صفحه اصلی / مشکلات پوست و مو / مراحل کامل روتین پوستی برای انواع پوست
۷ دقیقه

مراحل کامل روتین پوستی برای انواع پوست

آنچه می خوانید...

داشتن پوست سالم و شاداب، یکی از عوامل موثر در زیبایی چهره شما است. بسیاری از افراد امروزه برای داشتن پوستی بی نقص، از روش های زیبایی و درمانی متفاوتی استفاده میکنند. روتین پوستی، مراقبت روزانه از پوست است که باید بطور منظم انجام شود. در واقع برای داشتن پوستی سالم و شاداب، به محصولات خاص و گران قیمت نیاز ندارید؛ بلکه چیزی که مهم است این است که مراحل ساده مراقبت از پوست را بطور روزانه و منظم انجام دهید.

داشتن پوست بی نقص، بدون جوش و بدون هیچ عارضه ای تقریبا غیر ممکن است و در واقع وجود نواقص و مشکلات پوستی امری طبیعی است؛ پس اگر پوست شما مشکل و عارضه خاصی دارد، خجالت زده و نگران نباشید. شما میتوانید با رعایت مراحل مراقبت از پوست و پیدا کردن روتین مناسب خود، به مرور زمان پوستتان را بهبود دهید. با ما همراه باشید؛ در این مقاله به شما کمک میکنیم تا برای مراقبت از پوست خود برنامه ریزی درستی داشته باشید.

روتین مراقبت از پوست چیست؟

هر فرد با توجه به نوع و شرایط پوست خود، باید بصورت روزانه برای حفظ شادابی و مراقبت از پوست اقداماتی را انجام دهد. به مجموعه این اقدامات که بصورت روزانه انجام میشوند، روتین پوستی میگویند. روتین پوستی مجموعه ای از مراحل متفاوت است و در هر مرحله از آن به یکی از نیاز های اساسی پوست پرداخته میشود.

پوست خارجی ترین لایه بدن است و در طول روز در معرض عوامل محیطی مختلف، مانند آلودگی قرار میگیرد. علاوه بر این، چربی تولید شده توسط خود پوست و لوازم آرایشی که در طول روز استفاده میکنیم، به مرور در منافذ پوست جمع میشوند و شادابی پوست را تهدید میکنند.

همچنین با افزایش سن، پوست به مرور زمان در معرض عارضه های مختلف مانند چین و چروک و لک قرار میگیرد. نبابراین بسیار مهم است که برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از سنین پایین برای مراقبت از پوست خود برنامه داشته باشیم.

مراحل روتین پوستی

روتین مراقبت از پوست از چند مرحله مختلف تشکیل شده است. اما در ساده ترین حالت، برای داشتن روتین مراقبت از پوست کافی است ۳ مرحله اصلی را رعایت کنید:

  1. شستشوی پوست
  2. استفاده از مرطوب کننده
  3. استفاده از ضد آفتاب

اما اگر در پوست خود عارضه خاصی دارید و یا دوست دارید بیشتر به پوست خود برسید، باید روتین پوستی تخصصی تری را دنبال کنید. توجه کنید که روتین پوستی هر فرد به نوع پوست او بستگی دارد؛ مراحل روتین پوستی برای انواع پوست یکی است اما محصولاتی که در هر مرحله استفاده میشود باید با نوع پوست فرد مطابقت داشته باشد.

مراحل روتین پوستی شامل موارد زیر میشود:

۱- شستشوی پوست

شستشوی پوست، اصلی ترین مرحله مراقبت از پوست است. شستشوی پوست از اهمیت ویژه ای برخوردار است و میتواند روی سلامت پوست شما تاثیر شایانی داشته باشد. شستشوی پوست آلودگی روزانه را از پوست پاک میکند و از جمع شدن آلودگی در منافذ پوست شما جلوگیری میکند. همچنین برای استفاده از تمام محصولات مراقبتی، نیاز است که ابتدا پوست خود را شستشو دهید.

شستشوی پوست تنها با آب کافی نیست؛ در واقع شستشوی معمولی نمیتواند آلودگی را از عمق منافذ پوست پاک کند. برای شستشوی پوست لازم است از یک شوینده مناسب استفاده کنید. در هنگام خرید شوینده، از فرمولاسیون های صابونی پرهیز کنید. همچنین دقت کنید که شوینده شما حتما باید با نوع پوستتان تناسب داشته باشد. برای مثال اگر پوست شما چرب است، از شوینده پوست مخصوص پوست چرب استفاده کنید.

روتین مراقبت از پوست

شستشوی دو مرحله ای پوست:

از آنجا که این مرحله بسیار مهم است، لازم است که برای آن وقت بیشتری بگذارید. اگر دوست دارید پوست شاداب تری داشته باشید، چربی پوستتان را کنترل کنید و از بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری کنید، میتوانید پوست خود را در ۲ مرحله تمیز کنید. برای این کار، ابتدا لازم است پوست را با یک پاک کننده روغنی مانند پاک کننده های دوفاز تمیز کنید، سپس پوست را با یک شوینده فوم دار، مانند ژل شوینده و فیس واش تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه پاکسازی پوست در خانه

۲- استفاده از تونر

این مرحله از روتین پوستی، ضروری نیست اما میتواند مزایای بسیاری را برای پوست به همراه داشته باشد. تونر محصولی است که میتواند پوست را آبرسانی کند، آلودگی باقی مانده از شستشو را از پوست پاک کند، PH پوست را متعادل کند و شفافیت پوست را افزایش دهد.

انواع مختلفی از تونر ها در بازار موجود است. بهتر است ترکیبات تونر را با توجه به شرایط پوستی خود انتخاب کنید. برای مثال اگر پوست شما خشک است، از تونر حاوی هیالورونیک اسید و یا اگر پوستتان مستعد لک و تیرگی است، میتوانید از تونر روشن کننده حاوی ویتامین C استفاده کنید.

روتین مراقبت از پوست

۳- استفاده از سرم

سرم ها سرشار از ترکیبات قوی و مغذی هستند و میتوانند در برطرف کردن مشکلات پوستی به شما کمک کنند. اگر در پوست خود عارضه ای دارید، با کمک سرم میتوانید آن را درمان کنید. سرم ها انواع مختلفی دارند و با ترکیبات متفاوتی فرموله شده اند. برای تهیه سرم مناسب، ابتدا لازم است نوع پوست و نیاز پوستی خود را بشناسید و با توجه به آن، محصول مناسب خود را انتخاب کنید.

سرم های ضد جوش، روشن کننده، لایه بردار، جوانساز، ضد چروک و ضد لک، چند نمونه از پر استفاده ترین انواع سرم هستند که شما میتوانید با توجه به نیاز پوست از آنها استفاده کنید.

روتین پوستی

۴- استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کردن پوست از اقدامات بسیار مهم برای مراقبت از پوست است. پوست برای حفظ شادابی و ترمیم خود به رطوبت نیاز دارد. به مرور زمان و با افزایش سن، پوست رطوب طبیعی خود را ازدست میدهد. مرطوب کننده به شما کمک میکند تا رطوب مورد نیاز پوست را به آن بازگردانید.

همه انواع پوست، حتی پوست های چرب به مرطوب کننده نیاز دارند. مرطوب کننده با بوجود آوردن یک لایه محافظتی روی پوست، از خروج رطوبت طبیعی پوست جلوگیری میکند. در هنگام انتخاب مرطوب کننده، حتما به نوع پوست دقت کنید و مرطوب کننده مخصوص به پوست خود را تهیه کنید.

روتین مراقبت از پوست

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد مزوتراپی پوست

۵- کرم دور چشم

پوست دور چشم بسیار نازک و ظریف است و به مراقبت ویژه نیاز دارد. درواقع با داشتن یک کرم دور چشم مناسب، میتوانید پوست دور چشم خود را شاداب نگه دارید. کرم دور چشم برای از بین بردن پف و تیرگی زیر چشم و چین و چروک اطراف چشم گزینه ای مناسب است.

روتین مراقبت از پوست

۶- استفاده از ضد آفتاب

آخرین و مهم ترین مرحله مراقبت از پوست، استفاده از ضد آفتاب است. اشعه UV اصلی ترین عامل پیری زودرس پوست و لک و تیرگی است و میتواند آسیب زیادی به پوست وارد کند. متخصصان پوست توصیه میکنند تا هررزو صبح، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. استفاده ازضد آفتاب حتی زمانی که در خانه هستید و یا در روز های ابری و بارانی هم لازم است؛ زیرا اشعه UV میتواند از ذرات ابر و یا شیشه پنجره عبور کند و به پوست شما برسد.

روتین مراقبت از پوست

روتین مراقبتی با توجه به نوع پوست

روتین مراقبت از پوست در افراد مختلف با توجه به نوع و عارضه پوست متفاوت است. انواع مختلف پوست شامل موارد زیر است:

  • پوست خشک
  • پوست چرب
  • پوست ترکیبی یا مختلط

مراحل گفته شده در این مطلب برای انواع پوست صدق میکنند. درواقع چیزی که متفاوت است، نوع محصولی است که افراد برای مراقبت از پوس خود استفاده میکنند. برای مثال افرادی که پوست خشک دارند، باید در تمامی مراحل از محصولات مخصوص به پوست خشک استفاد کنند.

بیشتر بخوانید: از بین بردن جوش های سرسیاه

کلام آخر

روتین پوستی مجموعه ای از مراحل ساده است که میتواند به مرور زمان تغییرات بسیاری را در پوست شما ایجاد کند. برای داشتن پوستی سالم و شاداب، لازم است تا بطور روزانه از پوست خود مراقبت کنید. شستشوی پوست، استفاده از مرطوب کننده و استفاده از ضد آفتاب از مراحل اصلی روتین مراقبت از پوست است که هر فرد با هر نوع پوستی باید آنها را رعایت کند.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *