صفحه اصلی / بوتاکس / نکات مهم در تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم
۶ دقیقه

نکات مهم در تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

آنچه می خوانید...

همه افراد در زمان خنده، صحبت کردن، اخم کردن، خوردن و یا خوابیدن عضلات صورت خود را منقبض کرده و حرکت می دهند. تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم باعث شده تا عضله های این نواحی دچار فلج موقتی شده و از چروک های دائم و عمیق بر روی پیشانی و یا دور چشم جلوگیری می کند. در واقع با افزایش سن این عضلات منجر به خطوط ریزی بر روی صورت شده و خط های پنجه کلاغی، چین و چروک پویا و خطوط عروسکی را ایجاد می کنند که این خطوط به مرور زمان عمیق تر و بیشتر می شود.

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

تزریق بوتاکس با هدف جوانسازی پوست می باشد که از جمله نواحی که مورد تزریق قرار می گیرد، پیشانی، خط اخم، اطراف چشم و خط خنده است. BOTOX در واقع یک سم می باشد که توسط باکتری Clostridium Botulinum گرفته می شود. این سم در مسمومیت های غذایی ناشی از کنسرو ها موجود بوده و می تواند در غلظت بالا منجر به فلج عضلانی شود. تزریق بوتاکس در نواحی مورد نظر، منجر به کاهش انقباضات در این نواحی شده و از ادامه روند چین و چروک این ناحیه ها جلوگیری می کند و در نهایت منجر به جوانسازی صورت می شود. در واقع بوتولیسم در تزریق بوتاکس صورت، بصورت رقیق شده می باشد که منجر به ریلکس شدن و کنترل انقباضات عضلات می شود.

تزریق بوتاکس پیشانی و دور-چشم

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم چقدر زمان برده و در چه نواحی انجام می شود؟

زمان تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه می باشد و با کمک سوزن های ریز، به عضلات خاص و نواحی مشخص شده توسط پزشک تزریق می شود. در بیشتر مواقع نیاز به بی حسی نداشته، اما برای جلوگیری از درد و ناراحتی بیمار، پزشک می تواند از بی حسی در هنگام تزریق استفاده نماید. این نواحی باید قبل از انجام تزریق از وجود هرگونه مواد آرایشی تمیز شده و با الکل استریل شوند.

بوتاکس باعث شده تا فرآیند سیگنال عصب به عضله شخص مسدود شود. در واقع عضله ای که مورد تزریق سم بوتولیسم قرار گرفته است، دیگر نمی تواند پیام های ایجاد شده از عصب را به انقباضات تبدیل نماید. در نتیجه این اتفاق، چین و چروک ها ریلکس شده و جوانسازی صورت می گیرد. از بوتاکس برای چین و چروک های ناشی از اخم کردن در بین ابروها، خط های ایجاد شده بر روی پیشانی، چروک های اطراف چشم و خط های خنده در اطراف دهان استفاده می شود.
همچنین بوتاکس در درمان بیماری هایی مانند میگرن مزمن، لوچی و بلفارواسپاسم موثر بوده و برای کاهش تعرق کف دست یا زیر بغل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. درمان سردرد با بوتاکس، از جمله موارد موثر و اثربخش تزریق بوتاکس می باشد.

بیشتر بدانید: جراحی بیماری اقساطی در تهران

ماندگاری بوتاکس پیشانی و دور چشم چقدر است؟

میزان اثرگذاری بوتاکس در افراد مختلف، متفاوت می باشد و بین ۳ تا ۶ ماه این اثربخشی فرق می کند. میزان دوام تزریق بوتاکس بسته به سن فرد، عمق، میزان چین و چروک ها و ناحیه تزریق دارد. بعد از گذشت این مقدار زمان، فعالیت عضلات بصورت تدریجی بازگشت داشته و به دنبال آن چروک ها ظاهر شده که نیاز به تزریق مجدد می باشد. در بعضی از افراد تزریق بوتاکس برای اولین مرتبه، ماندگاری کمتری از تزریقات بعدی دارد ولی با تکرار تزریق ها در ۴ تا ۵ مرتبه، این میزان افزایش پیدا می کند.

اقدامات مورد نیاز قبل از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

قبل از تزریق بوتاکس نیاز است موارد زیر را رعایت کرده تا نتیجه بهتر و ماندگاری طولانی تری را به همراه داشته باشید. این اقدامات توسط متخصص پوست به فرد گفته می شود:

یک تا دو هفته قبل از تزریق استفاده از داروهایی مانند آسپیرین را کاهش دهید، چرا که این داروها رقیق کننده خون می باشد و منجر به افزایش خونریزی فرد در حین تزریق یا بعد از آن می شود

حداقل به مدت یک هفته قبل از تزریق، از مصرف الکل و دخانیات خودداری نمایید. در واقع مواد موجود در آنها باعث شده تا در روند تاثیرگذاری بوتاکس اثر منفی داشته و منجر به تورم یا کبودی بعد از تزریق می شود.

در صورت نیاز و تشخیص پزشک می توانید از داروهای ضد التهاب برای کاهش علائم کبودی ناشی از تزریق و کم شدن زمان برطرف شدن آن استفاده نمایید.

مراقبت های مورد نیاز بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

یکی از نکات مهم در میزان ماندگاری و اثربخشی درست بوتاکس، مراقبت های بعد از تزریق می باشد. این مراقبت ها می توانند در مقدار ماندگاری، ایجاد نتیجه مطلوب و از بین رفتن سریع تر ورم و کبودی های احتمالی، تاثیر گذار باشند. از جمله این مراقبت ها به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق سر خود را به سمت پایین خم نکرده و دولا نشوید
 • ۴ ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن خودداری نمایید و سر خود را بصورت مستقیم قرار دهید
 • تا یک روز از انجام فعالیت های ورزشی سنگین یا کارهایی که منجر به تعرق شما می شود، دوری کنید
 • ۲ تا ۴ ساعت بعد از تزریق محل های تزریق شده را فشار ندهید و یا لمس نکنید
 • از فعالیت هایی که منجر به بالا رفتن ضربان قلب و به دنبال آن گردش خون می شود دوری کنید، چرا که این موضوع منجر به بیشتر شدن کبودی ها می شود
 • از لباس ها و کلاه هایی که محل تزریق یا روی پیشانی را می پوشاند دوری کنید. این موضوع منجر به تعرق بیشتر ناحیه تزریق شده و در نهایت حرکت ماده بوتاکس را منجر می شود
 • تا ۱ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از آرایش در نواحی تزریق شده خودداری کرده و بعد از آن نیز با کمترین میزان مالش و فشار این کار را انجام دهید
 • از مصرف داروها و مواد رقیق کننده خون مانند امگا ۳، ویتامین E، آسپرین و چای سبز بعد از تزریق خودداری نمایید
 • ۱ تا ۲ روز پس از تزریق از سونا، استخر و حمام ترکی پرهیز کرده، چرا که این مکان ها احتمال عفونت در این نواحی را بالا می برد
 • تا ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس از مالش چشم و اطراف آن خودداری نمایید، زیرا منجر به جابه جایی ماده بوتاکس شود
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف مواد الکلی خودداری نمایید

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *