صفحه اصلی / مجله پزشکی / درمان سریع رفلاکس معده در خانه
۶ دقیقه

درمان رفلاکس معده

درمان سریع رفلاکس معده در خانه

آنچه می خوانید...

درمان سریع رفلاکس معده به شما کمک می کند به ساده ترین روش ها با این مشکل مقابله کنید. ریفلاکس معده می تواند خواب راحت شبانه را از شما بگیرد و بدتر از آن، سلامتی شما را تهدید کند. این مشکل در ابتدا سوزش معده را به همراه دارد. پس از آن به مرور به بیماری خطرناکی مانند سرطان تبدیل می شود. پس بهتر است پیش از اینکه این مشکل به یک غول وحشتناک تبدیل شود، آن را درمان کنید.

برای درمان سریع رفلاکس معده راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که به نوبه خود درمانگر هستند. این راهکارها توسط بسیاری از پزشکان تایید شده و درمان موثری به حساب می آیند. البته پیش از استفاده از این روشها، بهتر است با پزشک مشورت کنید. چرا که وضعیت جسمی بیمار باید پیش از هر اقدامی مورد بررسی قرار گیرد.

رفلاکس معده چیست؟
رفلاکس معده چیست؟

درمان سریع رفلاکس معده

خوردن غذاهای چرب را متوقف کنید

اکثر افراد تمایل به میل کردن غذاهای چرب دارند. این درحالی است که آنها از مصرف این غذاها و اتفاقاتی در معده آنها می افتد بی خبر هستند. علاوه بر غذاهای چرب تا حد امکان از مصرف غذاهای تند، مرکبات و کافئین خودداری کنید.

کمتر غذا بخورید اما بیشتر بخورید

راهکار درمان سریع رفلاکس معدهاین است که شما کمتر غذا بخورید اما وعده های غذایی خود را افزایش دهید. زیاد غذا خوردن به معده فشار بسیار زیادی وارد می کند. شما می توانید حجم سه وعده صبحانه، ناهار و شام را کمتر کنید. در مقابل میان وعده ها را اضافه کنید.

برای درمان رفلاکس معده وعده های غذایی سبک میل نمایید
برای درمان رفلاکس معده وعده های غذایی سبک میل نمایید

بعد از غذا خوردن، دراز نکشید

بهترین دارو برای درمان رفلاکس معده، مراقبت است. رفلاکس معده با مراقبت های شما می تواند بهبود یابد. دراز کشیدن بعد از غذا خوردن موجب بازگشت اسید به معده می شود. سعی کنید تا سه ساعت پس از غذا خوردن، دراز نکشید. اگر خسته هستید و ترجیح می دهید دراز بکشید، سعی کنید سر خود را بالاتر نگه دارید. به این ترتیب دچار درد معده هنگام خواب نمی شوید.

درمان سریع رفلاکس معده با حذف سیگار و الکل

سیگار و الکل به نوبه خود زمینه ساز مشکل رفلاکس معده هستند. سیگار مانند کافئین و نوشیدنی های گازدار به مرور دیواره مری را شل می کند. شل شدن دیواره مری و تضعیف ماهیچه های آن، افزایش اسید معده را به همراه دارد.

لباس های آزاد بپوشید

با پوشیدن لباس های آزاد معده را در وضیت بهتری قرار می دهید. هر چقدر فشار داخلی و خارجی بر معده بیشتر باشد، نشانه های رفلاکس معده بیشتر خواهد شد.

کنترل رفلاکس معده با پوشیدن لباس های گشاد
کنترل رفلاکس معده با پوشیدن لباس های گشاد

یک رژیم غذایی برای درمان سریع رفلاکس معده داشته باشید

درمان سریع رفلاکس معده اکثر اوقات با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و یا تغییر سبک زندگی امکان پذیر است. به خاطر داشته باشید غذاهایی که حاوی پروتئین هستند، ریفلاکس معده را تشدید می کنند. غذاهایی که حاوی دانه جو و گندم هستند، از این قبیل غذاها می باشند.

قبل از هر وعده غذایی عسل بخورید

بسیاری از بیماران برای درمان سریع رفلاکس معده قبل از هر وعده غذایی، عسل می خورند. آنها موفق شده اند با این روش ریفلاکس را کنترل کنند. بخاطر داشته باشید حتماً از عسل طبیعی استفاده کنید.

کنترل رفلاکس معده با عسل
کنترل رفلاکس معده با عسل

نحوه تشخیص و درمان سریع رفلاکس معده

پیش از درمان سریع رفلاکس معده، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که مشکل شما دقیقاً ریفلاکس است. اکثر افراد ریفلاکس معده را با مشکلات قلبی اشتباه می گیرند. گاهاْ افراد به اشتباه بیماری قلبی را با رفلاکس اشتباه می گیرند. به همین دلیل لازمه تشخیص این مشکل بررسی دقیق آن توسط پزشک است. پزشکی که می تواند به شما در تشخیص و درمان این مشکل کمک کند‍، پزشک فوق تخصص گوراش است.

بررسی نشانه های بیماری

نشانه های رفلاکس معده در بزرگسالان و کودکان متفاوت هستند. به طور کلی این نشانه ها را می توان به ترتیب زیر نام برد:

 • درد و سوزش در گلو یا سر دل
 • احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه
 • اختلال در تنفس
 • احساس مزه تلخ در دهان و گلو
 • وجود مشکل در بلع غذا
 • حال تهوع و گاهی استفراغ
 • احساس درد در قسمت بالای شکم
 • سکسکه
 • تغییر صدا
 • گلو درد

نشانه های رفلاکس معده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین وجود هر یک از این نشانه ها الزامی بر وجود ریفلاکس نیست. برای اطمینان از وجود چنین مشکلی، بهتر است به  پزشک و متخصص گوارش مراجعه کنید.

تشخیص رفلاکس معده با آندوسکوپی
تشخیص رفلاکس معده با آندوسکوپی

تشخیص ریفلاکس معده با آندوسکوپی

برای تشخیص رفلاکس معده، اغلب پزشکان آندوسکوپی را به بیمار توصیه می کنند. انجام این تست می تواند مشکل گوارشی شما را تشخیص دهد. متخصص با ارسال دوربین به داخل معده، مشکلات معده را بررسی می کند. شاید در ابتدا با شنیدن اسم آندوسکوپی دچار نگرانی و اضطراب شوید. اصلاً نگران نباشید، امروزه برای انجام آندوسکوپی بیمار را بیهوش می کنند. به این ترتیب مراحل بررسی راحت تر و بدون هیچ عارضه ای انجام خواهد شد. ۶ الی ۱۲ ساعت قبل از آندوسکوپی نباید چیزی بخورید.

تشخیص رفلاکس معده با سونوگرافی

روش دیگر تشخیص ریفلاکس معده سونوگرافی است. سونوگرافی از شکم می تواند مشکلات گوارشی و روده را به صورت نسبی نشان دهد. در برخی مواقع پزشک پیش از آندوسکوپی شما را تشویق به انجام سونوگرافی می کند. در صورت وجود مشکل، انجام آزمایشات و بررسی های دقیق تر را به شما توصیه خواهد کرد. برای انجام این تصویربرداری، بیمار باید ناشتا باشد یا ۱۲ ساعت قبل فقط مایعات مصرف کند.

بیشتر بدانید: درمان بوی بد دهان ناشی از کبد و معده

عوامل موثر در درمان سریع رفلاکس معده

قرص ضد بارداری موجب ریفلاکس معده می شود

از عوامل مهم در درمان سریع رفلاکس معده  که باید به آن توجه داشت، مصرف داروی ضدبارداری در زنان است. داروهای ضدبارداری بسته به شرایط بیمار، برای درمان و پیشگیری از بارداری تجویز می شوند. این داروها عوارض و حساسیت های خود را به همراه دارند. اغلب بیماران از بدخلقی و مشکلات گوارشی پس از مصرف دارو شکایت می کنند.

تاثیر قرص ضدبارداری بر رفلاکس معده
تاثیر قرص جلوگیری بر رفلاکس معده

بروز رفلاکس معده  در زنان گاهی ناشی از مصرف این داروهاست. در صورتی که با علایم و نشانه های رفلاکس روبرو شدید، با پزشک خود در مورد این موضوع صحبت کنید. برخی از داروهای ضد بارداری با عوارض کمتر عرضه شده اند که این بیماران می توانند آنها را مصرف کنند.

مصرف برخی داروها

بیمارانی که مشکل معده دارند و یا معده حساسی دارند، ممکن است با مصرف برخی داروها دچار مشکل شوند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای ضد التهاب یا داروهای غیراستروئیدی مانند آسپرین، دیکلوفناک و …
 • داروهای آسم
 • انواع آنتی بیوتیک
 • داروهایی که به تراکم استخوان کمک می کنند.
 • مسکن ها و آرامبخش ها

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *