صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / بوی بد واژن + علت و درمان آن
۱۰ دقیقه
[ratemypost]

بوی بد واژن + علت و درمان آن

آنچه می خوانید...

بوی بد واژن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان با آن مواجه هستند. بوی بد واژن، هر بوی غیر عادی را شامل میشود که از واژن به مشام میرسد. بوی نامطبوع واژن ممکن است به دلایل متفاوتی بوجود آمده باشد. این بو ممکن است ناشی از مشکلاتی همچون وجودعفونت یا برخی انواع بیماری باشد.

بوی ناچیزی که از ناحیه تناسلی حس میشود، طبیعی است و در همه افراد وجود دارد، اما گاهی اوقات این بو بیش از حد زیاد است و ممکن است آزار دهنده باشد. در این مواقع لازم است تا برای رفع این بو اقدام شود. در این مقاله سعی دارید تا انواع دلایل احتمالی بوی بد ناحیه تناسلی را مورد بررسی قرار دهیم.

تشخیص بوی بد واژن

اینکه واژن دارای بوی خاصی باشد کاملا طبیعی است؛ اما اگر این بود شدید باشد، به راحتی احساس شود و آزار دهنده باشد، ممکن است نشانه فعالیت غیرطبیعی دستکاه تناسلی باشد. این بو معمولا بعد از ورزش و یا رابطه جنسی شدت بیشتری پیدا میکند.

بوی بد واژن

بوی بد ناحیه تناسلی معمولا به تنهایی اتفاق نمیوفتد و در اکثر مواقع با ترشحات و علائم دیگری مانند سوزش و خارش همراه است. ترشحات واژن در حالت عادی شفاف و صاف هستند و روزانه از واژن ترشح میشوند. اما اگر در کنار تغییر بوی واژن، در رنگ و غلظت ترشحات نیز تغییر احساس کردید، بهتر است فورا به متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با بیماری های شایع زنان

علت بوی بد واژن

بوی بد واژن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. معمولا وجود عفونت های تناسلی شایع ترین علت بوی بد واژن است. عفونت با دفع شدن از طریق ترشحات، باعث ایجاد بوی نامطبوع میشود. بوی بد واژن عموما به دلیل رابطه و عفونت های جنسی ایجاد میشود اما دختران باکره نیز ممکن است در اثر برخی انواع عفونت یا رعایت نکردن بهداشت به این مشکل دچار شوند.

بوی بد واژن

از جمله دلایل بوی بد واژن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رعایت نکردن بهداشت

رعایت نکردن بهداشت فردی از جمله دلایل بوی بد ناحیه تناسلی است. وجود موهای زائد، عدم شستشوی منظم و اصولی واژن و عوض نکردن لباس زیر بطور مرتب، از عواملی است که ممکن است بوی بد واژن را در پی داشته باشد.

۲- وجود عفونت

وجود عفونت در دستگاه تناسلی، از شایع ترین دلایل بوی بد ناحیه تناسلی است. عفونت های واژن انواع مختلفی دارند و میتوانند بوی متفاوتی ایجاد کنند. این عفونت ها علاوه بر بو، معمولا با درد، ترشحات غیرعادی و سوزش همراه هستند.

 • عفونت واژینوز باکتریال: این نوع عفونت معمولا در اثر رشد بیش از اندازه باکتری در واژن بروز پیدا میکند و معمولا با افزایش ترشح و بوی نامطبوع و شدید، مشابه بوی ماهی همراه است.
 • تریکومونیازیس: این نوع عفونت توسط یک تک سلولی ایجاد میشود و معمولا با ترشحات سبز یا زرد رنگ همراه است. درد، التهاب و خارش نیز ممکن است از علائم این عفونت باشد. این عفونت نیز میتواند باعث ایجاد بوی بد در واژن شود.
 • عفونت مخمر: عفونت مخمر یک بیماری قارچی است و میتواند با ترشحات سفید و پنیر مانند همراه باشد. عفونت مخمر که در اثر رشد بیش از حد مخمر در واژن تشکیل میشود، ممکن است دلیل بوی بد واژن باشد.
 • عفونت لگن یا PID: یک نوع عفونت ناشی از رابطه جنسی است که میتواند ترشحات سنگین و بوی نامطبوع را به همراه داشته باشد.

۳- تغییر PH واژن

PH واژن، میزان اسیدی یا قلیایی بودن واژن است. PH واژن معمولا در حالت اسیدی و بین ۵.۴ تا ۸.۳ متغیر است. حال اگر این مقدار تغییر کند و تعادل واژن به هم بریزد، زمینه برای رشد باکتری و قارچ ها فراهم شده و به دنبال آن بوی نامطبوع ایجاد میشود.

۴- رژیم غذایی

جالب است بدانید که رژیم غذایی شما در بوی بد ناحیه تناسلی تاثیرگذار است. مصرف بیش از حد شیرینی و قند ممکن است رشد قارچ در واژن را افزایش دهد. مصرف برخی خوراکی های بودار مانند قهوه، پیاز، سیر، ادویه، مواد معطر و همچنین نوشیدنی های الکلی میتوانند در بوی ناحیه تناسلی تاثیرگذار باشند. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل میتواند در بهبود بوی ناحیه تناسلی به شما کمک کند.

۵- سرطان دهانه رحم

این مورد بسیار نادر است و احتمال اینکه بوی بد ناحیه تناسلی ناشی از سرطان دهان رحم باشد کم است. این بیماری که در اثر رابطه جنسی منتقل میشود، ترشحات قهوه ای و خونی و بوی نامطبوع و غیرطبیعی را به همراه خواهد داشت.

درمان بوی بد واژن

مانند بیماری و مشکلات دیگر، توصیه میشود که برای درمان بوی بد ناحیه تناسلی به پزشک مراجعه کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید. بوی بد ناحیه تناسلی ممکن است ناشی از وجود عفونت باشد و با روش های خانگی درمان نشود. بنابراین برای بهبود هرچه سریع تر، بهتر است از متخصص زنان کمک بگیرید. روش های زیر به درمان بوی بد واژن کمک میکند:

قرص برای درمان بوی واژن

برای مصرف قرص به منظور از بین بردن بوی بد ناحیه تناسلی، باید وجود عفونت توسط پزشک تشخیص داده شود. در صورت وجود عفونت، پزشک ممکن است داروهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین را برای شما تجویز کند.

 • در صورت وجود عفونت، پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز میکند.
 • برای بهبود بوی واژن باید از محصولات شستشو دهنده مخصوص به بیماری استفاده کنید. استفاده از سایر شوینده ها در این دوره ممنوع است و باید از شوینده تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.
 • از استفاده از دوش واژینال خودداری کنید زیرا PH واژن را نامتعادل میکند.
 • سعی کنید بطور مداوم از پدهای بهداشتی استفاده نکنید، زیرا محیط مناسبی را برای رشد باکتری فراهم میکنند.
 • از لباس زیر نخی و آزاد استفاده کنید و مدام آن را تعویض کنید.
 • از شوینده ها و دستمال های مرطوب معطر برای پاک کردن واژن استفاده نکنید.
 • در هنگام شستشوی واژن، آن را از جلو به عقب شستشو دهید تا از انتقال آلودگی از مقعد جلوگیری شود.
 • موهای زائد ناحیه تناسلی را حذف کنید.
 • زیاد آب بنوشید تا عفونت با سرعت بیشتری از بدن دفع شود.
 • بعد از رابطه جنسی بهتر است ادرار کنید و بطور کامل واژن را از هرگونه ترشح باقی مانده شستشو دهید.

مترونیدازول و درمان بوی نامطبوع واژن

اکثر افراد فکر می کنند قرص مترونیدازول برای بوی نامطبوع واژن استفاده می شود. در واقع این قرص برای برطرف کردن عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. عفونت یکی از دلایل بوجود آمدن بوی واژن است. با از بین بردن عفونت، می توان این مشکل را برطرف کرد.

درمان خانگی بوی بد واژن

اکثراً به دنبال داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن هستند. داروهای متعددی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. روش های طبیعی گزینه های ایده آل و مناسبی برای درمان هستند. چرا که عوارض کمتری دارند و در خانه در دسترس شما می باشند.

از بین بردن سریع بوی واژن یکی از آیتم های مهم برای خانمها می باشد. چرا که بوی نامطبوع واژن آنها را بسیار نگران می کند. ما روش هایی را معرفی می کنیم که نگرانی شما را از بین می برند. روش های طبیعی که هیچ عارضه و خطری نخواهند داشت.

سرکه سیب

سرکه سیب یکی از کاربردی ترین روش های طبیعی برای برطرف کردن بوی نامطبوع واژن است. این سرکه حاوی خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده شگفت انگیزی است. به راحتی می تواند با این مشکل مبارزه کند و شما را از شر آن خلاص کند.

حمام کردن با سرکه سیب به مبارزه با سموم و باکتری هایی که باعث بوی بد واژن می شوند، کمک می کند. برای اینکه این مشکل را با سرکه سیب از بین ببرید، یک لیوان آب را با یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب ترکیب کنید. نوشیدن روزانه یک لیوان از این ترکیب به از بین بردن بوی واژن کمک می کند.

جوش شیرین و بوی واژن

جوش شیرین به عنوان یک متعادل کننده سطح pH استفاده می شود. هنگامی که سطح pH در تعادل باشد، مشکل بوی واژن برطرف می شود. شما می توانید جوش شیرین را به عنوان خوشبو کننده طبیعی به لیست موارد مصرف اضافه کنید.

جوش شیرین را می بایست در حمام استفاده کنید. وان یا لگن را با آب پر کنید و نصف فنجان جوش شیرین به آن اضافه کنید. سپس حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بنشینید. قبل از پوشیدن لباس، بدن خود را کاملاً خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که رطوبت در ناحیه کشاله ران خشک شده باشد.

پروبیوتیک ها و تاثیر آنها در برطرف کردن بوی بد واژن

کیمچی، کلم ترش، ماست و خیارشور همگی گزینه های غذایی هستند که سرشار از پروبیوتیک می باشند. به عنوان مثال ماست پروبیوتیک سرشار از باکتری لاکتوباسیلوس است که برای مبارزه با عفونت کاندید مناسبی می باشد. همچنین پروبیوتیک ها می توانند به بازگرداندن سطح pH طبیعی واژن کمک کنند و بوی بد واژن را از بین ببرند.

سرکه سفید و نمک دریا

برای برطرف کردن بوی بد واژن علاوه بر سرکه سیب می توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید. سرکه سفید می تواند به تجزیه پروتئین ها و خنثی کردن بوها کمک کند. این نوع سرکه تا حدودی به از بین بردن بوی واژن و بازیابی سطح pH واژن کمک می کند. برای استفاده از آن فقط نصف فنجان سرکه سفید و نمک دریا را در آب ولرم ترکیب کنید. سپس چند بار در هفته و هنگام حمام کردن از آن استفاده کنید. استفاده از آن مشابه استفاده از جوش شیرین است.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچ قوی و یک ضد عفونی کننده عالی است. این ویژگی ها شما را از شر باکتری هایی که ممکن است موجب بوی بد واژن شوند، خلاص می کند.

چند قطره از روغن درخت چای را با آب ترکیب کنید. سپس آن را به یک پد پنبه ای بزنید و ناحیه واژن را با آن تمیز کنید. این کار را روزانه یکبار انجام دهید. حتما روغن درخت چای را با آب رقیق کنید، زیرا روغن خالص آن باعث ایجاد حساسیت در ناحیه کشاله ران می شود.

سیر

سیر خواص ضد میکروبی و ضد قارچی دارد. یک آنتی بیوتیک طبیعی که درمان مناسبی برای عفونت و بوی واژن می باشد. خواص ضد قارچی سیر با عفونت های قارچی مبارزه می کند و به نوبه خود از شر باکتری های بد خلاص می شود. شما می توانید یک یا دو حبه سیر خام را با معده خالی و با یک لیوان آب گرم بخورید.

میوه ها و سبزیجات تازه

بوی نامطبوع واژن را می توان با استفاده از میوه و سبزیجات برطرف کرد. میوه ها و سبزیجات تازه و ارگانیک، کلیدی برای داشتن بدنی سالم هستند. آنها ویتامین ها و مواد معدنی متعددی دارند و از سلامت واژن حمایت می کنند.

سبزیجات باید به وفور مصرف شوند، زیرا به گردش خون کمک می کنند و از خشکی واژن جلوگیری می کنند. اسفناج، کلم پیچ، کلم سالاد، چغندر و سایر سبزیجات برگدار را در سالادهای خود استفاده کنید. آووکادو سلامت واژن را تحریک کرده و به میل جنسی کمک می کند. زیرا حاوی ویتامین B6 و پتاسیم است که از دیواره های سالم واژن حمایت می کند. همچنین خطر عفونت و رشد باکتری ها را کاهش می دهد.

آجیل

ویتامین E یکی از درمان هایی است که برای برطرف کردن بوی نامطبوع واژن استفاده می شود. افزودن آجیل به تغذیه روزانه، از خشکی واژن جلوگیری می کند زیرا حاوی ویتامین E است. تخمه آفتابگردان، بادام، گردو و فندق زیاد بخورید. بادام و تخمه کدو تنبل سرشار از روی هستند که به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کنند. علاوه بر این مصرف آنها به کاهش خارش و باکتری ها، کمک می کند. بذر کتان نیز به افزایش سطح استروژن کمک می کند و ممکن است خشکی واژن را متوقف کند.

آب

غشاهای مخاطی واژن برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارند تا به خوبی هیدراته شوند. آب به روان شدن طبیعی واژن کمک می کند، در عین حال بوی بد واژن را کاهش می دهد.

 کلام آخر

بوی ناحیه تناسلی امری طبیعی است اما اگر این بو بیش از حد و غیرطبیعی باشد، ممکن است نشانه وجود بیماری های عفونی واژن باشد. برای درمان بوی بد ناحیه تناسلی لازم است در درجه اول بهداشت را رعایت کنید و با مشورت پزشک، از دارو و شوینده های مخصوص استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *