صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / بوی بد واژن + علت و درمان آن

۶ دقیقه

بوی بد واژن + علت و درمان آن

آنچه می خوانید...

بوی بد واژن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان با آن مواجه هستند. بوی بد واژن، هر بوی غیر عادی را شامل میشود که از واژن به مشام میرسد. بوی نامطبوع واژن ممکن است به دلایل متفاوتی بوجود آمده باشد. این بو ممکن است ناشی از مشکلاتی همچون وجودعفونت یا برخی انواع بیماری باشد.

بوی ناچیزی که از ناحیه تناسلی حس میشود، طبیعی است و در همه افراد وجود دارد، اما گاهی اوقات این بو بیش از حد زیاد است و ممکن است آزار دهنده باشد. در این مواقع لازم است تا برای رفع این بو اقدام شود. در این مقاله سعی دارید تا انواع دلایل احتمالی بوی بد ناحیه تناسلی را مورد بررسی قرار دهیم.

تشخیص بوی بد واژن

اینکه واژن دارای بوی خاصی باشد کاملا طبیعی است؛ اما اگر این بود شدید باشد، به راحتی احساس شود و آزار دهنده باشد، ممکن است نشانه فعالیت غیرطبیعی دستکاه تناسلی باشد. این بو معمولا بعد از ورزش و یا رابطه جنسی شدت بیشتری پیدا میکند.

بوی بد واژن

بوی بد ناحیه تناسلی معمولا به تنهایی اتفاق نمیوفتد و در اکثر مواقع با ترشحات و علائم دیگری مانند سوزش و خارش همراه است. ترشحات واژن در حالت عادی شفاف و صاف هستند و روزانه از واژن ترشح میشوند. اما اگر در کنار تغییر بوی واژن، در رنگ و غلظت ترشحات نیز تغییر احساس کردید، بهتر است فورا به متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با بیماری های شایع زنان

علت بوی بد واژن

بوی بد واژن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. معمولا وجود عفونت های تناسلی شایع ترین علت بوی بد واژن است. عفونت با دفع شدن از طریق ترشحات، باعث ایجاد بوی نامطبوع میشود. بوی بد واژن عموما به دلیل رابطه و عفونت های جنسی ایجاد میشود اما دختران باکره نیز ممکن است در اثر برخی انواع عفونت یا رعایت نکردن بهداشت به این مشکل دچار شوند.

بوی بد واژن

از جمله دلایل بوی بد واژن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رعایت نکردن بهداشت

رعایت نکردن بهداشت فردی از جمله دلایل بوی بد ناحیه تناسلی است. وجود موهای زائد، عدم شستشوی منظم و اصولی واژن و عوض نکردن لباس زیر بطور مرتب، از عواملی است که ممکن است بوی بد واژن را در پی داشته باشد.

۲- وجود عفونت

وجود عفونت در دستگاه تناسلی، از شایع ترین دلایل بوی بد ناحیه تناسلی است. عفونت های واژن انواع مختلفی دارند و میتوانند بوی متفاوتی ایجاد کنند. این عفونت ها علاوه بر بو، معمولا با درد، ترشحات غیرعادی و سوزش همراه هستند.

 • عفونت واژینوز باکتریال: این نوع عفونت معمولا در اثر رشد بیش از اندازه باکتری در واژن بروز پیدا میکند و معمولا با افزایش ترشح و بوی نامطبوع و شدید، مشابه بوی ماهی همراه است.
 • تریکومونیازیس: این نوع عفونت توسط یک تک سلولی ایجاد میشود و معمولا با ترشحات سبز یا زرد رنگ همراه است. درد، التهاب و خارش نیز ممکن است از علائم این عفونت باشد. این عفونت نیز میتواند باعث ایجاد بوی بد در واژن شود.
 • عفونت مخمر: عفونت مخمر یک بیماری قارچی است و میتواند با ترشحات سفید و پنیر مانند همراه باشد. عفونت مخمر که در اثر رشد بیش از حد مخمر در واژن تشکیل میشود، ممکن است دلیل بوی بد واژن باشد.
 • عفونت لگن یا PID: یک نوع عفونت ناشی از رابطه جنسی است که میتواند ترشحات سنگین و بوی نامطبوع را به همراه داشته باشد.

۳- تغییر PH واژن

PH واژن، میزان اسیدی یا قلیایی بودن واژن است. PH واژن معمولا در حالت اسیدی و بین ۵.۴ تا ۸.۳ متغیر است. حال اگر این مقدار تغییر کند و تعادل واژن به هم بریزد، زمینه برای رشد باکتری و قارچ ها فراهم شده و به دنبال آن بوی نامطبوع ایجاد میشود.

۴- رژیم غذایی

جالب است بدانید که رژیم غذایی شما در بوی بد ناحیه تناسلی تاثیرگذار است. مصرف بیش از حد شیرینی و قند ممکن است رشد قارچ در واژن را افزایش دهد. مصرف برخی خوراکی های بودار مانند قهوه، پیاز، سیر، ادویه، مواد معطر و همچنین نوشیدنی های الکلی میتوانند در بوی ناحیه تناسلی تاثیرگذار باشند. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل میتواند در بهبود بوی ناحیه تناسلی به شما کمک کند.

۵- سرطان دهانه رحم

این مورد بسیار نادر است و احتمال اینکه بوی بد ناحیه تناسلی ناشی از سرطان دهان رحم باشد کم است. این بیماری که در اثر رابطه جنسی منتقل میشود، ترشحات قهوه ای و خونی و بوی نامطبوع و غیرطبیعی را به همراه خواهد داشت.

درمان بوی بد واژن

مانند بیماری و مشکلات دیگر، توصیه میشود که برای درمان بوی بد ناحیه تناسلی به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید. بوی بد ناحیه تناسلی ممکن است ناشی از وجود عفونت باشد و با روش های خانگی درمان نشود. بنابراین برای بهبود هرچه سریع تر، بهتر است از متخصص زنان کمک بگیرید. روش های زیر به درمان بوی بد واژن کمک میکند:

قرص برای درمان بوی واژن

برای مصرف قرص به منظور از بین بردن بوی بد ناحیه تناسلی، باید وجود عفونت توسط پزشک تشخیص داده شود. در صورت وجود عفونت، پزشک ممکن است داروهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین را برای شما تجویز کند.

 • در صورت وجود عفونت، پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز میکند.
 • برای بهبود بوی واژن باید از محصولات شستشو دهنده مخصوص به بیماری استفاده کنید. استفاده از سایر شوینده ها در این دوره ممنوع است و باید از شوینده تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.
 • از استفاده از دوش واژینال خودداری کنید زیرا PH واژن را نامتعادل میکند.
 • سعی کنید بطور مداوم از پدهای بهداشتی استفاده نکنید، زیرا محیط مناسبی را برای رشد باکتری فراهم میکنند.
 • از لباس زیر نخی و آزاد استفاده کنید و مدام آن را تعویض کنید.
 • از شوینده ها و دستمال های مرطوب معطر برای پاک کردن واژن استفاده نکنید.
 • در هنگام شستشوی واژن، آن را از جلو به عقب شستشو دهید تا از انتقال آلودگی از مقعد جلوگیری شود.
 • موهای زائد ناحیه تناسلی را حذف کنید.
 • زیاد آب بنوشید تا عفونت با سرعت بیشتری از بدن دفع شود.
 • بعد از رابطه جنسی بهتر است ادرار کنید و بطور کامل واژن را از هرگونه ترشح باقی مانده شستشو دهید.

 کلام آخر

بوی ناحیه تناسلی امری طبیعی است اما اگر این بو بیش از حد و غیرطبیعی باشد، ممکن است نشانه وجود بیماری های عفونی واژن باشد. برای درمان بوی بد ناحیه تناسلی لازم است در درجه اول بهداشت را رعایت کنید و با مشورت پزشک، از دارو و شوینده های مخصوص استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *