التهاب روده نیز می شوند. بسیاری از افراد به دنبال جواب این سوال هستند که برای التهاب معده چه بخوریم؟ علاوه بر تغذیه، داروهای زیادی تولید شده اند که به طور قابل توجهی توانسته اند این مشکل را کنترل کنند.

بهترین قرص برای التهاب معده

برای درمان ورم معده غالباً از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. پزشک شما ممکن است مهارکننده ها و داروهای پروبیوتیک را نیز تجویز کند. پزشک با بررسی وضعیت جسمی برای بیمار دارو تجویز می کند. بسیاری از افراد جویای اسم قرص ورم معده می شوند، در حالی که دقیقاً نمی دانند مشکل آنها چیست. بنابراین بهتر است خودسرانه دارو مصرف نکنید و تحت نظر پزشک باشید. پمپ پروتون ها، داروهای کاهش اسید معده و پروبیوتیک از جمله داروهایی هستند که ورم معده را کنترل می کنند.

درمان التهاب معده با استفاده از آنتی بیوتیک ها
درمان التهاب معده با استفاده از آنتی بیوتیک ها

درمان خانگی التهاب معده

برای درمان التهاب معده وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید. به این معنا که حجم هر وعده غذایی را کاهش دهید. هر چقدر حجم وعده غذایی شما بیشتر باشد، معده شما با مشکلات بیشتری روبرو می شود.

خوردن غذاهای تند، اسیدی یا سرخ شده را به حداقل برسانید. این غذاها غالباً به معده آسیب می زنند و مشکلاتی مانند رفلاکس و ورم معده ایجاد می کنند.

مصرف الکل و نوشیدنی های گازدار را قطع کنید و یا به حداقل برسانید. نوشابه، نوشیدنی های گازدار و نوشیدنی های حاوی کافئین، نقش به سزایی در بوجود آمدن مشکلات معده ایفا می کنند.

برای درمان ورم معده، استرس را کنترل کنید. منابع استرسی که ممکن است مشکلات معده و روده را در شما ایجاد کنند، از خود دور کنید.

بیشتر بخوانید: التهاب روده و درمان آن

آیا التهاب معده خطرناک است؟

التهاب معده با کنترل و درمان خطرناک نیست و شما را درگیر مسائل جانبی نمی کند. در عین حال عدم پیگیری مشکل، ممکن است بیمار را با نشانه هایی مانند خونریزی معده روبرو کند. گاهاً ورم معده موجب ایجاد سرطان معده می شود. بنابراین اگر چنین علایمی دارید، پیگیری و درمان را سریعتر شروع کنید.

انواع التهاب معده

گاستریت ممکن است حاد یا مزمن باشد. اگر شروع آن همراه با علائم شدید و ناگهانی باشد، به آن گاستریت حاد می گویند. در صورتی که به مدت طولانی ادامه یابد، به آن گاستریت مزمن گفته می شود.

گاستریت حاد

التهاب معده حاد ممکن است در اثر سموم، مصرف الکل و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد شود. سایر علل گاستریت حاد مربوط به جراحی بزرگ، ضربه، سوختگی یا عفونت شدید است. ورم معده حاد در اثر عمل های لاغری یا بازسازی دستگاه گوارش نیز رخ می دهد.

ورم معده مزمن

گاستریت طولانی مدت یا مزمن در اثر عفونت با باکتری هایی مانند هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود. برخی بیماری ها به نوبه خود می توانند بیماران را مستعد ابتلا به ورم معده کنند. این بیماری ها شامل رفلاکس مزمن صفرا، کم خونی خطرناک و اختلالات خودایمنی می باشند.

گاستریت فرسایشی

گاستریت فرسایشی منجر به زخم یا شکستگی های کوچک در پوشش معده می شود. به مرور این زخم های کوچک به زخم های بزرگ تبدیل می شوند، در نهایت خونریزی معده رخ می دهد.

ورم معده غیر فرسایشی

التهاب معده غیر فرسایشی منجر به التهاب لایه مخاطی معده می شود. این در حالی است که ممکن است هیچ زخم یا شکستگی در لایه مخاطی ایجاد نشده باشد.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *