صفحه اصلی / بیماری های ارتوپدی / درمان اسکولیوز با ورزش چگونه است؟
۶ دقیقه

درمان قطعی اسکولیوز

درمان اسکولیوز با ورزش چگونه است؟

آنچه می خوانید...

اسکولیوز یا همان کج شدن ستون فقرات یکی از مشکلاتی است که با توجه به سبک زندگی امروزه بسیاری از افراد به آن دچار هستند. درمان اسکولیوز با ورزش، درمان با فیزیوتراپی و درمان های گیاهی امروزه مورد توجه بسیاری از مبتلایان این هارضه قرار گرفته است. به همین دلیل در ادامه مقاله قصد داریم به این موارد بپردازیم.  

درمان اسکولیوز

جدیدترین درمان اسکولیوز برای بهبودی انواع این عارضه صورت می پذیرد. برخی از عواملی که می تواند موجب ایجاد ناهنجاری در ستون فقرات شود موارد زیر است:

  • وجود نقص های مادرزادی در ناحیه ستون فقرات
  • فلج مغزی
  • ایجاد صدمه به ستون فقرات
  • گروهی از اختلالات ژنتیکی (دیستروفی عضلانی)

برای تشخیص این عارضه از معاینات بدنی و یا تصویر برداری استفاده می شود. بروز علائمی نظیر کمر درد، بروز مشکلات تنفسی، وجود باسن ناهموار و همچنین وجود نا هماهنگی در شانه ها و… ممکن است نشانه بروز این عارضه باشد. پس از تشخیص و شناخت علت، نوبت به درمان اسکولیوز می رسد.

درمان های این عارضه با توجه به فاکتور های موثر در این اختلال انواع مختلفی دارد:

بریس : نوعی لباس نگهدارنده که نوع آن با توجه به شدت عارضه مشخص می شود. مدت پوشیدن بریس با توجه به شدت علرضه و سن و عواملی از این قبیل مشخص می شود. ممکن است بریس به همراه حرکات کششی ورزشی و یا حرکات بدنسازی با وزنه توصیه شود.

فیوژن ستون فقرات : این نوع روش درمان با جراحی است که در طی آن ستون فقرات را با استفاده از گرفت به هم متصل کرده و سرجای خود نگه می دارد. در درمان های جدید به روش جراحی ممکن است از فیوژن نخاع استفاده نشود.

برنامه درمانی انحراف ستون فقرات

این انحراف ممکن است در هر فرد شکل مختلفی داشته باشد. زمانی که این انحراف بیشتر از ۴۰ درجه نباشد، معمولا برای درمان از جراحی استفاده نمی شود. همچنین در صورتی که رشد استخوان ها تکمیل نشده باشد، معمولا از بریس و ورزش های اصلاحی برای بهبود این عارضه تا رسیدن زمان مناسب جراحی استفاده می شود. البته ممکن است این موارد برای همه بیماران مشابه نباشد. انحراف ستون فقرات یا همان اسکولیوز هر چند کم، باید به طور منظم زیر نظر جراح ارتوپد معاینه شود. درمان اسکولیوز با ورزش تاثیر بسیاری در بهبود دارد.

✔️ بیشتر بدانید >> درمان زانوی پرانتزی

ورزش های اسکولیوز

آیا اسکولیوز با ورزش برطرف می شود؟ استفاده از تمرینات اصلاحی برای ایجاد انحنای ستون فقرات طبیعی یک روش مرسوم است. با استفاده از این تمرینات می توان بسته به شدت اختلال تا حدی مشکل را برطرف کرد و قدرت بدنی را افزایش داد. حرکات اصلاحی ستون فقرات بیشتر شامل حرکات کششی ساده می شود. البته این حرکات باید با توجه به شناخت مشکل زیر نظر یک مربی و یا مختصص ارتوپد انجام شود. در ادامه به برخی از درمان اسکولیوز با ورزش اشاره خواهیم کرد:

✅روی دست ها و زانو ها قرار بگیرید. به کمر و سینه خود به حالت شکل قوس دهید. پس از مدتی مکس سرسینه و شکم خود را بالا بیاورید و به صورت در قسمت کمر و سرسینه کشیدگی ایجاد کنید.

حرکات ورزشی اسکولیوز

✅بنشینید و پاهای خود را دراز کنید پای راست خود را خم کرده و از روی پای چپ خود عبور دهید. کفت پای راست باید روی زمین باشد. از دست چپ خود به عنوان تکیه گاه استفاده مرده و کمی به سمت چپ بچرخید.

حرکات کششی درمان اسکولیوز

✅دراز بکشید و کف پاهای خود را روی زمین بگذارید. سپس در حالی که قسمت شانه و سرسینه به زمین چسبیده است، شکم و قسمت های سینه خود را از زمین بلند کنید. به صورتی که بدن شما با قسمت سرسینه زاویه تند ایجاد کند و در راستای زانو هایتان قرر بگیرد. مدتی مکث کنید. در این حرکت دست ها باید کامل صاف بر زمین و در راستای بدن قرار داشته باشد.

درمان اسکولیوز با بدنسازی

✅ به پشت دراز بکشید. در صورتی که ساعد دستتان روی زمین است، سعی کنید بدون خم کردن کمر و باسن بدن خود را بالا بیاورید و روی پنجه ها قرار بگیرید. در تمام مدت به سمت پایین نگاه کنی در این حرکت ساعد دست ها باید موازی سرشانه و قسمت بازو در راستای سرشانه باشد.

درمان خانگی اسکولیوز

درمان خانگی اسکولیز شامل انجام هر فعالیتی می شود که متخصص ارتوپد و یا فیزیوتراپی به فرد معرفی می کند. بنابراین ممکن است انجام همه حرکات کششی به درمات این اختلال در فرد کمک نکند.

ورزش های بدنسازی اسکولیوز

در برخی از حرکات پیشرفته تر درمان اسکولیوز با ورزش، از وزنه برای افزایش مقاوت بدن استفاده می شود. استفاده از وزنه مقاومت بدن را بهبود می بخشد و همچنین به برطرف شدن انحنای نامقارن ستون فقرات نیز کمک می کند. دقت کنید همه این ورزش ها باید زیر نظر پزشک متخصص باشد. حتی حرکات کششی نیز باید با تایید مربی ورزشی و با توجه به شدت عارضه صورت بگیرد.

تداوم در انجام حرکات کششی ورزشی و یا بدنسازی در درمان انحنای نامتقارن ستون فقرات بسیار کمک کننده است. این درمان ممکن است با تجویز بریس در دوران رشد انجام بگیرد.

✔️ بیشتر بدانید >> درمان قطعی فیبروآندوم

ورزش بعد از عمل اسکولیوز

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، یکی از درمان های اسکلولیوز، عمل جراحی است. مراقبت های بعداز عمل جراحی در نتیجه بسیار مهم است. ورزش بعد از این عمل شامل انجام حرکات کششی ملایم می شود. حرکات کششی بعد از عمل باید زیر نظر فیزیوتراپ انجام شود. همچنین باید انجام فعالیت های ورزشی و یا بدنی که منجر به خم شدن ستون فقرات می شود و همچنین درمان اسکولیوز با ورزش، تا مدتی خودداری شود. پس از عمل باید از برداشتن اجسام سنگین خودداری شود. همچنین برخی اقدامات برای بهبود زخم پس از جراحی وجود دارد که توضیحات لازم به بیمار گفته می شود. مراقبت های بعد از جراحی انحنای ستون فقرات تا مدت ها بعد ممکن است ادامه یابد.

درمان گیاهی کجی ستون فقرات

طب سنتی از طب سوزنی برای درمان این اختلال استفاده می کند. مکمل هایی که به درمان این بیماری کمک می کنند، شامل قرص های ویتامین و قرص ها و داروهای ضد التهابی می شود. بنابراین استفاده از رژیم غذایی مناسب در طول درمان به قطعی تر شدن آن نیز کمک می کند. البته برای درمان قطعی این عارضه باتوجه به فاکتورهای موثر، تحت نظر متخصص ارتوپد انجام می شود. در درمان سریع این اختلال، تاکید می شود چرا که ممکن موجب آسیب به دیگر اندام های بدن شود. بنابراین قبل از هر اقدامی در صورت بروز علائم لازم است به متخصص مراجعه شود.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *