صفحه اصلی / تناسب اندام / بای پس معده

۶ دقیقه
بای پس معده

بای پس معده

آنچه می خوانید...

به دلیل تمایل انسان به زندگی راحت تر و بدون تحرک، چاقی به یک بیماری رایج بین افراد تبدیل شده است، که روز به روز نیز رو به پیشرفت می باشد. اگر توجه کنید به وضوح این بیماری را در خود یا اطرافیانتان خواهید دید و متوجه خواهید شد، که همه‌ آنها به دنبال کاهش وزن هستند. عده‌ ای با انجام فعالیت‌های ورزشی و رعایت رژیم غذایی به آسانی موفق می‌شوند به اندام ایده آل خود برسند، اما در میان این افراد کسانی هستند، که چاقی نه تنها یک عامل کاهش دهنده‌ اعتماد به نفس برای آنها به حساب می‌آید، بلکه به عنوان یک بیماری نیز تشخیص داده می‌ شود. اما نگران نباشید ما در کنار شما هستیم تا با معرفی عمل بای پس کلاسیک معده شما را تا رسیدن به یک اندام فوق العاده زیبا یاری کرده و در درمان بیماری چاقی شما را راهنمایی کنیم. اصلی ترین هدف عمل بای پس معده به صورت کلاسیک کاهش میزان دریافتی معده از غذا بدون آسیب رساندن به فرایند جذب مواد مغذی و مورد نیاز برای تولید انرژی و سلامتی بدن می‌‌باشد که در ادامه به معرفی کامل تمامی جوانب این نوع جراحی خواهیم پرداخت.

روش درمان چاقی

عمل بای پس کلاسیک معده

عمل بای پس معده

عمل بای پس معده در جهت کاهش اشتها و ایجاد محدودیت و همچنین کاهش میزان جذب کالری به دو صورت کلاسیک و سنتی انجام می‌گیرد. این جراحی با هدف درمان بیماری‌ چاقی برای افرادی که با روش‌های معمولی و عادی مانند ورزش کردن و رژیم غذایی قادر به کاهش وزن نیستند، با چندین تکنیک متفاوت انجام می‌گیرد. عمل بای پس کلاسیک معده که از معتبرترین و بهترین روش‌های جراحی‌ بای پس معده می‌باشد، رضایت افراد زیادی را که از بیماری چاقی و عوارض ناشی از آن رنج می‌بردند به خود جلب نموده است.

معده در بدن انسان وظیفه‌ی دریافت و هضم غذا را بر عهده دارد، این عضو مهم و حیاتی نقش مهمی در چاقی افراد دارد. در عمل بای پس کلاسیک معده با جراحی معده و تقسیم آن به دو بخش بزرگ و کوچک در فرایند جذب مواد غذایی محدودیت‌های ایجاد می‌شود و تغییراتی در شیوه‌ی انتقال مواد غذایی از معده به روده به وجود می‌آید. ایجاد این تغییرات باعث لاغری و جلوگیری از چاقی خواهد شد.

عمل بای پس که از ترکیب دو تکنیک سوء جذبی و اعمال محدوده کننده نشات می‌گیرد، یک روش لاپاروسکوپی است، که با ایجاد یک برش بسیار کوچک به منظور ایجاد یک فاصله‌ی مناسب در محل اتصال معده و روده به نام دریچه کاردیا، توسط یک متخصص فلوشیپ در اتاق عمل انجام می‌شود. اگر به مقایسه عمل بای پس کلاسیک معده با سایر روش‌های موثر در کاهش وزن بپردازیم، با توجه به نتایج رضایت بخشی که از سوی افراد مورد جراحی اعلام شده است و طبق تحقیقات لازم و همچنین تاییدیه‌های صادر شده از سوی پزشکان متخصص عمل بای پس کلاسیک معده به عنوان بهترین و موثر ترین روش جراحی برای درمان بیماری چاقی معرفی شده است، که نسبت به دیگر روش‌ها  بسیار بهتر عمل نموده است.

حتما بخوانید: لاغری در یک جلسه

مراحل عمل بای پس کلاسیک معده

در ابتدا باید فرد بیمار با انجام آزمایش‌های لازم تایید عمل بای پس معده را از پزشک متخصص خود دریافت نمایید. تا تمام موارد لازم و ضروری و همچنین آمادگی‌های لازم از سوی بیمار مورد بررسی قرار گیرد. بعد از انجام مراحل اولیه عمل و انتقال بیمار به اتاق عمل، یک برش در اطراف معده‌ی او به فاصله‌ی معینی از دریچه کاردیا صورت می‌گیرد. بدین صورت که بیمار دارای دو معده کوچک و بزرگ می‌شود. معده بزرگ به قسمت دوازده متصل می‌باشد ولی راهی برای دریافت مواد غذایی ندارد. البته  هر دو بخش بزرگ و کوچک معده  به وسیله‌ی استاپلر به یکدیگر متصل می‌باشند. در مرحله‌ی دوم جراحی، قسمت کوچکتر معده به روده باریک که بخش کوچکی از آن برش داده شده اتصال داده می‌شود، تا مواد غذایی به صورت مستقیم از معده کوچک به روده باریک انتقال یابد و عمل هضم توسط آنزیم‌های معده بر روی آنها انجام نگیرد. وقتی قسمتی از روده باریک با فاصله‌ی بسیار کمی از دوازده برش داده می‌شود، یک سر دوازدهه آزاد باقی می‌ماند که باید به روده‌ی‌ که متصل به معده بزرگ می‌باشد، وصل شود تا روند جذب و هضم غذا توسط معده با همان روند قبل و به صورت طبیعی ادامه یابد.

مزایای عمل بای پس کلاسیک معده

 • کاهش اشتها
 • کاهش سایز معده
 • دریافت میزان کالری کمتر و جذب آن توسط روده
 • درمان بیماری چاقی و عوارض ناشی از آن
 • درمان دیابت نوع دو
 • با کاهش وزن، هورمون‌های بدن به صورت نرمال تنظیم خواهند شد، که باعث بهتر شدن عملکرد سوخت و ساز بدن خواهد شد.
 • عمل بای پس کلاسیک معده با کاهش وزن،  باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می‎شود.
 • به دلیل کاهش وزن و درمان بیماری‌ها، مصرف داروهای شیمیایی نیز بسیار کاهش می‌یابد.
 • دارای قابلیت برگشت پذیری می‌باشد.
 • محدود کردن مقدار غذای مصرفی
 • بیشترین میزان کاهش وزن در دراز مدت را به همراه دارد.
 • در دراز مدت کمترین میزان بازگشت را خواهد داشت.
 • قابل کنترل بودن در صورتی که قسمتی از معده با مشکل نشتی رو به رو شود.
 • سرعت بخشیدن به کاهش وزن و روند لاغری به گونه‌ای که فرد قادر است تا نیمی از وزن خود را کاهش دهد.
 • تغییر سبک زندگی از  پرخوری و مصرف غذاهای پر کالری به یک زندگی سالم

حتما بخوانید: لیپوماتیک برای لاغری موضعی

معایب بای پس معده

عمل بای پس کلاسیک معده دارای معایب بسیاری اندکی می‌باشد، به طور مثال دوره‌ی درمان آن نسبت به دیگر روش‌ها طولانی تر است و بیمار بعد از جراحی باید مدت زمان بیشتری را در بیمارستان سپری کند. البته در بعضی افراد ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد، که از جمله این عوارض به کاهش انواع ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن می‌توان اشاره کرد.

 نکاتی که قبل و بعد از عمل بای پس کلاسیک معده باید رعایت شوند.

 • یک ماه قبل از عمل جراحی باید از مصرف هرگونه داروی هورمونی خودداری نمود.
 • قبل از عمل بای پس کلاسیک معده به مدت سه هفته فرد باید به صورت منظم و روزانه قرص آهن و ویتامین‌های لازم را به صورت قرص یا مکمل مصرف کند.
 • مصرف غلات و انواع پروتئین بعد از این عمل بسیار حائز اهمیت است.
 • مراجعه مرتب و منظم به پزشک، انجام حرکات ورزشی سبک، داشتن رژیم غذایی مناسب از جمله اقداماتی است که پس از عمل جراحی باید انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *