صفحه اصلی / مجله پزشکی / بهترین زمان برای بارداری
۱۵ دقیقه

بهترین زمان برای بارداری

بهترین زمان برای بارداری

آنچه می خوانید...

اکثر زوج هایی که قصد باروری و بچه دار شدن دارند با این دغدغه مواجه هستند که بهترین زمان برای بارداری چه زمان است؟ اگر شما نیز به دنبال جواب این سوال و پیدا کردن بهترین زمان برای بارداری هستید در این صورت باید درباره وضعیت تخمک گذاری اطلاعات کسب کنید و با توجه به سیکل ماهانه خود و زمان تخمک گذاری و … بهترین زمان بارداری و حدود زمان زایمان را برنامه ریزی کنید. در این مقاله می خواهیم بهترین زمان برای بارداری و علل موثر بر شانس بارداری را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین سن بارداری چه زمانی است؟

احتمال بارداری از زمانی که دختران به بلوغ می رسند و چرخه قاعدگی برایشان اتفاق می افتد و تا زمانی که زنان یائسه میشوند، با شدت ، ضعف و همچنین با ریسکهای متفاوت وجود دارد. اما در دهه سوم زندگی یعنی از بیست تا سی سالگی زنان، بدلیل وجود بیشترین و سالم ترین تخمک ها، احتمال بارداری بیشتر است. از سن سی و پنج سالگی احتمال بارداری روند نزولی دارد و سرعت بیشتری به خودش میگیرد بطوریکه آمار و ارقام نشان میدهد که یک خانوم ۳۷ ساله تنها بیست و پنج هزار تخمک دارد و درسن چهل سالگی عدم احتمال بارداری میتواند اتفاق بیافتد، یعنی از چهل سالگی به بعد علاوه بر اینکه احتمال بارداری کمتر میشود، خطرات مربوط به دوران بارداری شامل ریسک ناسالم بودن بچه میشود نیز برای فرد ممکن است رخ بدهد. از جمله این خطرات میتونیم به زایمان زودرس، تولد جنین مرده، نوزاد با وزن پایین، معلولیت مادرزاد نوزاد و سندروم دان اشاره کنیم. نکته مهم و قابل توجه این است که احتمال بارداری در سنین چهل سالگی به بعد صفر نیست و لزوما در صورت بارداری در این سن، برای مادر و نوزاد همیشه خطری ندارد. بنابراین انجام آزمایشهای قبل و در زمان بارداری در این سنین ضروری تر از دوره های سنی دیگر برای بارداری در زنان است.

بهترین زمان برای بارداری بعد از پریودی

برای محاسبه بهترین زمان برای بارداری بعد پریودی باید میانگین طول دوره قاعدگی خود را بدانید سپس می توانید زمان تخمک گذاری را پیدا کنید. زمان تخمک گذاری در حدود ۱۴ روز قبل از شروع پریودی می باشد. اگر میانگن سیکل قاعدگی شما ۲۸ روز باشد در این صورت در حدود روز چهاردهم تخمک گذاری اتفاق می افتد و می توان بهترین زمان برای بارداری بعد از پریودی را در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ مشخص کرد.

بیشتر بخوانید: علائم بارداری

زمان مناسب نزدیکی جنسی برای بارداری

برای باردار شدن بهتر است ۵ روز قبل از زمان تخمک گذاری و یا در روز تخمک گذاری نزدیکی و رابطه جنسی داشته باشید. زمان مناسب نزدیکی جنسی برای بارداری سه روز مانده به تخمک گذاری است. اگر در این بازه زمانی رابطه جنسی داشته باشید شانس بارداری بیشتری خواهید داشت.

پنجره باروری چیست ؟

زنان در هر ماه یک هفته را در اختیار دارند تا با آن، شانس بارداری خود را افزایش دهند. این پنجره باروری درزنان در نظر گرفته می شود و حدود پنج روز قبل از تخمک گذاری شروع می شود که بهترین شانس باردار شدن در روزهای قبل از تخمک گذاری است. باید بدانید اسپرم می توان ۲ الی ۳ روز در رحم خانم ها زنده بماند و در حالی که یک تخمک زمانی که آزاد میشود، تنها ۱۲ الی ۲۴ ساعت میتواند زنده بماند. بنابراین بهترین زمان برای رابطه جنسی برای باردار شدن، ۳ تا ۵ روز قبل از تخمک گذاری در زن است تا اسپرم بتواند شانس ورود به رحم را داشته باشد و در نهایت، پس از حدود ۱۰ ساعت اسپرم وارد تخمک می شود و شانس شما را برای بارداری افزایش می دهد؛ بنابراین این پنجره بهترین زمان برای باردار شدن است.

 تخمک گذاری چیست؟  

اولین مرحله لقاح و تشکیل جنین تخمک گذاری نام دارد، در تخمک گذاری یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و منتظر بارور شدن می ماند. در طی مرحله تخمک گذاری، تخمک از لوله رحم یا فالوپ حرکت میکند و منتظر بارور شدن با اسپرم میشود. برای اکثر زنان سالم، تخمک گذاری ماهی یکبار رخ می دهد که چند هفته پس از شروع قاعدگی یا پریود اتفاق می افتد.

تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک گذاری برای زنانی که دارای قاعدگی منظم هستند، کار راحتی است. بنابراین اگه دارای قاعدگی های نامنظم هستید یا پریود های خیلی طولانی دارید بهتره با پزشک مشورت کنید. در ادامه با روشهای تعیین زمان تخمک گذاری آشنا میشویم:

استفاده از تقویم و انجام محاسبات دستی

اگه قاعدگی منظمی دارید و زمان پریود بعدی خودتون رو میدونید میتونید از روز شروع پریود بعدیتون، ۱۶ روز به عقب برگردید و از اون روز تا ۴ روز بعدش رو دوره باروری و تخمک گذاری در نظر بگیرید و آن را در تقویم علامت بزنید و هر ماه با این روش زمان تخمک گذلری را متوجه شوید.

استفاده از نرم‌افزارها

برنامه‌های تلفنی می‌توانند در ترسیم نمودار چرخه قاعدگی و تعیین زمان تخک گذاری مفید باشند. شما جزئیاتی مانند روز اول قاعدگی، نتایج OPK و دمای پایه بدن را میتوانید ثبت ‌کنید. سپس پیام هایی مبنی بر افزایش احتمال باروری دریافت خواهید کرد.

اندازه گیری دمای بدن در روزهای مختلف چرخه قاعدگی

دمای بدن در روزهایی که پریود هستید تقریبا ثابته، اما زمانی که به روز تخمک گذاری نزدیک میشید دمای بدن به میزان خیلی کمی پایین میاد و بعد از تخمک گذاری دما بالا میرود. بنابراین با ثبت مداوم دمای بدنتون و تعیین روزی که بین این کاهش و افزایش دما وجود داره میتوانید روز تخمک گذاری رو مشخص کنید.

استفاده از کیت تخمک گذاری

این روش یه روش ساده و دقیق برای تشخیص زمان تخمک گذاری هست. شکل ظاهری و نحوه استفاده از این کیت، شباهت زیادی به کیت تشخیص بارداری یا همون بیبی چک داره. ساز و کار این کیت به این صورته که میزان سطح هورمون LH رو در ادرار اندازه گیری میکنه. در صورتی که این هورمون به میزان مشخصی برسه و کیت اون رو نشون بده، متوجه میشید که دارید به زمان تخمک گذاری نزدیک میشید. چند روز قبل از اینکه فکر میکنید زمان احتمالی تخمک گذاری است، می تواند میتوانید با کیت این تست را انجام دهید. وقتی تست مثبت شد به این معنی است که تخمک گذاری احتمالا در ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده رخ می دهد که بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی است.

بررسی مخاط و ترشحات دهانه واژن

هرچقدر به روز تخمک گذاری نزدیک تر می شوید، سطح هورمون استروژن در بدن شما افزایش پیدا میکند و حجم ترشحات هم زیاد میشود. همچنین این ترشحات از حالت آبکی به حالت شفاف، غلیظ ، لیز و چسبنده هم تغییر حالت میده که بافتی شبیه سفیده تخم مرغ خواهد داشت. بنابراین دقت به حجم و بافت ترشحات میتونه شما رو در تعیین زمان تخمک گذاری کمک کند.

بهترین زمان برای بارداری دختر

شانس بارداری دختر یا پسر چندان مرتبط با زمان اقدام به بارداری نمی باشد و بیشتر به تغذیه بستگی دارد. با این حال می توان بهترین زمان برای بارداری دختر را در حدود ۲ تا ۴ روز قبل از تخمک گذاری تخمین زد. اسپرم دختر قوی تر از اسپرم پسر می باشد و در شرایط اسیدی دوام اسپرم دختر بیشتر است. بنابراین تا زمان تخمک گذاری در حالت ایده فقط اسپرم دخترانه باقی می ماند.

بهترین زمان برای بارداری دختر
بهترین زمان برای بارداری پسر

بهترین زمان برای بارداری پسر

همانطور که پیش تر گفتیم در افزایش شانس بارداری دختر یا پسر زمان، فاکتور چندان تاثیرگذاری نیست و بهتر است بیشتر بر روی تغذیه و رعایت یک سری رژیم غذایی تمرکز کنید. اما از آنجایی که اسپرم پسر کمی سریع تر است و در شرایط اسیدی نیز دوام کمتری دارد بهتر است زمان رابطه جنسی نزدیک به زمان تخمک گذاری باشد. بنابر تحقیقات بهترین زمان برای بارداری پسر نزدیک ترین زمان ممکن به تخمک گذاری می باشد. هرچقدر که زمان رابطه جنسی از زمان تخمک گذاری دورتر باشد احتمال زنده ماندن اسپرم مرد و احتمال بارداری پسر کمتر می شود.

علت های موثر در کاهش شانس بارداری

برای باردار شدن به غیر از توجه به زمان تخمک گذاری توجه به عوامل دیگر نیز لازم است. در ادامه چند مورد از علت های موثر در کاهش شانس بارداری را آورده ایم. بهتر است برای افزایش شانس بارداری موارد زیر را رعایت کنید:

سن

باروری زنان در طی زمان و با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد. به خصوص در اواسط دهه ۳۰ سالگی و بعد از ۳۷ سالگی شانس باروری زنان به سرعت کم می شود. اگر قصد بارداری دارید بهتر است تا قبل از این بازه سنی اقدام به بارداری کنید.

مصرف دخانیات

مصرف هرگونه دخانیات مثل سیگار، تنباکو، مواد مخدر و … در کاهش شانس بارداری تاثیرگذار است. اگر قصد بارداری دارید قبل از اقدام به باروری هم آقا و هم خانم باید از مصرف دخانیات، مشروبات الکی و … پرهیز کنند.

چاقی یا لاغری

تناسب اندام و وزن مناسب یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در شانس بارداری است. داشتن اضافه وزن و یا سوء تغذیه و کم وزن بودن شانس بارداری را کاهش می دهد. بنابراین پیش از اقدام به بارداری بر روی تناسب اندام و تغذیه خود تمرکز کنید. با داشتن فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی مناسب می توانید به اندام و وزن ایده آل برسید و احتمال بارداری خود را افزایش دهید.

راهکارهای افزایش شانس بارداری

راهکارهای بالا بردن شانس بارداری

بهترین راهکار برای بالا بردن شانس بارداری این است که مطمئن شوید در زمان مناسبی از سیکل خود رابطه جنسی دارید. اگر پریود منظمی دارید قاعدتا دو هفته قبل از پریودی زمان تخمک گذاری شما است. بنابراین ۷ روز پیش از قاعدگی زمان مناسبی برای شما خواهد بود. علاوه بر این برای بیشتر شدن شانس بارداری دفعات رابطه جنسی را بیشتر کنید. حداقل ۳ بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید و چند دقیقه بعد از رابطه جنسی در حالت دراز کشیدن بمانید تا اسپرم بتواند با تخمک برخورد پیدا کند.

نکات مهم در مورد بهترین زمان برای بارداری

بالا بردن شانس باروری و تخمک گذاری

بهترین زمان برای بارداری زمانی است که شما شانس بیشتری برای آن داشته باشید. قبل از اقدام به بارداری، سعی کنید تا حد امکان سالم باشید. به شما توصیه می کنیم که قبل از بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه داشته باشید. در صورت مراجعه، در مورد مشکلات جسمی خود با او صحبت کنید. پزشک از نظر بیماری های ژنتیکی یک سری آزمایش و غربالگری برای شما تجویز خواهد کرد.

ممکن است پزشک توصیه کند که قبل از بارداری تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. توصیه های که یک پزشک به شما می کند به ترتیب عبارتند از:

  • رسیدن به وزن مناسب
  • بهبود عادات غذایی و ورزشی
  • حذف الکل
  • ترک سیگار
  • کاهش مصرف کافئین

با زیر نظر گرفتن بهترین زمان برای بارداری و رعایت این نکات می توانید شانس باروری را افزایش دهید. اگر مقدار زیادی قهوه یا نوشابه می نوشید، ممکن است نیاز باشد آن را کاهش دهید. توصیه پزشکان این است که مصرف کافئین را به کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید. این مقدار چیزی معادل یک فنجان قهوه در روز است.

همچنین به محض اینکه تصمیم به شروع بارداری گرفتید، باید مصرف ویتامین ها را شروع کنید. مصرف ویتامین ها موجب بهبود وضع جسمی مادر می شود. همچنین درصد بروز مشکلات مادرزادی را برای جنین کاهش می دهد.

نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد، این است که میزان اسپرم در تابستان کاهش پیدا می کند. در عوض میزان اسپرم در بهار افزایش می یابد. تاکید پزشکان و محققین بر این است که رابطه جنسی در اوایل بهار و ساعات صبحگاهی انجام شود.

بررسی چرخه قاعدگی و مشخص کردن زمان تخمک گذاری

همانطور که گفتیم برای دانستن بهترین زمان برای بارداری بهتر است، زمان تخمک گذاری را بدانید. تخمک گذاری به زمانی گفته می شود که تخمدان یک تخمک آزاد کند. شما می توانید در زمان تخمک گذاری ورزش کنید اما این کار را با احتیاط انجام دهید.

تخمک گذاری معمولاً حدود ۱۲ تا ۱۶ روز قبل از شروع قاعدگی شما اتفاق می افتد. بنابراین اگر سیکل منظمی داشته باشید ممکن است بدانید چه زمانی احتمال تخمک گذاری وجود دارد. داشتن رابطه جنسی در این روزها شانس بارداری شما را افزایش می دهد.

برخی از زنان ممکن است هنگام تخمک گذاری علائمی از جمله حساسیت سینه، نفخ و درد خفیف شکم را تجربه کنند. البته این نشانه ها برای پیش بینی تخمک گذاری چندان قابل اعتماد نیستند.

مناسب ترین زمان برای بارداری شب است یا روز؟

برای دانستن بهترین زمان برای بارداری بهتر است شناخت خوبی از شرایط جسمی خود و همسرتان داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که نمونه مایع منی صبحگاهی بهترین کیفیت را دارد. پس بهترین زمان برای بارداری را می توان صبح دانست. در صورتی که رابطه جنسی در ساعات اولیه روز صورت گیرد، امکان لقاح و باروری افزایش پیدا می کند.

بارداری از نظر تخصصی تنها در صورتی امکان پذیر است که در طول پنج روز قبل از تخمک گذاری انجام شود. همچنین در صورتی که روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، شانس بارداری شما افزایش پیدا می کند. جالب ترین نکته این است که سه روز منتهی به تخمک گذاری، به عنوان بارورترین روزها شناخته می شوند. داشتن رابطه جنسی در این دوران شانس بارداری را برای شما افزایش می دهد.

نکته بسیار مهم این است که ۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری، باردار نمی شوید. زیرا تخمک دیگر در لوله فالوپ نیست. این نکته را نیز برای تعیین بهترین زمان برای بارداری در نظر بگیرید. اگر قبل یا بعد از دوره قاعدگی، رابطه جنسی داشته باشید تقریباً هیچ شانسی برای باردار شدن وجود ندارد.

بهترین زمان بارداری بعد از پریود

بهترین زمان برای بارداری، درست بعد از پریودی است. اگر چه احتمال آن زیاد نیست. اگر بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، رابطه جنسی داشته باشید ممکن است بارداری شوید. شما می توانید در هر زمانی و در طول چرخه قاعدگی باردار شوید.

مواقعی در چرخه قاعدگی شما وجود دارد که در آن بیشترین شانس باروری وجود دارد. این مواقع با محاسبه درست سیکل قاعدگی مشخص می شوند. سیکل قاعدگی شما از اولین روز پریودی شروع می شود و تا روز اول پریود بعدی ادامه می یابد. این دوره به طور معمول دوازده الی چهارده روز پس از پریودی اتفاق می افتد. دقیقاً زمانی از ماه است که احتمال بارداری شما بیشتر است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که احتمال بارداری پس از قاعدگی ضعیف است، اگرچه ممکن است اتفاق بیفتد. اسپرم تا هفت روز پس از رابطه جنسی می تواند در بدن زنده بماند. به این ترتیب برقراری رابطه جنسی در دوره تخمک گذاری با توجه به عمر اسپرم، احتمال بارداری را افزایش می دهد. این بدان معناست که اگر تخمک گذاری زودرس داشته باشید، بلافاصله پس از اتمام قاعدگی باردار می شوید. به خصوص اگر سیکل قاعدگی طبیعی و کوتاه باشد.

بیشتر بخوانید: بارداری پوچ


سوالات متداول

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *