صفحه اصلی / مجله پزشکی / درمان خانگی نفخ معده
۶ دقیقه
[ratemypost]
درمان خانگی نفخ معده چگونه و چطور؟

درمان خانگی نفخ معده

آنچه می خوانید...

درمان خانگی نفخ معده چیست؟ امروز در مورد نفخ معده که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، صحبت خواهیم کرد. درمان های متعددی برای آن وجود دارد که اکثریت ترجیح می دهند از روش های خانگی استفاده کنند. چرا که عوارض کمتری نسبت به سایر روش های درمانی دارند و به راحتی در دسترس می باشند. شما با خواندن این مقاله جواب سوالات زیر را خواهید گرفت.

 • درمان خانگی نفخ معده با تغییر سبک زندگی
 • بهترین دمنوش برای نفخ معده
 • ارتباط نفخ معده و تنگی نفس
 • درمان خانگی نفخ معده و تنگی نفس
 • درمان خانگی نفخ معده و آروغ چیست؟
 • برای رفع باد شکم چه بخوریم؟
 • برای از بین بردن کامل نفخ شکم چه کنیم؟
درمان خانگی نفخ معده
درمان نفخ معده

درمان خانگی نفخ معده

یک دفترچه غذایی تهیه کنید

گام اول درمان نفخ معده، تهیه یک دفترچه خاطرات برای غذا است. در این دفترچه، غذاهایی که باد شکم شما را افزایش می دهند یادداشت کنید. بعد از اینکه لیست کاملی از آنها تهیه کردید، یک رژیم غذایی جدید بنویسید. در رژیم غذایی جدید، شما باید این غذاها را کمتر بخورید یا در صورت امکان حذف کنید.

مصرف کربوهیدرات ها را  کاهش دهید

کاهش مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، برای درمان نفخ معده بی نظیر است. موز و برنج از جمله مواد غذایی هستند که حاوی کربوهیدرات می باشند. برای اینکه بتوانید نفخ معده را برطرف کنید، باید مصرف برنج و موز را کنترل کنید. شما با کنترل مصرف آنها هم نفخ را درمان می کنید، هم رفلاکس معده را کنترل می کنید.

درمان خانگی نفخ معده با ماست و موز
تاثیر ماست و موز بر نفخ معده

حجم هر وعده غذایی را کاهش دهید

اصولی ترین و کاربردی ترین درمان خانگی نفخ معده، تنظیم وعده ها و برنامه غذایی است. داشتن برنامه غذایی، مشکلاتی مانند رفلاکس معده، التهاب معده و روده را برطرف می کند. برای این منظور سه وعده اصلی روزانه خود را به شش وعده تقسیم کنید. با این کار به معده خود کمک خواهید کرد، غذاها را راحت تر هضم کند.

برای مقابله با باد شکم، هوای کمتر بخورید

موثرترین درمان خانگی نفخ معده، کاهش بلعیدن هوا است. صحبت زیاد، آدامس جویدن، غذا خوردن با دهان باز و سیگار کشیدن، به بلعیدن بیشتر هوا کمک می کنند. هنگام غذا خوردن کمتر صحبت کنید. سعی کنید سیگار نکشید و از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید.

برای رفع گاز معده، مقدار زیادی آب بنوشید

هر چقدر شما بیشتر آب بنوشید، به عملکرد بهتر بدن خود کمک می کنید. با افزایش مصرف آب، دیگر دچار یبوست نخواهید شد. یبوست موجب ایجاد گاز معده و تنگی نفس می شود. شما با مصرف آب بیشتر، هم یبوست و هم گاز معده را درمان می کنید.

پروبیوتیک مصرف کنید

برای درمان خانگی نفخ معده، مصرف پروبیوتیک ها از جمله ماست و خیارشور را فراموش نکنید. پروبیوتیک هایی مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم، هضم غذای شما را بهبود می بخشند. پروبیوتیک علاوه بر ماست در سیزیجاتی مانند کلم ترش نیز وجود دارد. در واقع پروبیوتیک ها به هضم غذای شما نیز کمک می کنند.

ماست پروبیوتیک و درمان خانگی نفخ معده
برطرف کردن نفخ معده با پروبیوتیک ها

برای رفع نفخ شکم درست بنشینید!

در درمان نفخ معده این یک مسئله کاملاً ساده است که بسیاری از ما، از آن غافل هستیم. اکثر افراد با نشستن خمیده و میل کردن غذا در همان حالت، بعد از خوردن غذا دچار نفخ می شوند. صاف نشستن به شما کمک می کند، نفخ شکم کمتری را تجربه کنید. زمانی که شما صاف می نشینید، معده شما در وضعیت بهتری قرار می گیرد. بنابراین عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.

زنجبیل یکی از روش های رفع نفخ معده

برای درمان خانگی نفخ شکم و پهلو، زنجبیل را امتحان کنید. باد شکم شما با تقویت سیستم هضم، کمتر می شود. از آنجایی که زنجبیل سیستم هضم را تقویت می کند، می تواند گاز معده را نیز کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: درمان معده درد عصبی

بهترین دمنوش برای درمان خانگی نفخ معده

 استفاده ازدمنوش یک روش درمان خانگی نفخ معده کاملاً موثر و موفق است. شما می توانید به جای مصرف دارو، درکنار برنامه غذایی مناسب و فعالیت روزانه، میل کنید. بسیاری از افراد معده و روده حساسی دارند و قادر به نوشیدن هر دم کرده ای نیستند. بنابراین برای مصرف دمنوش بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. بهترین دمنوش برای نفخ شکم می تواند یکی از گیاهان زیر باشد:

 • دمنوش آویشن
 • دم کرده زنجبیل
 • دمنوش نعناع
 • دم کرده بابونه
 • دمنوش زعفران
 • رازیانه
 • زیره
 • دمنوش زردچوبه
درمان خانگی نفخ معده با دمنوش
انواع دمنوش برای نفخ معده

از بین بردن نفخ شکم فوری با میل کردن هر یک از دمنوش های ذکر شده، امکان پذیر است. رازیانه یکی از موثرترین و قوی ترین درمان ها برای نفخ و سایر مشکلات جسمی به حساب می آید.

درمان خانگی نفخ معده و تنگی نفس

وقتی معده شما نفخ می کند، احساس سنگینی می کنید. حتی ممکن است در کنار نفخ، به روده و ریه شما فشار زیادی وارد شود. به گونه ای که دیگر نتوانید به راحتی نفس بکشید. درد ناحیه سینه، تنگی نفس و اختلال در تنفس از جمله مشکلاتی هستند که ممکن است با آنها روبرو شوید. با درمان نفخ معده می توانید به راحتی مشکل تنگی نفس را برطرف کنید.

درمان خانگی نفخ معده و تنگی نفس
تنگی نفس و ارتباط آن با نفخ معده

درمان نفخ معده و تنگی نفس

علت اینکه شما دچار تنگی نفس می شوید، این است که گاز به معده شما فشار وارد می کند. در پی این فشار نیز اعضای اطراف معده نیز دچار مشکل می شوند. همانطور که گفتیم نشانه آن تنگی نفس است. برای اینکه چنین مشکلی را برطرف کنید، بهتر است ابتدا سبک زندگی خود را تغییر دهید. سپس روش های دیگر مانند استفاده از دمنوش را امتحان کنید. اکثر افراد موفق شده اند با دمنوش، نفخ معده را درمان کنند.

برای درمان خانگی نفخ معده و تنگی نفس سعی کنید آب زیاد بنوشید. از نوشابه و نوشیدنی های گازدار استفاده نکنید. مصرف ماست پروبیوتیک را بخاطر بسپارید و از خوردن شیرینی جات پرهیز کنید.

سوالات متداول درمان خانگی نفخ معده


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *