صفحه اصلی / تناسب اندام / جراحی اسلیو معده
۶ دقیقه
[ratemypost]
جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده

آنچه می خوانید...

جراحی اسلیو معده یک جراحی موثر جهت کاهش وزن است که در آن جراح حجم معده بیمار را کاهش می دهد. اسلیو گاسترکتومی، که تاکنون توانسته است یک رویکرد کاهش وزن مناسب را نشان دهد، محبوبیت فزاینده ای در میان افراد متقاضی، بدست آورده است.

در جراحی اسلیو معده بر خلاف جراحی بای پس معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده بیمار خارج می شود. بنابراین می توان گفت که این عمل یک عمل غیر قابل بازگشت است. این جراحی برای درمان چاقی و بهبود سایر بیماری های ناشی از چاقی انجام می شود. پس از جراحی، فرد به مقدار کمی می تواند مواد غذایی مصرف کند. در نتیجه به سرعت اشباع شده و در مدت زمان کوتاهی وزن فرد کاهش می یابد.

دلیل انجام جراحی اسلیو معده

مطمئنا این جراحی برای رسیدن به لاغری افراد انجام می شود که عملی غیر قابل بازگشت است. بسیاری از افرادی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند به دنبال راه های مختلفی برای کاهش وزن هستند. در حال حاضر جراحی اسلیو معده یکی از جراحی های محبوب در زمینه لاغری می باشد.

مزایا جراحی اسلیو معده

در نگاه اول، ممکن است فکر کنید که جراحی اسلیو معده فقط منجر به کاهش وزن می شود. اما این اولین مزیت این جراحی است. در ادامه سایر مزایای اسلیو معده را عنوان می کنیم:

 • کاهش اشتها و احساس گرسنگی در پی کاهش ترشح هورمون گرلین
 • بدلیل استفاده از لاپاراسکوپی در این روش، کمترین عوارض و میزان تهاجم را داراست.
 • افراد را درگیر محدودیت های شدید غذایی نمی کند.
 • جای زخم کمی دارد.
 • کوتاه ترین دوره نقاهت را دارد.
 • سریع ترین و سالم ترین روند کاهش وزن می باشد.
 • تقریباً بیماری های مرتبط با اضافه وزن را درمان می کند.

نحوه جراحی اسلیو معده

اسلیو معده معمولاً با استفاده از تکنیک های لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل ایجاد چندین برش کوچک در شکم می باشد. در طی این روش، جراح حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد معده را برمی دارد و یک کیسه کوچکتر به شکل موز ایجاد می کند. این ساختار جدید معده مصرف غذا را کاهش می دهد و احساس سیری زود هنگام در فرد ایجاد می کند.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده ایمن ترین و کم عارضه ترین روش جراحی لاغری است و با جراحی باز معده کاملا متفاوت است. در ادامه به مراحل جراحی اسلیو معده به طور خلاصه پرداخته می شود:

 • بیهوشی
 • جراح چندین برش بسیار کوچک ۱ تا ۲ سانتی متری روی سطح شکم ایجاد می کند
 • اتساع شکم برای لاپاراسکوپی
 • ورود دوربین لاپاراسکوپ برای مشاهده محل عمل
 • قرار دادن سایر ابزارهای نازک و ظریف جراحی در شکم
 • برش معده و برداشتن آن
 • بخیه زدن معده باقی مانده
 • بازرسی معده از نظر نشت و خروج مواد از خط بخیه ها
 • برداشتن دستگاه ها و بخیه زدن برش ها

کل این مراحل در کمتر از ۲ ساعت انجام می گیرد. یعنی مدت زمان جراحی اسلیو معده کمتر از ۲ ساعت است.

افرادی که می توانند جراحی اسلیو معده را انجام دهند؟

این جراحی یکی از گزینه هایی است که پس از تلاش های فراوان و به نتیجه نرسیدن بهبود عادات ورزشی و رژیم غذایی و همچنین استفاده از داروهای کاهش وزن انجام می شود. اما به طور کلی باید معیارهای خاصی را برای واجد شرایط بودن برای این عمل رعایت کرد. در زیر به برخی از این شرایط اشاره می کنیم.

۱. شاخص توده بدنی بالای ۴۰:

برای جراحی اسلیو معده، شاخص توده بدنی فرد باید بیشتر از ۴۰ باشد و بتوان گفت فرد چاق است.

۲. فشار خون بالا یا دیابت دارید:

همچنین اگر فردی مبتلا به فشار خون بالا یا دیابت و سایر بیماری های زمینه ای مرتبط با چاقی دارای شاخص توده بدنی بین ۳۵ تا ۳۹.۹ باشد، می تواند برای لاغری از جراحی اسلیو معده استفاده کند.

۳. چاقی بالای ۴۵ کیلوگرم:

افرادی که اضافه وزن بالای ۴۵.۵ کیلوگرم دارند نیز می توانند این جراحی را انجام دهند.

۴. عدم مصرف سیگار و الکل:

همچنین اگر فردی عادت به مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی نداشته باشد و آمادگی روحی و روانی برای تغییر سبک زندگی خود را داشته باشد، در صورتی که از نظر روحی و روانی در وضعیت عادی و سلامت عمومی خوبی باشد، می تواند این جراحی را انجام دهد.

۵. چاقی عصبی:

در نهایت اگر چاقی فردی ناشی از بیماری های عصبی باشد یا به عبارتی چاقی عصبی داشته باشد، می تواند از این جراحی کاهش وزن بهره مند شود.

لازم به ذکر است برای برخی از افرادی که نمایه توده بدنی بالای ۳۲ دارند می توانند با نظر پزشک یا متخصص گوارش، جراحی اسلیو معده را انجام دهند.

سن مناسب جهت جراحی اسلیو معده

انجام اسلیو معده حداقل از ۱۸ سالگی و حداکثر تا ۶۰ سالگی ممکن است. البته در برخی شرایط این محدوده می تواند کمی گسترده تر باشد. به عنوان مثال، زمانی که شدت چاقی واقعاً زیاد است و بیماری های مرتبط، زندگی را برای فرد غیرقابل تحمل کرده است، می توان جراحی اسلیو معده را انجام داد.

میزان کاهش وزن بعد از اسلیو معده

کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده بین ۵۰ تا ۷۰ درصد انتظار می رود. اما بیمارانی هستند که تا ۸۰ درصد و بیشتر از کل وزن اضافی خود را از دست می دهند. تقریباً هیچ روش دیگری نمی تواند به این میزان باعث کاهش وزن شود.

مشخصه های لازم جهت انجام جراحی اسلیو معده

همانطور که گفته شد این روش برای افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، مناسب است. برخی از انواع اضافه وزن وجود دارد که با رژیم غذایی و ورزش شدید یا ترکیبی از این دو قابل کنترل هستند. اما زمانی که میزان اضافه وزن از حد معینی فراتر رود و فرد پس از مدتی طولانی با رژیم غذایی و ورزش، وزن کم نکند، یکی از راه حل های موثر و بدون بازگشت جراحی اسلیو معده است.

همانطور که می دانید چاقی مفرط بسیاری از بیماری های دیگر را به همراه خود در بدن فرد به همراه می آورد. بنابراین رفع این اضافه وزن برای افراد چاق موضوع مهم و حیاتی است.

کلام آخر

همانطور که گفته شد اسلیو معده یک روش دائمی لاغری می باشد. این جراحی در میان افرادی که روش های بسیاری را جهت لاغری امتحان کرده اند و نتیجه دلخواه خود را بدست نیاورده اند، بهترین گزینه می باشد. در صورتی که قصد دارید از جراحی اسلیو معده برای کاهش وزن استفاده کنید، حتما با پزشک جراح مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *