صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / درمان فیبروم رحم | قرص برای فیبروم رحم
۶ دقیقه

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم | قرص برای فیبروم رحم

آنچه می خوانید...

درمان فیبروم رحم چیست و چطور می توان با این مشکل مقابله کرد؟ یکی از مشکلات شایع در زنان است که در داخل و اطراف رحم رشد می کند. فیبرم رحم در صورت رشد و حجیم شدن، می تواند خطرناک باشد. علت بوجود آمدن آن مشخص نیست اما ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی باشد. در برخی موارد نادر، رشد بیش از حد فیبروم به جراحی و خارج کردن رحم ختم می شود. در صورتی که آن را در مراحل اولیه تشخیص دهید و ابعاد آن کوچک باشد، قابل کنترل و درمان است.

فیبروم رحم
فیبرم رحم

درمان فیبروم رحم به روش های مختلفی انجام می شود. در مراحل اولیه درمان خاصی ندارد اما در شرایطی که گسترش یابد، نیاز به جراحی دارد. در صورتی که فیبرم رحم باعث خونریزی زیاد، ناراحتی یا مشکلات مثانه شده باشد، نیاز به درمان دارد.

اگر فیبرم رحم دارید، باید به صورت دوره ای علائم، اندازه و وضعیت رحم را بررسی کنید. پزشک با معاینه شکم و لگن، وضعیت جسمی شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. پس از ارزیابی می توان در مورد بهترین درمان فیبروم رحم نظر قطعی را داد. غالباً قرص های هورمونی و قرص جلوگیری از بارداری برای این بیماری تجویز می شود.

فیبروم رحم چیست؟
چگونه فیبرم رحم را درمان کنیم؟

قرص برای درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم به روش های مختلفی انجام می شود. در مراحل اولیه درمان خاصی ندارد اما در شرایطی که گسترش یابد، نیاز به جراحی دارد. در صورتی که فیبرم رحم باعث خونریزی زیاد، ناراحتی یا مشکلات مثانه شده باشد، نیاز به درمان دارد.

اگر فیبرم رحم دارید، باید به صورت دوره ای علائم، اندازه و وضعیت رحم را بررسی کنید. پزشک با معاینه شکم و لگن، وضعیت جسمی شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. پس از ارزیابی می توان در مورد بهترین درمان فیبروم رحم نظر قطعی را داد. غالباً قرص های هورمونی و قرص جلوگیری از بارداری برای این بیماری تجویز می شود.

قرص ترانگزامیک اسید

یک درمان فیبروم رحم استفاده از قرص ترانگزامیک اسید است. این قرص به لخته شدن خون شما و کاهش از دست دادن خون کمک می کند. قرص ترانگزامیک اسید ۳ یا ۴ بار در طول روز مصرف می شود. مدت زمان استفاده از آن تا ۴ روز می باشد. این قرص برای پیشگیری از بارداری استفاده نمی شود. بنابراین بر شانس باردار شدن شما تأثیری نخواهد داشت. احساس تهوع یا اسهال از عوارض جانبی احتمالی مصرف این قرص هستند.

قرص های غیر استروئیدی

درمان فیبروم رحم با استفاده از قرص های ضد التهابی نیز انجام می شود. قرص هایی مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید از این قبیل داروها هستند. شما می توانید ۳ بار در روز، از اولین روز پریودی قرص را مصرف کنید. مصرف قرص پس از متوقف شدن خونریزی و یا کنترل آن، کمتر می شود.

درمان فیبروم رحم با این قرص کمک می کند، تولید یک ماده هورمونی به نام پروستاگلاندین در بدن کاهش یابد. ایبوپروفن و مفنامیک اسید برای پریودهای سنگین و با خونریزی زیاد استفاده می شوند. مشکلاتی از قبیل سوء هاضمه و اسهال از جمله عوارضی هستند که ممکن است شما با آنها روبرو شوید.

قرص ضد بارداری برای درمان فیبروم رحم

در درمان فیبرم رحم مصرف قرص ضد بارداری  یک روش رایج برای درمان است. این قرص آزاد شدن تخمک از تخمدان ها را متوقف می کند. قرص های ضد بارداری علاوه بر کاهش خونریزی، می توانند درد پریودی را کاهش دهند. قرص های ضدبارداری در انواع مختلفی عرضه شده اند که پزشک آنها را متناسب با وضعیت جسمی شما تجویز می کند. اگر مشکل قلبی دارید و یا پس از مصرف دارو دچار ناراحتی قلبی می شوید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

پروژسترون خوراکی

درمان فیبروم رحم با استفاده از پروژسترون خوراکی نیز انجام می شود. پروژسترون یکی از هورمون های زنانه می باشد که به صورت مصنوعی و در قالب قرص عرضه شده است. این دارو برای کاهش قاعدگی های سنگین ناشی از فیبروم تجویز می شود. معمولاً از روزهای پنجم تا بیست و ششم سیکل قاعدگی به صورت روزانه مصرف می شود. اولین روز پریودی به عنوان یک روز حساب می شود.

پروژسترون خوراکی با رشد سریع دیواره رحم مقابله می کند. این دارو تاثیری بر بارداری شما نخواهد گذاشت. عوارض جانبی مصرف آن نیز شامل افزایش وزن، حساس شدن سینه ها و آکنه کوتاه مدت می باشد.

درمان فیبرم رحم  با آگونیست هایا لوپرون

آگونیست ها یا لوپرون داروهایی هستند که موقتاً فیبروم ها را کوچک می کنند. آنها با کنترل تولید هورمون استروژن، خونریزی شدید را متوقف می کنند. لوپرون تا حدودی علائم فیبرم رحم را کاهش می دهد اما خود نیز باعث گُرگرفتگی ناشی از یائسگی می شود. استفاده طولانی مدت از آن می تواند باعث تحلیل رفتن استخوان های شما شود.

برای درمان فیبروم رحم باید به میزان خونریزی قاعدگی خود توجه کنید. اگر بر اثر فیبرم رحم دچار خونریزی شدید و کم خونی جدی شدید، این دارو برای شما تجویز می شود. همچنین برای بیمارانی که در طول جراحی فیبروم نیاز به تزریق خون دارند، توصیه می شود. مصرف لوپرون دو تا سه ماه قبل از جراحی، موجب متوقف شدن موقت قاعدگی می شود. با این حساب دیگر نیازی به تزریق خون نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: در مقاله درمان واژینیسموس با این مشکل و نحوه درمان خانگی آن بیشتر آشنا شوید.

دستگاه iud یک روش درمان فیبروم رحم

اگرچه آی یو دی معمولاً برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود اما مزایای دیگری نیز دارد. یک idu با ترشح مقدار کمی هورمون در حفره رحم، می تواند خونریزی ناشی از فیبرم رحم را کاهش دهد.

درمان فیبروم رحم با آی یو دی
درمان فیبرم با IUD

جراحی یا میومکتومی برای درمان فیبروم رحم

برای درمان فیبروم های رحمی در مراحلی که دارو دیگر جوابگو نیست، از میومکتومی استفاده می شود. میومکتومی یک نوع عمل جراحی است که در آن فیبروم ها با حفظ رحم برداشته می شوند. زنانی که قصد دارند در آینده بچه دار شوند، درمان به روش میومکتومی برای آنها بهترین گزینه است.

میومکتومی بسیار موثر است اما فیبروم ها بازگشت پذیر هستند. هر چه جوانتر باشید و فیبرومهای بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه در آینده دوباره به فیبروم مبتلا شوید بیشتر است. زنانی که در سنین ۴۵ الی ۵۵ سالگی هستند، پس از میومکتومی کمتر دچار عود فیبروم می شوند. چرا که در سنین نزدیک به یائسگی هستند.  میومکتومی بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروم ها، به روش های مختلفی انجام می شود:

  • میومکتومی شکمی
  • لاپاروسکوپی
  • هیستروسکوپی
درمان فیبروم رحم با هیستروسکوپی
مراحل هیستروسکوپی

بیشتر بدانید: درمان تنبلی تخمدان در خانه

درمان فیبروم رحم به روش غیرتهاجمی

در درمان فیبروم رحم روش های دیگری که ممکن است پزشکان بکار گیرند، روش های غیر تهاجمی هستند. پزشک در روش غیرتهاجمی با استفاده از لیزر و اشعه، فیبرم رحم را از بین می برد. در این روش بیمار ابتدا در دستگاه ام آر آی می خوابد. سپس پزشک با مشاهده وضعیت فیبروم در تصاویر، درمان را با استفاده از اشعه شروع می کند. در مواردی که فیبروم ها بزرگ باشند، ابتدا با استفاده از لیزر الکتریکی کوچک می شوند. سپس با اشعه فرکانس بالا آنها را از بین می برند.

در ادامه این مطلب شمار ا با فیبرم رحم، انواع و علل بوجود آمدن آن صحبت خواهیم کرد. با مطب چی همراه باشید و این مطلب پربار را از دست ندهید.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *