صفحه اصلی / مجله پزشکی / صفر تا صد درمان سردرد با بوتاکس
۱۱ دقیقه
[ratemypost]
تزریق بوتاکس برای سردرد

صفر تا صد درمان سردرد با بوتاکس

آنچه می خوانید...

آیا تاکنون چیزی در مورد درمان سردرد با بوتاکس شنیده‌اید؟! یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد به دلایل مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، سردرد یا میگرن است. در گذشته از بوتاکس فقط برای درمان برخی از چین و چروک‌ها استفاده می‌شد. در فرایند تزریق بوتاکس، نوروتوکسین به برخی از عضلات تزریق می‌شود. این ماده در بر دارنده‌ی نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری پس از ورود به عضلات، فلج شدن موقتی آنها را به همراه داشته است. در ادامه بیشتر درباره درمان سردرد،  سردرد بعد از تزریق بوتاکس، نحوه تزریق بوتاکس برای میگرن و… توضیحاتی آورده ایم. با ما همراه باشید. 

درمان میگرن با بوتاکس

سردرد میگرنی چیست؟ سردرد میگرنی از جمله شدیدترین نوع سردردها می باشد که جزو شایع ترین انواع سردرد می باشد. انواع سردردها شامل سردرد عصبی، سردرد میگرنی، سردرد قلیان و دخانیات و… وجود دارند که سردرد میگرنی از دردناک ترین نوع آنها می باشد که بوتاکس برای سردرد میگرنی می تواند یک درمان تاثیرگذار باشد.

با گذشت زمان و افزایش موارد استفاده از تزریق بوتاکس برای میگرن، محققین به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند. افرادی که قبلا به دنبال علل سردرد در نواحی مختلف سر مثل درد میگرن، سر درد، تیک چشمی، تیک گردنی و … بودند و از این سردردها رنج می‌بردند، پس از تزریق بوتاکس درمان شدند. این موضوع بیانگر تاثیر حیرت انگیز بوتاکس سر برای میگرن و درمان این بیماری‌ها بود. بنابراین امروزه از روش درمان میگرن با بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌ها (با تشخیص پزشک متخصص) استفاده می‌شود.

چگونگی درمان سردرد با بوتاکس:

از اهمیت درمان سردرد با بوتاکس چه می‌دانید؟! در حال حاضر یکی از کاربردی‌ترین متد برای درمان سردرد و میگرن در کشورهای پیشرفته‌ای مانند: اروپا و آمریکا، استفاده از تزریق بوتاکس است. این متد درمانی، (با توجه به نتایج موفقیت آمیز) از سازمان غذا و دارو در آمریکا (FDA) گواهی معتبر را دریافت نموده است. اما زمانی می‌توان شاهد نتایج تاثیرگذار از انجام این تزریق بود که، تزریق در محل مناسب و توسط پزشک متخصص، انجام پذیرد. همانطور که پیش‌تر نیز کردیم، تزریق بوتاکس نه تنها در درمان سردرد بلکه در درمان بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز نقش کاربردی دارد. لذا توجه به نوع درمان و مکان تزریق، بسیار ضروری خواهد بود. حال این سوال پیش می‌آید که: بوتاکس چگونه می‌تواند در درمان سردرد تاثیر گذار باشد؟!؟

تزریق بوتاکس

نحوه تاثیر گذاری تزریق بوتاکس بر روی درمان میگرن:

اولین گام در درمان سردرد با بوتاکس، تشخیص نوع سردرد و متد درمانی مناسب توسط پزشک متخصص می‌باشد. معاینات پزشکی، شواهد و مدارک بیان می‌کنند که نوع سردرد در بیمار در چه دسته بندی قرار گرفته است. برخی از افراد از میگرن مزمن، سردردهای موضعی، میگرن‌های شدید و غیره برخوردار هستند. با تشخیص پزشک متخصص (از نوع سردرد) می‌توان متد درمانی ایده‌آلی را به کار بست. درمان میگرن با بوتاکس برای برخی از سردردها مانند:

 • سردردهای تنشی
 • سردردهایی که با درد گردن همراه هستند
 • سردردهای میگرنی
 • سردردهای پس سری

 و غیره مناسب خواهد بود. اما در برخی از موارد که بیماران دچار سردردهای ناشی از:

 • سردردهای سینوزیتی
 • سردردهای دوران پریودی
 • فشار خون بالا که سردرد را در بر دارد.

 و غیره می‌باشند، بوتاکس برای سردرد گزینه‌ی درمانی مناسبی نیست. بسیاری از بیماران با استفاده از این متد درمانی ( حدود ۶۰ درصد) به نتایج موفقیت آمیز و تاثیرگذاری دست یافته‌اند. لذا امروزه شاهد افزایش محبوبیت این روش برای درمان میگرن و … هستیم.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی صورت

سردرد مزمن یا میگرن

مراحل درمان میگرن با بوتاکس:

همانطور که ذکر شد: یکی از مهمترین مراحل درمان سردرد با بوتاکس تشخیص نوع سردرد توسط پزشک متخصص است. یکی از موارد درمانی این تزریق، سردردهای میگرنی می‌باشد. تزریق بوتاکس برای میگرن‌های مزمن، راهکار درمانی موثر و ایده‌آلی به شمار می‌رود. میگرن مزمن، نوعی میگرن است که فرد ۱۵ روز از کل ماه را به سردرد دچار است. زمانی این سردرد میگرن مزمن شناخته می‌شود که: حداقل سه ماه به طول بیانجامد. در تعریف دیگری از میگرن، می‌توان به سردردهای مکرر اشاره نمود که اغلب افراد را با درد در یک طرف سر، مواجه می‌کند. این سردردها می‌توانند عملکرد فرد در زندگی شخصی را دچار اختلال نمایند.

پس از تشخیص پزشک برای استفاده از روش بوتاکس برای درمان سردرد، می‌توان اقدام به بهره برداری از این روش درمانی نمود. مکانیسم این روش به نحوی است که: عضلات را فلج نموده و از انقباض آنها جلوگیری می‌کند. بنابراین می‌تواند کاهش درد در بیماران را به همراه داشته باشد. همچنین از مکانیسم دیگر این روش، می‌توان به: جلوگیری از رها شدن سیگنال‌های درد در نواحی عصبی گردن و سر اشاره نمود.

بیشتر بخوانید : آیا میدانید علت بی خوابی شبانه چیست ؟

در روش درمان سردرد با بوتاکس پزشک از سوزن‌‎های بسیار ریز استفاده می‌کند. پزشک متخصص و حرفه‌ای با شناخت نقاط مناسب برای تزریق، بوتاکس را به صورت سطحی وارد ماهیچه‌های پوستی می‌کند. در هر روش درمانی از ۳۱ تزریق (با توجه به صلاحدید پزشک) استفاده می‌شود. اغلب برای تسکین درد تزریق بوتاکس برای سردرد، از پک یخ استفاده می‌کنند.

آناتومی مغز

بهترین نواحی برای درمان سردرد با بوتاکس:

نقاطی که تزریق بوتاکس بر روی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است، با توجه به تخصص پزشک تعیین می‌شوند. پزشکان متخصص با یک معاینه دقیق بر نواحی سردرد و علت آن، نواحی مناسب برای تزریق بوتاکس را شناسایی می‌کنند. از جمله رایج‌ترین نواحی برای تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • گیجگاه‌ها در هر دو طرف سر
 • قسمت‌های بالای شانه
 • پیشانی
 • کناره گردن
 • پشت گردن
 • پشت سر

مقدار زمان ماندگاری بوتاکس ۴ الی ۶ ماه است. لازم به ذکر است که افزایش زمان ماندگاری‌ بوتاکس، به ناحیه تزریق و مراقبت‌های شخصی فرد بستگی دارد. در مواردی پزشکان با تجویز ۵ الی ۶ مرحله‌ی پی در پی تزریق بوتاکس، میزان ماندگاری آن را افزایش می‌دهند.

تزریق بوتاکس و سردرد

بیشتر بخوانید : سایکو چیست

سردردهای میگرنی چند نوع است؟

سردردهای میگرنی به چند نوع تقسیم می شود:
میگرن بدون اورا: این نوع سردرد می تواند همراه با نبض یا بدون نبض باشد. در این مدل با فعالیت های روزانه میزان آن تشدید پیدا کرده و ممکن است به دلیل حساسیت به نور و صدا هم در فرد ایجاد شود. دردهای این مدل بین ۴ تا ۷۲ ساعت به طول می انجامد.
سردردهای با اورا: این نوع سردرد دو حمله درد را به همراه خواهد داشت که معمولا بیشتر از نیم ساعت طول می کشد. از جمله نشانه های این نوع احساس گزگز و مور مور در بخشی از بدن و یا اختلال در بینایی و تکلم می باشد.

سردرد ناشی از گردن: به این نوع سرویکوژنیک هم گفته می شود
سردرد کلاستر: این درد همراه با التهاب و قرمزی چشم ها بوده که با آبریزش بینی و تورم و اشک ریزی چشم همراه است. گاهی ممکن است احتمال تعرق صورت نیز انجام شود.
سردرد تنشی: این نوع درد میگرن بین نیم تا ۷ ساعت ممکن است ادامه دار باشد. با نور و صدا تشدید شده و بدون حالت تهوع می باشد.

از مراقبت‌های پس از درمان سردرد با بوتاکس چه می‌دانید؟

پس از درمان سردرد با بوتاکس برای دریافت نتیجه‌ی بهتر، باید به برخی از نکات توجه کنید. در این صورت می‌توانید شاهد نتایج ماندگار‌تر و مفید‌تری باشید. از جمله موارد مراقبت بعد از بوتاکس میگرن عبارتند از:

 • در صورت مصرف داروهای رقیق کننده و یا هر نوع دارو، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از مصرف ویتامین E، قرص سرماخوردگی، چای سبز و برخی از موارد دیگر به مدت ۳ روز پرهیز کنید. در این صورت احتمال بروز کبودی را کاهش خواهید داد.
 • تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام برخی از کارها خودداری کنید. (خم کردن سر به جلو، مطالعه کتاب با گردن خم، دراز کشیدن به صورت افقی، گرم کردن ناحیه تزریق، ماساژ دادن و … )
 • در نظر داشته باشید که پس از گذشت ۴ الی ۷ روز پس از تزریق، می‌توانید شاهد اثر آن باشید. برای دریافت نتیجه‌ی یک تزریق موفق، باید به مدت ۲ الی ۳ هفته صبور باشید.
 • بهتر است پس از تزریق به مدت ۴  ساعت، از شستشوی صورت خود اجتناب کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌هایی نظیر: سونا، ورزش، جکوزی و … دوری کنید.
 • برخی از عوامل می‌توانند میزان تاثیر بوتاکس بر روی سردرد را کاهش دهند. مواردی مانند: مصرف دخانیات، قلیان، سیگار و …
 • برای جذب بهتر بوتاکس، می‌توانید در ساعات اولیه تزریق پیشانی خود را چروک بیاندازید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *