صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / بهترین قرص برای تنبلی تخمدان
۱۱ دقیقه

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

آنچه می خوانید...

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یا همان تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در حالتی ایجاد می شود که فرد هورمون های مردانه مثل آندروژن و قاعدگی های نامنظم دارد. تنبلی تخمدان به این صورت نمایان می شود که ابتدا بر روی تخمدان ها کیست ایجاد می شود و عمل تخمک گذاری را نامنظم می کند. علت ایجاد این عارضه به طور دقیق مشخص نیست اما بعد از تشخیص زودهنگام آن تا حد زیادی می توان کیست تخمدان و در نتیجه آن تنبلی تخمدان را کنترل و درمان کرد. در ادامه بیشتر درباره بهترین قرص برای تنبلی تخمدان، علت تنبلی تخمدان، درمان تنبلی تخمدان و مکمل های دارویی، عوارض تنبلی تخمدان و… توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علت تنبلی تخمدان

عمده ترین علت تنبلی تخمدان فاکتور ژنتیک است. اما موارد دیگری همچون نداشتن تحرک کافی، اضافه وزن و پرخوری از عوامل بسیار تاثیرگذار در ایجاد کیست و تنبلی تخمدان هستند. تنبلی تخمدان تا حد زیادی به رعایت یک سری اصول غذایی و اصلی در منزل قابل درمان و کنترل است.

انواع تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و عموما انواع مختلفی برای آن وجود دارد. انواع تنبلی تخمدان را براساس دلایل ایجاد آن می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

 • تنبلی تخمدان براثر مقاومت به انسولین
 • تنبلی تخمدان ناشی از مصرف قرص
 • تنبلی تخمدان و التهاب درجه پایین
 • تنبلی تخمدان پنهان

علائم تنبلی تخمدان

از آنجایی که تنبلی تخمدان عموما تا زمانی که تورم توده اتفاق نیافتد و درد احساس نشود قابل تشخیص نیست پس باید علائم تنبلی تخمدان را بدانید تا هرچه سریع تر برای جلوگیری از پیشرفت آن اقدام کنید. علائم تنبلی تخمدان عبارتند از قاعدگی های نامنظم، افزایش سطح هورمون های مردانه مثل آندروژن، افزایش موی زائد در صورت، تخمدان پلی کیستیک و … که در صورت هر یک از این موارد بهتر است هرچه سریع تر با پزشک مشورت کنید.

تشخیص تنبلی تخمدان

اساسا تشخیص تنبلی تخمدان کمی دشوار است و برای تشخیص قطعی و دقیق تر نیاز به انجام آزمایشاتی می باشد که بهتر است طبق تشخیص پزشک انجام شود. انجام آزمایشات تنبلی تخمدان و بررسی سوابق پزشکی فرد می تواند به تشخیص تنبلی تخمدان توسط پزشک کمک کند. زمانی که به پزشک جهت تشخیص تنبلی تخمدان مراجعه می کنید احتمالا انجام آزمایشاتی مثل ارزیابی لگن، آزمایش خون، بررسی سطح هورمون ها، سونوگرافی، سطح گلوکز و کلسترول و … را از شما می خواهد. بهتر است سوابق پزشکی مرتبط را با خود به همراه داشته باشید.

درمان قطعی تنبلی تخمدان

درمان قطعی تنبلی تخمدان

درمان قطعی تنبلی تخمدان با توجه به علت و علامت  ایجاد آن متفاوت است. به طور مثال فردی که به دلیل افزایش هورمون های مردانه مبتلا به تنبلی تخمدان شده است باید داروهای ضد هورمون مصرف کند. برای تنظیم سیکل قاعدگی باید دارو مصرف شود و یا بهترین راهکار برای درمان قطعی تنبلی تخمدان یعنی افزایش تحرک و رعایت رژیم غذایی را در پیش بگیرد. افرادی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند بهتر است که در سنین پایین اقدام به بارداری کنند چرا که امکان دارد احتمال بارداری در سنین بالاتر کاهش یابد و بهترین زمان برای بارداری را از دست بدهند.

درمان قطعی تنبلی تخمدان با داروی گیاهی

برای درمان تنبلی تخمدان می توانید از گیاهان مختلفی در قالب دمنوش استفاده کنید. گیاهان موثرترین داروها برای درمان بسیاری از بیماری ها هستند. شما با استفاده از یک دمنوش به صورت مداوم، می توانید به راحتی بسیاری از بیماری ها را کنترل و درمان کنید. گیاهانی که اکثر پزشکان برای تنبلی تخمدان توصیه می کنند به ترتیب عبارتند از:

 • رازیانه
 • بهار نارنج
 • عسل
 • پونه
 • نعناع
 • طارونه
 • اسطوخودوس
 • آویشن

برای اینکه تنبلی تخمدان را به شیوه ای موثر درمان کنید، بهتر است روزی دو وعده دمنوش میل کنید. بهترین گیاهی که تا به امروز بسیاری از زنان از آن نتایج مساعد دریافت کرده اند، رازیانه است. رازیانه را دو وعده صبح و شب میل کنید. در هر وعده فقط به اندازه یک فنجان میل کنید. به هیچ عنوان رازیانه را بیش از این در یک روز نخورید. چرا که ممکن است مصرف بیش از حد آن مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

برای درمان تنبلی تخمدان، سایر گیاهان را نیز به همین صورت میل کنید. اینکه شما کدام گیاه را انتخاب می کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد اما مداومت در درمان، از آن مهمتر است. بهتر است هر ماه به مدت ۱۵ روز از این دمنوش ها میل کنید. رویه مصرف دمنوش می بایست تا سه ماه ادامه پیدا کند. در کنار مصرف دمنوش گیاهی، زیر نظر پزشک باشید و وضعیت خود را بررسی کنید.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

معمولا قرص هایی که برای درمان تنبلی تخمدان توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می شوند، یا قرص های ضدبارداری و یا  قرص های هورمونی هستند. 

لازم به ذکر است که تمام این قرص ها علائم تنبلی تخمدان را فقط کمرنگ کرده و باعث منظم شدن قاعدگی می شوند؛ بنابراین نمی توان آن ها را روشی برای درمان قطعی در نظر گرفت. 

داروهای زیر، از مهم ترین مواردی هستند که به منظور درمان تنبلی تخمدان تجویز می شوند:

قرص های آنتی آندروژن

داروهای آنتی آندروژن، هورمون تستسترون که هورمون مردانه است را در بدن کاهش می دهند. همچنین به درمان جوش های ناشی از اختلالات هورمونی نیز کمک می کنند. البته دستور مصرف آن ها حتما باید توسط پزشک ارائه شود. قرص های آنتی آندروژن بیشتر مواقع در کنار داروهای جلوگیری از بارداری تجویز می گردند.

قرص های پروژستین

داروهای حاوی هورمون پروژسترون هستند که برای زنانی که نمی خواهند قرص جلوگیری از بارداری استفاده کنند، تجویز می شوند. این قرص ها علاوه بر تنظیم سیکل قاعدگی، ریسک سرطان رحم را نیز کاهش می دهند.

قرص متفورمین( فرنتامین- گلوکوفاژ)

قرص متفورمین از موثرترین دارو ها برای تحریک تخمک گذاری، جذب انسولین و تنظیم قاعدگی در زنان محسوب می شود. با این توصیف، می توان متوجه اثر مثبت این دارو برای درمان تنبلی تخمدان شد.

قرص لتروزول

این دارو برای درمان سرطان سینه نیز تجویز می شود و به نوعی محرک تخمدان ها برای آزاد سازی تخمک است.

تاثیر متفورمین بر تنبلی تخمدان

قرص متفورمین برای کنترل افزایش انسولین کاربرد دارد. عموما افرادی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک یا همان PCOS هستند این دارو توسط پزشک برای آنها تجویز می شود. از آنجایی که با بالا رفتن سطح انسولین خون هورمونLH به نسبت هورمونFSH که همان هورمون محرک رشد فولیکول است، باعث ایجاد اختلال هورمونی شده و تخمک گذاری را نامنظم می کند. در نتیجه این موضوع هورمون های مردانه تولید و افزایش پیدا می کنند. تاثیر متفورمین بر تنبلی تخمدان در کنترل سطح انسولین خون و تولید هورمون های مردانه می باشد.  متفورمین را می توان بهترین قرص برای تنبلی تخمدان نام برد.

۱۰ مکمل برای تنبلی تخمدان

از آنجایی که تنبلی تخمدان یک اختلال در بهم ریختن تعادل هورمون ها و مختل شدن عملکرد تخمدان ها می باشد بنابراین طبق تحقیقات می توان این مشکل را با مصرف مکمل و دارو تنظیم و کنترل کرد. در ادامه ۱۰ مکمل برای تنبلی تخمدان و بهترین قرص برای تنبلی تخمدان را آورده ایم:

 • اینوزیتول
 • روغن ماهی
 • مکمل ویتامین D
 • ان استیل سیستین (NAC)
 • مکمل کارنیتین
 • منیزیم
 • پروبیوتیک
 • مکمل روی (زینک)
 • مکمل ویتامین B
 • کوآنزیم Q10

درمان تنبلی تخمدان در خانه

همانطور که پیش تر توضیح دادیم درمان تنبلی تخمدان در خانه امکان پذیر است. تنها کافی است مراقب تغذیه و رژیم غذایی سالم خود باشید و روزانه فعالیت بدنی داشته باشید تا دچار اضافه وزن و چاقی نشوید. مصرف مکمل های دارویی و غذایی و ویتامین ها را فراموش نکنید. از غذاهای فست فود و چرب و شیرینی های حاوی شکر مصنوعی دوری کنید. بهتر است میزان پروتئین و فیبر دریافتی روزانه خود را افزایش دهید. میزان مصرف قهوه را در روز کنترل کنید و در صورت زیاده روی بهتر است دمنوش های گیاهی را جایگزین قهوه کنید. فعالیت بدنی روزانه مثل پیاده روی یا ورزش های سبک مانند شنا، یوگا، پیلاتس، ورزش های هوازی و … را در برنامه روزانه خود حتما اضافه کنید.

سریعترین درمان تنبلی تخمدان

مصرف قرص برای درمان تنبلی تخمدان سریع ترین درمان به حساب می آید. این در حالی است که توصیه اکید پزشکان بر رعایت رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی است. چرا که سالم ترین روش است و عوارض کمتری نسبت به سایر روش ها دارد. تحمل عوارض جانبی داروها دشوار است و درمان با تغذیه به مراتب از آن آسان تر می باشد.

برای درمان سریع تنبلی تخمدان شما دو روش جراحی و دارو را پیشرو دارید. پس از جراحی ممکن است دیگر نتوانید باردار شوید. پزشک پیش از جراحی، در مورد درصد احتمال وقوع آن با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب نحوه درمان، روش های مختلف درمانی را بررسی کنید. ورزش، تغییر سبک زندگی و مصرف غذاهای مفید، این مشکل را درمان می کنند. از سویی دیگر شانس شما را برای بارداری افزایش می دهند.

متخصص زنان با بررسی وضعیت تنبلی تخمدان و پلی کیستیک شما، درمان قطعی و موثر را به شما توصیه خواهد کرد. ممکن است شما مدتی زیر نظر پزشک با اعمال برخی تغییرات در سبک تغذیه درمان شوید. در مقابل فرد دیگری تغییر سبک تغذیه چندان روی او تاثیر نداشته باشد و نیاز به مکمل داشته باشد. تاتیک درمانی چیزی است که پزشک متخصص می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند.

ماست برای تنبلی تخمدان

لبنیات سرشار از کلسیم هستند اما به زنانی که تنبلی تخمدان دارند، توصیه نمی شوند. تحقیقات نشان می دهد که  با کاهش مصرف ماست و شیر، می توان تنبلی تخمدان را درمان کرد. با کاهش مصرف آنها می توانید میزان هورمون تستوسترون را در بدن خود کاهش دهید. البته این بدان معنا نیست که لبنیات را حذف کنید. بلکه به اندازه مصرف کنید. به جای مصرف شیر کم چرب، شیر پرچرب را به اندازه میل کنید.

تحقیقات در چند سال اخیر روی تاثیر ماست بر تنبلی تخمدان مانور داده اند. نتایج برخی تحقیقات در زنان نشان می دهد که ماست حاوی ویتامین D، تاثیر خوبی بر تنبلی تخمدان داشته است.

علاوه بر مصرف دارو برای درمان تنبلی تخمدان، میوه میل کنید. همچنین پروتئین های حیوانی که فاقد چربی هستند، برای شما مفید می باشند. سعی کنید در رژیم غذایی خود میوه ها و غذاهای زیر را در نظر بگیرید:

 • ماهی
 • تخم مرغ
 • زیتون
 • پسته و گردو
 • صدف
 • آووکادو
 • سبزی های فاقد نشاسته
 • غلات سبوس دار

تنبلی تخمدان و بارداری سریع

بسیاری از خانمها که با تنبلی تخمدان درگیر می باشند، نگران این هستند که نتوانند باردار شوند. بد نیست بدانید که حتی با وجود پلی کیستیک تخمدان شما می توانید باردار شوید. منتها باید وزن خود را کاهش دهید، چرا که با کاهش وزن به چرخه قاعدگی خود کمک خواهید کرد. با تنظیم چرخه قاعدگی و تقویت تخمدان، یک بارداری سریع خواهید داشت. این نکته را بخاطر داشته باشید که لاغری بیش از حد به شما کمکی نخواهد کرد. پس وزن خود را زیر نظر پزشک کاهش دهید. به گونه ای که تخمدان شما در کنار این کاهش وزن تقویت شود.

عوارض تنبلی تخمدان

اگر تنبلی تخمدان را جدی نگیرید و جهت درمان آن دیر اقدام کنید با عوارض تنبلی تخمدان مواجه خواهید شد. یکی از مهم ترین و جدی ترین خطر درمان نکردن و عدم پیشگیری از تنبلی تخمدان نازایی و عدم باروری خانم می باشد. درمان نکردن این عارضه معایب دیگری نیز دارد که در ادامه عوارض تنبلی تخمدان را به صورت موردی ذکر می کنیم:

 • ناباروری
 • افسردگی و اضطراب
 • پوکی استخوان
 • بیماری قلبی

سوالات متداول

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *