صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / درد سمت چپ سینه زنان
۱۴ دقیقه

درد سمت چپ سینه زنان

درد سمت چپ سینه زنان

آنچه می خوانید...

یکی از مشکلاتی که خانم ها خصوصا خانم های زیر ۴۰ سال با آن درگیر هستند احساس دردهای ناگهانی در سمت چپ قفسه سینه می باشد که گاها بسیار نگران کننده است. اما در اکثر موارد این دردها نه تنها منشاء بیماری قلبی ندارد بلکه نگران کننده و خطرناک هم نیستند. در هنگام احساس درد سمت چپ سینه ابتدا باید برای چکاپ قلب اقدام کنید. در صورت نبود مشکل نگران کننده ای در سلامت قلب ممکن است مشکل در بافت پستان و یا مجاری شیر وجود داشته باشد. در این مقاله به علت درد سمت چپ سینه زنان می پردازیم، با ما همراه باشید.

علت درد سمت چپ سینه زنان

تغییرات هورمونی باعث ایجاد تغییراتی در مجاری شیر و پستان می شود. این تغییرات باعث ایجاد کیست پستان می شود که درد سمت چپ سینه زنان به این دلیل شایع اتفاق می افتد. اما موارد مختلفی مثل درد قلبی، دردهای عضلانی، دردهای اضطرابی، مشکلات گوارشی و… نیز می توانند از جمله علت های احساس درد سمت چپ سینه زنان باشد.

چندین بیماری سینه ممکن است باعث درد در سینه چپ یا زیر آن شود، عبارتند از:

عفونت های مجرای شیر

دردهای شدید در سینه احساس سفتی یا گرفتگی در سینه‌ها، شانه‌ها، گردن و همچنین درد عصبی (سوزش، گزگز، یا احساس شوک مانند) در سینه، قفسه سینه، بازو یا زیر بغل، عفونت های مجرای شیری است که بیماری ای خوش خیم اما دردناک است.

آبسه زیر نوک پستان یا آرئول می تواند باعث درد، قرمزی و التهاب شود. مجاری شیر ممکن است مسدود شود و باعث ایجاد توده سفت و حساس شود. ماستیت یک عفونت در مجرای مسدود شده است. سینه را متورم، حساس، ملتهب و قرمز می کند.

اکتازی مجرای، یکی دیگر از عفونت های احتمالی است که باعث ایجاد حساسیت، تحریک، قرمزی و احتمالاً باعث ایجاد ترشح غلیظ و چسبنده از نوک پستان می شود.

کیست‌های سینه و فیبروآدنوم‌ها عواملی هستند که ممکن است ساختارهای سینه را ملتهب و درد ایجاد کنند.

اگر مشکوک به عفونت یا التهاب پستان هستید، به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید. ممکن است به آنتی بیوتیک یا سایر داروهای تجویزی نیاز داشته باشید.

علل هورمونی

تغییرات هورمونی ممکن است باعث حساسیت سینه شود. این به ویژه در طول نوسانات چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. علل دیگر ناشی از مصرف هورمون برای: پیشگیری از بارداری (قرص های ضد بارداری) ، درمان های ناباروری ، درمان جایگزینی هورمونی که ممکن است در یک یا هر دو سینه احساس درد کنید. همچنین ممکن است درد آن را در زیر بغل خود احساس کنید.

آسیب هایی مانند کشیدگی عضلات

سینه ها با پوست حساس و کشسانی پوشیده شده است که ازاعصاب رگ های خونی بافت همبند مجاری و لوب برای تولید شیر تشکیل شده است.

صدمات

اگر صدمه به سینه داشته‌ اید، کبودی و درد ممکن است تا زمان بهبودی جراحت باقی بماند. گاهی اوقات آسیب به سینه باعث ایجاد بافت اسکار می شود. بافت اسکار می تواند باعث درد و نکروز چربی، تجزیه بافت چربی شود. ممکن است به صورت یک توده سخت ظاهر شود که تشخیص این توده ها از سرطان سینه، حتی در ماموگرافی، سخت است.

جراحی سینه

پس از هر نوع جراحی سینه شامل بزرگ کردن، کوچک کردن یا بازسازی. سینه‌های زنان ممکن است با بهبودی برش‌ها و ایجاد بافت اسکار درد بگیرند. مانند بافت اسکار ناشی از یک جراحت، درد می‌تواند مدت‌ها پس از جراحی شما ظاهر شود و از بین برود.

توده ها

توده های سینه می توانند در مراحل خاصی از چرخه قاعدگی ظاهر شوند که باعث ایجاد درد در سمت چپ سینه زنان شود.

بیشتر بخوانید: لیفت سینه

آیا درد زیر سینه چپ نشانه‌ی سکته قلبی است؟

از آن جهت که قلب در سمت چپ قفسه سینه قرار گرفته است، بنابراین احساس درد در قسمت پایینی سینه‌ی چپ گاهی ممکن است نشان‌دهنده یک عارضه قلبی باشد. با توجه به تحقیقاتی که در انجمن قلب آمریکا صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند، وقتی هنگام حملات قلبی دردی احساس می‌شود، این درد معمولاً در قسمت مرکزی قفسه سینه ایجاد می‌شود، بالاتر از چند دقیقه زمان می برد و بعد از رفع شدن امکان دارد حمله قلبی دوباره تکرار شود. بعضی از افراد امکان دارد هیچ دردی احساس نکنند و یا فقط درد بسیار کمی در بخش قفسه سینه تجربه نمایند. این موضوع در بانوان، افرادی که سن بالایی دارند و افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر مشاهده می‌شود. سایر علائم سکته عبارت اند از:

 • تعرق بیش از اندزه
 • احساس تهوع یا استفراغ
 • احساس تنگ شدن نفس
 • احساس ضعیفی یا سنگین شدن در بازوها
 • احساس درد زیاد در قسمت بازوها، فک، گردن، کمر و دیگر بخش‌های بدن انتشار پیدا می‌کند.
 • احساس سرگیجه
 • احساس استرس زیاد و یا دلشوره زیاد برای اتفاق افتادن یک حادثه دلخراش

منشاء درد سینه چپ

درد سمت چپ سینه می تواند از خود پستان و یا اعضای مجاور آن نشات بگیرد. پیدا کردن علت درد سینه سمت چپ کمی دشوار است. درد پستان لزوما به معنی وجود مشکل در همان ناحیه نیست چرا که در قسمت های مختلف بدن اعصاب خاص وجود دارد که در این امر دخیل هستند. گاها دلایلی مثل استرس و اضطراب و مشکلات عصبی می تواند باعث بروز درد در نواحی مختلف بدن از جمله سمت چپ سینه زنان شود.

علائم سرطان سینه

اگر احساس درد سمت چپ سینه را دارید، نیازی نیست که نگران سرطان سینه باشید چرا که سرطان سینه در ابتدا درد محسوس و شدیدی به همراه ندارد. عموما برای تشخیص سرطان سینه ۵ علامت هشداردهنده وجود دارد که عبارتند از:

 • وجود توده در سینه یا زیر بغل
 • برآمدگی و تورم بخشی از سینه
 • گودی و فرورفتگی پوست سینه
 • قرمزی یا پوسته پوسته شدن نوک سینه
 • درد در ناحیه نوک پستان

علت سوزش سینه چپ

معمولا احساس سوزش به معنای درد در یک ناحیه تلقی می شود. علت سوزش سینه چپ و یا همان درد سینه چپ زنان می تواند ناشی از عفونت در سینه، حساس شدن پستان ها به دلیل تغییرات هورمونی و یا تب و بی حالی و … باشد. این نوع از دردها گاها ممکن است به حالت سوزش در ناحیه سینه احساس شوند.

تیر کشیدن سینه سمت چپ نشانه چیست؟

تیر کشیدن سینه سمت چپ دلایل متنوعی می تواند داشته باشد. عواملی همچون استرس و اضطراب، التهاب غضروف اطراف دنده یا کاستوکندریت، کشیدگی عضلات، برونشیت، آسم، زونا، رفلاکس معده ، حمله قلبی و … باشد. احساس درد در این ناحیه نشانه مشکلات کم اهمیت و یا خطرناکی می تواند باشد. درد و تیر کشیدن سینه سمت چپ را جدی بگیرید اما اصلا نگرانی به خود راه ندهید و حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

برخی از دردهایی که با درد چپ سینه اشتباه گرفته میشود

برخی از مشکلات غیر پستانی که ممکن است در سینه چپ احساس شود عبارتند از:

درد دیواره قفسه سینه

در زیر سینه شما عضلات دیواره سینه قرار دارد. وقتی مضطرب میشوید یا استرس دارید ممکن است دچاراسپاسم شوند که می تواند باعث دردی شود که چند ثانیه یا چند روز طول می کشد. درد دیواره قفسه سینه ناشی از التهاب غضروف بین استخوان سینه و دنده ها کوستوکندریت نامیده می شود.

درد دیواره قفسه سینه می تواند درهر دو طرف سینه ظاهر شود، اما در سمت راست کمتر شایع است و می تواند خفیف یا شدید باشد همچنین معمولا در لمس دردناک تر است. ممکن است وقتی نفس عمیق می‌کشید بدتر شود.درد حتی ممکن است به بازوهای شما برسد.

علل مری

مری لوله ای است که دهان و معده را به هم متصل می کند. زیر سینه چپ شما می رود. گاهی اوقات بیماری ریفلاکس معده می تواند مانند درد سینه چپ احساس شود. درد مری ممکن است درد سوزشی مانند سوزش سر دل باشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک درد مزمن مرتبط با ریه است. این می تواند باعث درد درهر نقطه از بدن شما شود. درد قفسه سینه، از جمله کوتوکندریت، نسبتاً شایع است.

درد فیبرومیالژیا ناشی از اختلال در سیستم عصبی است. فیبرومیالژیا علاوه بر اعصاب، عضلات، مفاصل و بافت های همبند را تحت تاثیر قرار می دهد. ماهیت درد می تواند دردناک و بصورت سوزش یا گزگز باشد.

زونا

یکی ازبیماری های مرتبط با پوست است که گاهی اوقات احساس درد در پوست یا سطح بیرونی سینه است. این ممکن است زونا باشد.

سایر بیماری‌های دستگاه گوارش، مانند بیماری کبد، ممکن است در مواقعی باعث دردی شود که به نظر می‌رسد در سینه شما وجود دارد.

طحال

در صورت افزایش اندازه و یا ترکیدن طحال، امکان دارد درد در قسمت چپ و در زیر سینه چپ ایجاد شود. نشانه‌های بزرگ شدن طحال عبارت اند از:

 • حساس شدن و ایجاد درد زیر سینه چپ
 • حس شدن ناراحتی موقع غذا خوردن، حتی در مواقعی که یک وعده کوچک غذایی میخورید.
 • کم خون شدن و احساس خستگی همیشگی
 • خونریزی به هر نحوی به آسانی اتفاق می افتد
 • ترکیدن طحال در حالت عادی موجب بروز موارد ذکر شده در زیر می‌شود:
 • حس درد زیر سینه قسمت چپ و حساسیت در زمان لمس کردن
 • خونریزی
 • سرگیجه و ضربان قلب سریع

اگر به ترکیده شدن طحال شک دارید، باید سریع تر به اورژانس مراجعه نمایید. در صورت درمان نشدن، حجم خونریزی می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند.

سوزش دل

وقتی اسید معده از مجرای ورودی غذا به عقب برگشت، موجب احساس سوختن در وسط قفسه سینه، گلو و بعضی وقت ها درد در پایین سینه چپ یا همان بوجود آمدن درد سمت چپ خواهد شد. سوزش معده می‌تواند یکی از نشانه‌های هاضمه بد و مشکلات اسید معده باشد. نشانه های این مریضی با توجه به مواردی که ذکر خواهیم کرد است:

 • احساس سوزش در بخش بالایی قفسه سینه یا نای که بعضی اوقات امکان دارد به قسمت زیر سینه نیز انتشار یابد.
 • احساس تلخ بودن دهان
 • درد زیر سینه یا قفسه سینه زمان خوابیدن یا بلافاصله پس از خوردن غذا

پلوریت

اگر پلورای دور ریه چپ به علت عفونت یا سایر علت ها التهاب پیدا کند، درد بدست آمده از آن در زیر سینه چپ حس می‌شود. موردهای شدیدتر پلوری شامل آرتریت روماتوئید و سرطان ریه می باشد. متداول ترین نشانه پلوریت، احساس درد زیاد در قسمت چپ قفسه سینه هنگام نفس کشیدن عمیق می باشد، همینطور این نشانه می‌توانند همراه با موارد ذکر شده در زیر نیز باشند:

 • احساس درد در شانه
 • سرفه خشک و سخت
 • احساس سخت شدن تنفس
 • این درد امکان دارد در هنگام راه رفتن و یا سرفه و عطسه کردن وخیم تر شود

علت درد سینه نزدیک زیر بغل چیست؟

بعضی از متداول ترین علت ها عبارت اند از تغییرهای هورمونی، استفاده از سوتین اشتباه، یا کشیده شدن عضلات. در اکثر اوقات، احساس در درد سینه و زیر بغل جدی نمی‌باشد مگر اینکه نشانه های آنژین داشته باشد. می توانید با استفاده از داروهای OTC، استفاده از کمپرس داغ و استفاده از سوتین مناسب، مراقبت های ضروری را برای درمان آن در منزل انجام دهید.

درد سمت چپ سینه زنان در دوران بارداری

احساس درد سمت چپ سینه زنان در دوران بارداری کاملا طبیعی است و این درد از فشار رحم به دلیل رشد و حرکت جنین اتفاق می افتد. البته این درد در هنگام حرکت و خم شدن به سمت جلو ممکن است بیشتر شود. در دوران بارداری با رشد جنین و بزرگ شدن رحم به دیگر اعضای داخلی بدن مادر فشار وارد می شود و باعث ایجاد احساس درد در قفسه سینه مادر خواهد شد. در مجموع احساس درد سمت چپ سینه در دوران بارداری به دلیل رشد جنین و کاهش فضای کافی برای دیگر اعضای بدن مادر و یا رفلاکس معده اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید : قاعدگی نامنظم در دختران

علل درد سمت چپ سینه زنان

درمان خانگی برطرف کردن درد قفسه سینه

مصرف نوشیدنی‌ های گرم یا داغ

گاز یکی از شایع ترین علت های سوزش قفسه سینه می باشد. نوشیدنی داغ یا گرم می‌تواند کارکرد سیستم هضم را بهتر نماید و نفخ را رفع کند. به ویژه، چای ترش داغ، هم هضم غذا را بهتر خواهد کرد و هم به سلامت قلب کمک زیادی می‌کند. تحقیقات نشان دهنده این موضوع است که چای ترش فشار خون را کم می‌کند و کلسترول و تری‌گلیسیرید را پایین می‌آورد. در کل چای ترش را بدون هیچ ترسی می‌توان نوشید.

قرار دادن کیسه سرد روی قفسه سینه

در بعضی اوقات درد قلب به علت پاره‌شدن ماهیچه ‌ها رخ می‌دهد. بالا بردن وزنه، زمین ‌خوردن، بغل‌ گرفتن کودک یا حتی جابه‌جایی سبد لباس ‌‌ها، می‌توانند علت درد باشند. کاسکاندریت که التهاب دیواره قفسه سینه می‌باشد، معمولا منشا درد زیاد قفسه سینه است. اگر در طول روز چندین بار کیسه‌ای سرد را روی محل درد قرار می دهید، امکان دارد التهاب و درد را کم شود.

اسیدهای چرب امگا ۳

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ باعث موارد زیر خواهد شد:

 • کم شدن خطر آریتمی قلبی مرگ ‌بار
 • کم شدن میزان تری‌گلیسیرید
 • کم شدن پیشرفت تصلب شرایین
 • کم شدن میزان فشار خون

اسیدهای امگا ۳ در ماهی‌هایی با چربی بالا همچون ماهی سالمون، ماکرِل و ماهی تن آلباکور به مقدار زیاد پیدا می‌شود. اگر شما نمی‌توانید ۲ بار در هفته ماهی مصرف کنید، می‌توانید از روغن ماهی با امگا ۳ بسیار زیاد استفاده نمایید.

آب انار

مصرف کردن آب انار در رژیم غذایی‌ به سلامت قلب خیلی زیادی خواهد کرد. انار حاوی آنتی‌اکسیدان بسیار زیادی است که کلسترول خون را تنظیم کرده و به سلامت رگ‌های قلبی کمک شایانی می‌کند. با توجه به تحقیقاتی که در کلینیک کلیولند صورت گرفته است، نوشیدن آب انار کلسترول مضر خون را کم می‌کند. همینطور موجب پیشگیری یا کم شدن حجم جرم در رگ‌ها می‌شود. ایجاد جرم در رگ‌ها باعث می‌شود جریان خون به سمت قلب کم شود.

کاهش درد سمت چپ سینه زنان

جهت کاهش درد سینه سمت چپ در منزل و بدون نیاز به مراجعه به پزشک موارد زیر را توصیه می کنیم:

 • در طول روز سوتین مناسب بپوشید
 • سعی کنید زمانی که در خانه هستید خصوصا شب هنگام خواب سوتین نپوشید
 • از روغن گل مغربی جهت ماساژ سینه ها استفاده کنید
 • در صورت افزایش شدت درد از مسکن های OTC مث استامینوفن، ایبوپروفن و … استفاده کنید
 • رژیم غذایی سالم و اصولی رعایت کنید
 • به صورت منظم فعایت ورزشی داشته باشید
 • مصرف دخانیات، سیگار، مشروبات الکلی و … را قطع کنید
 • استرس و اضطراب را از خود دور کنید

چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؟

 • درد آن بیش از دو هفته طول می کشد.
 •  درد در یک نقطه می ماند و به تدریج بدتر می شود.
 • درد باعث محدود شدن فعالیت شما میشود.
 • یک توده دردناک دارید که بعد از پریود از بین نمی رود.
 • سینه های شما قرمز یا متورم است.
 • ترشح چرک یا ترشح از نوک پستان دارید.

به دلیل نحوه قرار گرفتن اعضای بدن در کنار هم، اغلب قسمت چپ بدن بیشتر از سمت راست تحت تأثیر برخی شرایط قرار می گیرد. معمولاً درد در سینه چپ شما زودگذر است و جای نگرانی ندارد، به ندرت می تواند خطری جدی باشد. به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا با داشتن علایمی که گفته شد اول به پزشک متخصص مراجعه کنید تا هرگونه بیماری که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد را مداوا کنید.


سوالات متداول

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *