صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / درمان واژینیسموس | درمان خانگی واژینیسموس
۶ دقیقه

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس | درمان خانگی واژینیسموس

آنچه می خوانید...

واژینیسموس وضعیتیست که در آن رابطه جنسی به دلیل انقباض غیر ارادی عضلات اطراف واژن، غیرممکن می شود. ممکن است در حین مقاربت جنسی، قرار دادن تامپون، معاینه پزشک و حتی وارد کردن انگشت خود بیمار ایجاد شود. در واقع اسپاسم ایجاد شده، ورودی واژن را می بند. اگر این اسپاسم مدت زیادی طول بکشد موجب ایجاد در می شود. همچنین ممکن است باعث اسپاسم در سایر قسمت های عضلانی بدن شود.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یا واژینیسم حالتی از اسپاسم عضلانی در ناحیه واژن است که به نوبه خود رابطه جنسی را ناممکن می کند. به آن رفلکس غیر ارادی واژینال نیز گفته می شود. گاهی اوقات مشکلاتی در تنفس را برای خانمها بوجود می آورد. مدتی بعد انقباضی صورت نمی گیرد و عضله های واژن شل می شوند. این بدان معناست که وضعیت شما به حالت عادی بازگشته است.

واژینیسموس چیست؟
واژینیسم چیست؟

گاهی واژینیسموس فقط در حین مقاربت اتفاق می افتد اما هنگام معاینه یا قرار دادن تامپون مشکلی ایجاد نمی کند. در برخی موارد نیز با ورود هر چیزی دچار اسپاسم شده و مشکل ساز می شود. در موارد دیگر این اسپاسم نسبی است و اجازه ورود جزئی به آلت تناسلی را می دهد. با این تفاوت که باعث مقاربت دردناک می شود.

میزان بروز واژینیسموس چقدر است؟

میزان بروز واژینیسموس ناشناخته است اما تخمین زده می شود که حدود ۱۵ درصد خانمها درگیر آن باشند. علت درصد پایین آمارها، این است که زوجین از مطرح کردن این موضوع خجالت می کشند. صدها هزار زن از تمام جوامع در سراسر جهان از نوعی واژینیسم رنج می برند.

درمان واژینیسموس تا به امروز به روش های مختلفی انجام شده است. این درمان ها به طور قابل توجهی توانسته اند Vaginismus را درمان کنند و رابطه جنسی زوجین را بهبود دهند.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس اولیه

افرادی که دچار انقباض غیر ارادی عضلات واژن شده و رابطه جنسی آنها همیشه همراه با درد است. این نوع واژینیسم به عنوان واژینیسموس اولیه در نظر گرفته می شود. نوع اولیه در طول رابطه جنسی یا در اولین معاینه زنان قابل شناسایی است.

واژینیسموس ثانویه

در واژینیسموس ثانویه رابطه جنسی طبیعی و بدون درد است. گاهی مشکلات اولیه به طور کامل پس از جراحی ناپدید می شوند. با این وجود زوجین همچنان موفق به برقراری رابطه جنسی نمی شوند.

بیشتر بخوانید: در مقاله درمان فیبروم رحم شما را با انواع روش های درمانی آن آشنا خواهیم کرد.

علل واژینیسموس

برای اکثر زنان کمی عجیب است که عضلات واژن به طور غیر ارادی و ناخودآگاه منقبض می شوند. حتی اگر زن احساس میل جنسی کند، باز هم آمیزش غیرممکن است. واکنش متفاوت است، چون پیام های جنسی نادرستی در ضمیر ناخودآگاه اکثر خانمها وجود دارد. این پیام ها به طور غیر ارادی باعث انقباض عضلات اطراف واژن می شوند. واژینیسم ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ترس از درد

ترس از بارداری

وحشت از سوء استفاده جنسی

شرایط پزشکی یا فیزیکی

هیجان بیش از حد

آموزش جنسی نادرست

بی اعتمادی

بیماری های التهابی لگن

واژینیسموس متاثر از التهاب لگن
التهاب لگن و بروز واژینیسم

کیست تخمدان

عفونت مثانه یا مجاری ادراری

آتروفی واژن

خشکی و افتادگی واژن

پرده بکارت سفت یا ضخیم

تروما هنگام تولد

سرطان واژن

عفونت های واژن

بیماری های پوستی

روماتیسم مفصلی

روش های درمان واژینیسموس

درمان واژینیسم با مشاوره

در درمان واژینیسموس پیش از هر چیز باید مهارت کسب آرامش را داشته باشید. روان درمانی و مشاوره یک روش درمانی موثر است که در کنار سایر روش ها استفاده می شود. زنانی که در گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، نیاز به روان درمانی دارند.

ترس باعث می شود ضربان قلب بالا برود و ماهیچه ها منقبض شوند. در نتیجه تنفس سطحی می شود و فشار خون بالا می رود. گاهی در جلسات مشاوره ممکن است زوجین نیاز به سکس تراپی داشته باشند. سکس تراپی به آنها کمک می کند، رابطه جنسی خوشایند تری را تجربه کنند.

جراحی

جراحی برای درمان واژینیسموس شامل جراحی آندومتریوز، بزرگ کردن واژن و عمل پرده بکارت می باشد. آندومتریوز به نوبه خود با ایجاد بافت هایی در اطراف رحم، می تواند موجب رابطه جنسی دردناک شود. بزرگ کردن واژن نیز به نوعی باعث می شود، شما دیگر اسپاسم های عضلانی و درد را کمتر تجربه کنید.

جراحی واژینیسم
جراحی واژینیسم

اکثر زنان مبتلا به واژینیسموس به این فکر می کنند که اگر پرده بکارت برداشته شود، مشکل حل می شود. اگر پرده بکارت خیلی سفت یا ضخیم باشد، می توان آن را با جراحی برداشت. البته این بدان معنا نیست که واژینیسم را بتوان درمان کرد.

درمان واژینیسم با دستگاه RF

در درمان واژینیسم استفاده از دستگاه RF، یکی از درمان های کاربردی و موثر به حساب می آید. با استفاده از دستگاه RF امواجی به دیواره واژن تابیده می شوند. این امواج باعث می شوند بافت واژن تغییر کند. در واقع عضلات واژن پس از RF شل می شوند. این روش یکی از درمان های قطعی برای واژینیسموس به حساب می آید.

درمان واژینیسم با پروتز

واژینیسم را می توان با استفاده از پروتز نیز درمان کرد. پروتز درمانی تا حدودی به درمان اسپاسم های عضلانی واژن کمک می کند. بخاطر داشته باشید، این کار می بایست زیر نظر متخصص زنان انجام شود.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

بوتاکسسمی است که ماهیچه ها را به صورت جزئی فلج می کند. این ماده انقباض عضلانی را در محل اتصال عضله به عصب ممکن می کند. مدت تاثیر آن حدود ۲ الی ۶ ماه است. عوارض جانبی که ممکن است در بر داشته باشد شامل بی اختیاری ادرار یا مدفوع باشد. با از بین رفتن اثر بوتاکس، امکان بازگشت دردهای واژینیسم وجود دارد.

درمان واژینیسموس با بوتاکس
درمان با بوتاکس

بیشتر بدانید: درباره علائم کیست تخمدان در دوران پریودی بدانیم

درمان خانگی واژینیسموس

بهبود واژینیسم با ورزش

برای درمان واژینیسموس می توان از تمرین کگل استفاده کرد. این تمرین با هدف تقویت، آرامش و کنترل عضلات کف لگن انجام می شود. تمرین تنفس و تمدد اعصاب، به کنترل استرس و داشتن آرامش شما کمک می کند.

ورزش کگل برای درمان واژینیسموس
ورزش کگل برای درمان واژینیسم

استفاده از آب گرم

پیش از رابطه جنسی به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در آب گرم بنشینید. این کار موجب شل شدن عضلات واژن و لگن می شود. به این ترتیب زوجین رابطه جنسی بدون دردی را تجربه خواهند کرد.

ژل های مرطوب کننده

ژل های مرطوب کننده کمک می کنند واژن مرطوب و روان تر شود. در نتیجه دردهای ناشی از رابطه جنسی کاهش پیدا می کنند. این ژل ها برای خانم هایی که از خشکی واژن رنج می برند نیز کاربرد دارد.

درمان بیوفیدبک

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک موثرترین روش درمانی است که درد ندارد. در این روش ماهیچه ها را با تحریک الکتریکی تقویت می کنند. در طول جلسات درمانی، بیمار می تواند نحوه انقباض و شل شدن عضلات کف لگن را روی صفحه نمایش ببیند.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *