صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / بهترین روش جلوگیری از بارداری بدون عوارض
۸ دقیقه

معرفی یک روش جلوگیری از بارداری

بهترین روش جلوگیری از بارداری بدون عوارض

آنچه می خوانید...

بهترین روش جلوگیری از بارداری از دید زوج ها متفاوت است. این موضوع دغدغه بسیاری از زوج ها در اوایل ازدواج است. برای پیشگیری از بارداری، پزشکان روش های طبیعی و روش های دارویی را به زوجین توصیه می کنند. اکثر زوج ها استفاده از روش های طبیعی را انتخاب می کنند، چرا که عوارض کمتری دارد. داروهای پیشگیری از بارداری عوارض بسیاری زیادی دارند. روش های مختلفی برای جلوگیری به روش طبیعی وجود که زوج ها می توانند استفاده کنند.

کدام روش برای جلوگیری از بارداری مناسب است؟
کدام روش برای پیشگیری از بارداری مناسب است؟

انواع روش های جلوگیری از بارداری

استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بارداری

کاندوم تنها روش جلوگیری از بارداری است که خط ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد. کاندوم مردانه روی آلت تناسلی قرار می گیرد و به عنوان یک مانع عمل می کند. به این ترتیب از عبور اسپرم ها در حین رابطه جنسی جلوگیری می کند. کاندوم زنانه قبل از رابطه جنسی و در واژن قرار می گیرد. البته این کاندوم به اندازه کاندوم مردانه موثر نیست. تنها عیب کاندوم را می توان پاره شده آن حین رابطه جنسی دانست. کاندوم در شرایطی پاره می شود که به درستی استفاده نشده باشد. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که برخی افراد به لاتکس حساسیت دارند.

قرص ضد بارداری

این قرص کوچک حاوی استروژن و پروژسترون است که یک بار در روز باید مصرف شود. قرص های ضد بارداری خوراکی رایج ترین روش پیشگیری از بارداری هستند. چند نوع قرص مختلف وجود دارد که پزشک یکی از آنها را با توجه به وضعیت جسمی شما تجویز می کند.

Iud یک روش جلوگیری از بارداری

Iud دستگاهی کوچک وT شکل است که در دو نوع عرضه شده است. آی یو دی از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده است. این دستگاه توسط پزشک، داخل رحم نصب می شود.

جلوگیری از بارداری با iud
IUD یکی از روش های پیشگیری از بارداری

دستگاه آی یو دی یک روش جلوگیری از بارداری موثر و طولانی مدت است. بسته به نوع، بین ۳ تا ۱۰ سال در رحم باقی می ماند. آی یو دی یکی از روش های موثر در پیشگیری از بارداری است اما معایب خود را نیز دارد. استفاده از Iud ممکن است در شش ماه اول با عوارضی مانند خونریزی و لکه بینی نامنظم همراه باشد.

بیشتر بخوانید: واژینیسموس یکی از مشکلات شایع میان زنان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آن مقاله درمان واژینیسموس را بخوانید

ایمپلنت ضد بارداری

در این روش جلوگیری از بارداری ، یک میله کوچک و انعطاف پذیر سیلیکونی زیر پوست بازوی خانم قرار می گیرد. ایمپلنت نوعی هورمون پروژسترون را در بدن خانمها آزاد می کند. هورمون پروژسترون ترشحات مربوط به تخمدان را متوقف می کند و مخاط دهانه رحم را غلیظ تر می کند. استفاده از بی حس کننده موضعی برای قرار دادن و برداشتن میله مورد نیاز است. ایمپلنت ضد بارداری پس از سه سال باید تعویض شود. ممکن است در ابتدا قرار دادن ایمپلنت، خونریزی نامنظم را به همراه داشته باشید.

ایمپلنت یا کپسول جلوگیری از بارداری
ایمپلنت یا کپسول برای پیشگیری از بارداری

تزریق هورمون

این تزریق حاوی یک هورمون پروژسترون مصنوعی است. هورمون به صورت وریدی و عضلانی برای خانمها تزریق می شود. پس از تزریق تا ۱۲ هفته بعد در جریان خون، ترشح می شود. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که تزریق ممکن است باعث اختلال در قاعدگی یا خونریزی نامنظم شود.

قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی

اگر استفاده از هر روش جلوگیری از بارداری امکان پذیر نبود، می توان از قرص اورژانسی استفاده کرد. این قرص را به قرص صبح نیز می نامند. در واقع این قرص تا پنج روز پس از رابطه جنسی تاثیر دارد. هر چه زودتر مصرف شود، موثرتر است. اگر سه روز اول پس از رابطه جنسی مصرف شود، درصد بارداری را به میزان ۸۵ درصد کاهش می دهد.

قرص اورژانسی یک روش جلوگیری از بارداری
قرص اورژانسی

حلقه ضد بارداری

این روش جلوگیری از بارداری شامل یک حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر است که توسط خانم در واژن قرار می گیرد. حلقه ضدبارداری بطور مداوم هورمون آزاد می کند و به مدت سه هفته در جای خود باقی می ماند. روند استفاده به این صورت است که باید پس از سه هفته آن را بردارید. یک هفته استراحت کنید و مجدداً آن را استفاده کنید. درصد استروژن و پروژسترون مورد استفاده در حلقه کمتر از قرص های پیشگیری از بارداری است.

حلقه برای جلوگیری از بارداری
حلقه پیشگیری از بارداری

دیافراگم

دیافراگم یک روش جلوگیری از بارداری دیگر است که کمتر استفاده می شود. یک سیلیکون کوچک، نرم و گنبدی شکل است که در داخل واژن قرار می گیرد. باید حداقل تا شش ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود بماند. سپس می توانید آن را خارج کنید و تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: درمان فیبروم رحم به شما کمک می کند با آن بیشتر آشنا شوید و درمان آن را پیگیری کنید.

ساده ترین روش جلوگیری از بارداری خانگی

روش جلوگیری از بارداری طبیعی

بهترین روش جلوگیری از بارداری بدون عوارض، روش طبیعی یا تقویمی است. روش تقویمی تکنیکی است که چرخه ماهانه قاعدگی را مشخص می کند. به این ترتیب تاریخ روزهای تخمک گذاری که در آن حداکثر شانس بارداری وجود دارد، مشخص می شود.

در روش طبیعی ۱۸ روز از کوتاه ترین و ۱۱ روز از طولانی ترین چرخه قاعدگی کم کنید. با این محاسبه شما روزهایی که بیشترین احتمال باروری را دارید، بدست می آورید. این روش را اغلب زنانی انتخاب می کنند که دوره های قاعدگی آنها بین ۲۶ تا ۳۲ روز است.

روش تقویمی یک روش جلوگیری از بارداری
روش تقویمی

بیشتر بخوانید: مسمومیت بارداری چه خطراتی دارد؟

اندازه گیری دما برای جلوگیری از بارداری

تخمک گذاری منجر به افزایش دمای بدن خانمها از ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد می شود. دمای بدن را سه بار در روز چک کنید تا روز تخمک گذاری را پیدا کنید. اکثر زوجین در روابط جنسی از کاندوم به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری استفاده می کنند.

گیاه پنبه دانه

برای جلوگیری از بارداریمی توانید از گیاه پنبه دانه به صورت دمنوش استفاده کنید. ریشه خشک شده گیاه پنبه دانه به عنوان چای و یا جوشانده استفاده می شود. این گیاه ترشح هورمون اکسی توسین را تحریک می کند و تا حدودی از بارداری جلوگیری می کند.

نعناع برای جلوگیری از بارداری

نعناع نیز یک روش جلوگیری از بارداری به حساب می آید. این روش زمانی بسیار مفید است که نعناع به چای اضافه شود و با دوز کم مصرف شود.

جعفری

یک روش جلوگیری از بارداری مصرف جعفری به صورت دمکرده است. جعفری گیاهی است که به راحتی در دسترس است و تقریباً  برای پیشگیری از بارداری مفید می باشد. هیچ گونه عارضه جانبی ندارد و یکی از مفیدترین روش های ارگانیک پیشگیری از بارداری است.

استفاده از مرکبات برای جلوگیری از بارداری

ویتامین C یکی از آیتم های مناسب برای پیشگیری از بارداری است. لیمو و پرتقال حاوی مقادر بسیار زیادی ویتامین C هستند. شما می توانید ۲ دوز ویتامین C را تا ۳ روز پس از مقاربت مصرف کنید. بخاطر داشته باشید در صورت مثبت بودن تست بارداری، نباید مصرف شود.

زردآلو خشک

استفاده از زردآلو یک روش جلوگیری از بارداریمتفاوت است که ممکن است چیزی در مورد آن نشنیده باشید.مقداری زردآلو خشک را با عسل و آب مخلوط کنید. مصرف یک فنجان از این مخلوط می تواند از بارداری جلوگیری کند. این ترکیب یک راه موثر، آسان و سریع برای پیشگیری از بارداری ناخواسته است. دقت کنید که زردآلو خشک می بایست بعد از مقاربت مصرف شود.

پاپایا برای پیشگیری از بارداری

پاپایا حاوی آنزیمی به نام پاپائین است که پروژسترون و هورمون های ضروری برای بارداری را سرکوب می کند. خوردن پاپایا پس از مقاربت ممکن است به جلوگیری از بارداریکمک کند.

انجیر خشک

روش جلوگیری از بارداری دیگر استفاده از انجیر خشک است. خوردن ۱ تا ۲ میوه انجیر خشک در روز به پیشگیری از بارداری ناخواسته کمک می کند. مصرف زیاد انجیر خشک ممکن است باعث ناراحتی معده شود، بنابراین آن را به صورت کنترل شده مصرف کنید.

سوالات متداول روش جلوگیری از بارداری

مطمئن ترین روش پیشگیری از بارداری چیست؟

مطمئن ترین روش جلوگیری از بارداری را می توان استفاده از کاندوم دانست.البته در صورتی که صحیح استفاده شود و کاندوم آسیب نبیند. روش تقویمی نیز به عنوان یکی از مطمئن ترین روش های طبیعی به حساب می آید. به ویژه اگر در روزهای تخمک گذاری از مقاربت خودداری کنید.

بهترین روش پیشگیری از بارداری برای زوج های جوان کدام است؟

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج، استفاده از قرص جلوگیری است. روش های دیگر را نیز می توان برای اوایل ازدواج استفاده کرد. البته توصیه پزشکان بر این است که اوایل ازدواج از ساده ترین روش ها استفاده شود.

پیشگیری از بارداری پس از مقاربت

جلوگیری از بارداری بعد از ریختن اسپرم با استفاده از قرص انجام می شود. این بهترین راهکار برای چنین شرایطی است.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *