صفحه اصلی / مجله پزشکی / جراحی های لازم برای تغییر جنسیت مرد به زن
۱۳ دقیقه

تغییر جنسیت مرد به زن

جراحی های لازم برای تغییر جنسیت مرد به زن

آنچه می خوانید...

عمل تغییر جنسیت مرد به زن

تغییر جنسیت مرد به زن  تحت انجام عمل جراحی و اقدامات لازم برای مردانی که شرایط روحی و جسمی آن ها ایجاب می کند زندگی را در ماهیت زنانه ادامه دهند، انجام می شود. یکی از مهم ترین بخش این اقدام تبدیل اندام های خصوصی مردانه به آلت تناسلی زنانه است. این تغییر با استفاده از عمل جراحی انجام می گیرد. این کار ممکن است متقاضی را دچار عوارض ناخواسته ای کند. در ادامه مقاله با نکات تغییر جنسیت مرد به زن با ما همراه باشید.

همواره در طول تاریخ انسان هایی وجود داشته اند که جنسیت فیزیکی آن ها با درک درونی که از جنسیت خود دارند متفاوت بوده است. علت اصلی این اختلال چندان مشخص نیست. اما در هر صورت چیزی که مهم است، حق زندگی آزاد و راحت این افراد است. عمل تغییر جنسیت، راهی است تا کسانی که واقعا دچار دوگانگی جنسیت هستند، بتوانند در بدنی با همان جنسیتی که به عنوان هویت خود قبول دارند، به زندگی ادامه دهند.

تغییر جنسیت چگونه انجام می شود؟

جراحی تغییر جنسیت؛ هم برای تغییر جنسیت از زن به مرد و هم از مرد به زن قابل انجام است. در تغییر جنسیت فرم و شکل ظاهری صورت و بدن نیاز به تغییرات اساسی دارد. دستگاه تناسلی و تولید مثل، سینه ها و ویژگی های صورت در این پروسه یه طور کامل تغییر پیدا خواهند کرد. 

جراحی تغییر جنسیت، راهی است که هیچ گونه بازگشتی از آن وجود ندارد! پس به طور قطع، قبل از انجام آن باید همه ی جوانب به درستی سنجیده شوند. افرادی که متقاضی عمل تغییر جنسیت هستند، ابتدا باید به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند تا توسط پزشک تایید شود که این افراد به دلایل مختلف روانی قصد تغییر جنسیت نداشته و خواسته ی آن ها صرفا ناشی از سرخوردگی جنسیتی یا یک درخواست زودگذر و بی اساس نیست.

بعد از تایید متخصص اعصاب و روان، جراح متخصص از مراجع درخواست می کند که برای مدتی معین با جنسیت ایده آل خود زندگی کند و در فضای زندگی همان جنس قرار بگیرد. اولین قدم بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل، آغاز هورمون درمانی است. هورمون درمانی به بیمار کمک می کند تا ویژگی های جنسیتی غیر واقعی در او کمرنگ شده و ویژگی های جنس مطلوب در او ظاهر شوند. 

مراحل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

افرادی که عمل تغییر جنسیت مرد به زن را انجام می دهند، برای خروج از کالبد مردانه نیاز به انجام جراحی هایی دارند که ظاهری زنانه به آنان ببخشد. 

موارد زیر، جراحی هایی هستند که در پروسه ی تغییر جنسیت مرد به زن، باید انجام شوند:

هورمون درمانی

افرادی که خواهان انجام عمل تغییر جنسیت هستند در وهله ی اول باید تحت هورمون درمانی قرار بگیرند تا براساس نوع تغییراتی که قرار است در جسم آن ها اعمال شود،  سطح هورمون های زنانه و مردانه تنظیم گردند. پروسه هورمون درمانی تحت نظر متخصص غدد انجام می شود. هورمون درمانی معمولا تا یک ماه قبل از انجام هرگونه جراحی، باید متوقف شود. زیرا هورمون استروژن می تواند باعث لخته شدن خون در هنگام عمل شود.

جراحی های بازسازی صورت

صورت مردان بطور معمول پیشانی بزرگ تری دارد و استخوان ها در خط رویش ابروها برجسته تر هستند. تفاوت چشمگیر دیگری که بین صورت مردان و زنان وجود دارد، فرم فک ها است. صورت مردانه گونه برجسته ندارد و در عوض، فک ها بزرگ تر از صورت زنانه است.

در طی جراحی های بازسازی صورت،‌استخوان پیشانی تراشیده شده تا ظرافت بیشتری پیدا کند و برآمدگی و فرورفتگی های پیشانی و اطراف چشم ها، ملایم تر شوند.

همزمان با انجام این تغییرات، لیفت ابرو یا تزریق فیلر به زیر چشم ها نیز قابل انجام است.

در صورتی که فک ها نیاز به اصلاح فرم داشته باشند، جراحی های لازم روی آن صورت می گیرد. همچنین پروتز گونه ها، کمک بیشتری به زنانه شدن شکل کلی صورت خواهد کرد.

لیزر موهای زائد

موهای بدن مردانه نسبت به بدن زنان، حجم و ضخامت بیشتری دارند. به همین دلیل برای دستیابی به نتیجه ای مطلوب تر، بهتر است از طریق لیزر به صورت دائمی از بین بروند. علاوه بر این، کیسه های بیضه برای شکل گیری واژن به کار گرفته می شوند. به همین دلیل بهتر است بدون مو باشند.

پروتز سینه

در اثر هورمون درمانی، سینه ها تا حدی برجسته خواهند شد. اما چنانچه در فردی این اتفاق رخ نداده و یا در حد قابل قبولی تغییر حاصل نشود، می توان از طریق انجام جراحی پروتز سینه حجم ایده آل را در سینه ها ایجاد کرد.

سایر جراحی های لازم، برای تغییر دستگاه و آلت تناسلی هستند که در ادامه به توضیح آنها پرداخته ایم…

جراحی های زیبایی زنانه برای تغییر جنسیت 

انواع جراحی برای تغییر جنست به سه دسته واژینوپلاستی، والووپلاستی و ارکیکتومی تقسیم بندی می شود. البته به غیر از انجام این کار، اقدامات دیگری نیز باید انجام شود تا مراحل تغییر جنسیت مرد به زن تکمیل شود. در ادامه به معرفی هر کدام به صورت کلی می پردازیم.

تغییر جنسیت مرد به زن

جراحی واژینوپلاستی

در عمل واژینوپلاستی تلاش می شود تا برداشتن قسمت های آلت تناسلی مردانه، از پوست بیضه و همینطور قسمت های ختنه گاه، مجاری جدیدی ساخته شود. در این مرحله از پوسته بیضه و پیوند پوست به آن برای ساخت نواحی داخل واژن استفاده می شود. این جراحی برای کسانی که قصد رابطه جنسی پس از درمان را دارند، توصیه می شود.

جراحی والووپلاستی

در عمل والووپلاستی از پوست بیضه برای ایجاد نواحی فرج استفاده می شود. در والووپلاستی مجاری جدید برای فرد ایجاد نمی شود. دوران نقاهت این جراحی از واژینوپلاستی کوتاه تر است. در کل این عمل سبک تر است. در طی مراحل آن مشابه واژینوپلاستی آلت مردانه برداشته می شود (پنکتومی). امکان رابطه جنسی پس از والووپلاستی نیز وجود دارد.

جراحی ارکیکتومی

این جراحی در کسانی که می خواهد عمل تغییر جنسیت مرد به زن را تجربه کنند، معمولا در ابتدای کار انجام می شود. این عمل شامل برداشتن بیضه ها می شود. با برداشتن بیضه ها هورمون های مردانه به تدریج کاهش می یابد . به همین دلیل است که پس از این جراحی هورمون درمانی تاثیرگذارتر است. جراحی ارکیکتومی معمولا با درد زیادی همراه نیست. دوران نقاهت آن نیز کوتاه است. در برخی از موارد برای این کار از بی حسی موضعی و داروهای آرامبخش استفاده می شود.

✅ بیشتر بدانید: درمان قطعی واریکوسل


تمایلات جنسی و جراحی تغییر جنسیت

در بین افراد تمایلات جنسی مختلفی وجود دارند. به طور طبیعی تمایل جنسی بین مرد و زن وجود دارد اما برخی مواقع این قاعده بهم ریخته و تمایل جنسی بین دو هم جنس اتفاق می افتد که به آن هموسکشوال گفته می شود. حالت دیگری نیز وجود دارد که فرد هم در فیزیک جسمی و آلت تناسلی و هم در تمایلات و روحیات خود دچار مشکل و سردرگمی می باشد. در این حالت فرد می تواند برای جراحی تغییر جنسیت اقدام کند.

تمایلات جنسی و تغییر جنسیت

اقدامات پیش از عمل جراحی تغییر جنسیت

پیش از آنکه افراد ترنس اقدام به عمل تغییر جنسیت کنند باید مراحی را برای آمادگی این تغییر طی کنند. این مراحل شامل یک سری آمادگی های روانی و مراحل اخذ مجوز رسمی تغییر جنسیت می باشد. ابتدا فردی که احساس تمایلات جنسی و احساسات درونی برعکس در خود می شود باید با یک مشاور و روانشناس صحبت کند. در صورتی که پزشک روانشناس یا روانپزشک ترنس بودن فرد و این موضوع که فرد تمایلات درونی متفاوت از جنسیت فعلی خود دارد را تایید کند به مدت ۶ ماه تا ۲ سال فرد باید به صورت جنسیت متمایل خود در جامعه ظاهر شود. یعنی اگر فرد دختر است و تمایل دارد عمل تغییر جنسیت به پسر انجام دهد باید در این مدت مشابه یک پسر در جامعه ظاهر شود.

بعد از گذشت این مدت و عادت کردن فرد از لحاظ روحی و روانی به شرایط جدید باید مراحل اخد مجوز رسمی طی شود. ابتدا فرد به کمیسیون پزشکی به عنوان ترنس معرفی می شود سپس به دادگاه ارجاع داده می شود تا مراحل قانونی اخذ مجوز رسمی تغییر جنسیت انجام شود.

اقدامات لازم برای تغییر جنسیت از مرد به زن

برای تغییر جنسیت تنها انجام عمل جراحی کافی نیست. این مورد شامل اقداماتی می شود که در مدت زمان مشخص شده باید طی شود. برخی از اقدامات دوران تغییر جنسیت شامل موارد زیر می شود:

  • لیزر موهای زائد پوست بیضه
  • هورمون درمانی
  • اخذ مجوزهای لازم و طی کردن مراحل قانونی
  • جراحی های زیبایی صورت
  • پروتز سینه
  • جراحی فالوپلاستی در صورت نیاز

طی کردن هر مرحله باتوجه به شرایط هر فرد ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال پروتز سینه معمولا برای متقاضیانی انجام می شود که هورمون درمانی بر روی آن ها تاثیر کمتری داشته است. همچنین ممکن است نیاز به لیپوماتیک شکم و پهلو وجود داشته باشد.

جراحی تغییر جنیست مرد به زن

همچنین باید بدانید برای انجام عمل تغییر جنسیت در ایران همانطور که در بالا اشاره شد، باید مجوز های لازم اخذ شود و دوره های روان درمانی گذرانده شود.

بعد از جراحی تغییر جنسیت، جای زخم ها باقی می ماند؟

بعد از همه ی جراحی هایی که در آنها پوست برش داده شده و سپس توسط بخیه بسته می شود، جای زخم ها تا مدتی روی پوست باقی خواهند ماند.

در عمل تغییر جنسیت مرد به زن، ممکن است در ماه اول اسکار ها ملتهب و برجسته باشند. بعد از گذشت ۶ ماه تا یک سال بعد از جراحی اسکار ها کم رنگ تر خواهند شد. 

معمولا بعد از گذشت یک سال از عمل تغییر جنسیت، جای زخم ها به طور کلی بهبود پیدا کرده و از بین می روند. اگر به ندرت جایی از زخم ها و بخیه ها روی پوست باقی مانده باشد، می توان به کمک لیزر یا ترمیم کننده ها، آن ها برطرف نمود.

پشیمانی بعد از جراحی تغییر جنسیت

افرادی که دچار دوگانگی جنسیتی هستند و به آن ها ترنسجندر یا ترنس گفته می شود، با انجام جراحی تغییر جنسیت می توانند با هویت جنسی دلخواه خود زندگی کنند. اما شاید این سوال مهم برای آنها وجود داشته باشد که: ممکن است بعد از عمل پشیمان شوم؟!

بعد از انجام عمل های جراحی پلاستیک و زیبایی، خیلی وقت ها ممکن است افراد احساس کنند آنچه می خواستند محقق نشده و حتی اوضاع از قبل هم بدتر شده است! همین امر باعث ناراحتی و حتی افسردگی در آنان خواهد شد.

عمل تغییر جنسیت،‌تغییر بسیار گسترده تر و اساسی تری است که عواقب آن شاید موجب پشیمانی افرادی که خواهان انجام آن هستند، شود.

اما در این باره باید گفت: اگر قبل از اقدام به جراحی، همه ی زوایای این تغییر را به درستی سنجیده باشید و تصمیم قطعی برای انجام آن گرفته باشید، امکان پشیمان شدن بسیار کمتر خواهد بود. حتی در صورتی که دچار هیجانات و عواطف ناخوشایند و احساساتی مثل پشیمانی شدید، به خودتان فرصت بدهید تا با وضعیت جدید جسمی و سبک زندگی خود ارتباط برقرار کنید. این احساسات ناخوشایند، با گذشت زمان برطرف خواهند شد…

بهترین کشور برای تغییر جنسیت مرد به زن

برخی از افراد برای تغییر جنسیت مهاجرت می کنند. عمل های متنوعی برای تغییر اندام های جنسی مردانه به زنانه وجود دارد که در بالا به برخی از آن ها اشاره کردیم. این عمل در بیشتر کشور ها انجام می شود. در اکثر ملت ها کسانی که این عمل جراحی را انجام می دهند، مانند سایر افراد در جامعه پذیرفته می شوند. همچنین در بیشتر کشور ها این عمل قانونی است. برخی از کشورها هزینه های آن نیز توسط بیمه پوشش داده می شود. معمولا در این زمینه به متقاضیان توصیه می شود به جای آنکه به دنبال بهترین کشور برای تغییر جنسیت بگردند، به دنبال بهترین جراح تغییر جنسیت مرد به زن بگردند.

ارگاسم پس از عمل جراحی تغییر جنسیت

ارگاسم پس از جراحی تغییر جنسیت نیز اتفاق می افتد. درواقع کلیتوریس با استفاده از بافت های اندام های مردانه و با استفاده از سر آلت ساخته شده و به همین دلیل  است که پس از آن می توان ارگاسم را تجربه کرد. به بیماران که قصد دارند پس از عمل جراحی به رابطه جنسی بپردازند، جراحی واژینوپلاستی پیشنهاد می شود. البته می توان در جراحی والووپلاستی نیز به ارگاسم رسید.

در مشاوره تغییر جنسیت با پزشک شرایط به طور کامل بررسی شده و بهترین عمل های جراحی و راهکارهای مورد نیاز برای تغییر جنسیت از مرد به زن پیشنهاد می شود.

بارداری پس از تغییر جنسیت مرد به زن

پس از تغییر جنسیت مرد به زن به دلیل عدم وجود تخمدان و رحم امکان بارداری وجود ندارد. همچنین در مردانی که جنسیت خود را به زن تغییر داده اند، به دلیل عدم وجود تخمدان و رحم امکان بارداری وجود دارد. اما میل به این کار در این افراد از بین می رود. به همین دلیل است که در زمان تغییر جنسیت از زن به مرد معمولا رحم برداشته می شود.

عوارض تغییر جنسیت مرد به زن

برخی از عوارض عمل تغییر جنسیت ممکن است روان شناختی باشد. افسردگی در این دوران بسیار شایع است. به همین دلیل توصیه می شود حتما دوره های روان درمانی گذرانده شود.

  • اختلال در رابطه جنسی
  • اختلال در دفع ادرار
  • خونریزی
  • افتادگی در اندام تناسلی

برخی از اختلالات زناشویی پس از تغییر جنسیت ممکن است شامل مواردی نظیر رابطه دردناک نیز بشود. به همین دلیل است که گفته می شود این جراحی بسیار حساس است و باید متقاضی از مدتی قبل برای آن آماده شود.

هزینه تغییر جنسیت مرد به زن

هزینه تغییر جنسیت مرد به زن به غیر از انجام عمل های لازم برای ایجاد اندام زنانه و برداشتن آلت تناسلی مردانه، شامل هزینه های هورمون تراپی، عمل های زیبایی لازم و همچنین لیزر موهای زائد می شود. بنابراین اطلاع دقیقی نمی توان از قیمت های آن گزارش کرد. ممکن است عمل تخلیه اندام ها به همراه عمل واژینوپلاستی و یا سایر عمل های ایجاد اندام زنانه همزمان انجام نشود. بهتر است در این زمینه با پزشک متخصص مشورت شود.

هزینه تغییر جنسیت مرد به زن

سخن پایانی

عمل تغییر جنسیت مرد به زن چالش های زیادی دارد. همچنین انجام آن ریسک های زیادی در جامعه دارد. ممکن است اتمام این دوران برای متقاضی زمانبر به نظر برسد. بنابراین لازم است در انجام این کار مصمم باشید تا در پایان مراحل درمان بهترین نتیجه را دریافت کنید.


سوالات متداول

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *