صفحه اصلی / مجله پزشکی / روش های انجام لیپوماتیک
۶ دقیقه

روش های انجام لیپوماتیک

آنچه می خوانید...

لیپوماتیک نوعی عمل زیبایی بدن است ، که در راستای حذف چربی‌های اضافی نقاط مختلف بدن، مانند شکم، پهلو و باسن، با هدف تناسب اندام انجام می‌گردد. روش های انجام لیپوماتیک متفاوت است. می‌توان لیپوماتیک را روشی تغییر یافته و مدرن که پایه و  اساس آن از جراحی لیپوساکشن بنا شده است، معرفی کرد.  با این تفاوت که لیپوساکشن، با بیهوشی کامل انجام می‌گیرد و عوارض زیادی به همراه دارد، اما در لیپوماتیک با بی حسی از بروز مشکلاتی مانند خونریزی، آمبولی و آسیب به دیگر قسمت‌های بدن جلوگیری می‌شود و روشی ایمن تر به حساب می‌آید. عمل لیپوماتیک با هدف کاهش وزن انجام نمی‌گیرد، بلکه روشی است برای کاهش سایز قسمت‌های بدن که هدف اصلی آن از بین بردن  چربی‌های موضعی می‌باشد. بنابراین لیپوماتیک با بی حسی به تنهایی می‌تواند یک عمل پیکر تراشی با ایمنی بالا جهت تخلیه‌ی چربی‌های ذخیره شده در قسمت‌های مختلف بدن، بخصوص قسمت‌های پایینی بدن باشد. عمل لیپوماتیک که معمولا بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد، در گروه جراحی‌های لاغری قرار دارد.

 بدین صورت که ابتدا با استفاده مواد بی حس کننده که به صورت پماد موضعی استفاده می‌گردد، قسمت‌های تعیین شده‌ی بدن مانند شکم و باسن که معمولا مقدار زیادی چربی در آن محدوده ذخیره و انباشته شده را به طور کامل بی حس کرده و سپس برشی بسیار کوچک در آن قسمت ایجاد می‌گردد. بعد از انجام مراحل اولیه با استفاده از کانولا و ابزارهای مناسب پزشکی، که عملکرد آنها بر اساس امواج فراصوت و ارتعاشات تقریبا شدید می‌باشد، چربی‌های اضافی، بدون آسیب رسیدن به بافت‌های اطراف بدن، در اثر حرکات لرزشی دستگاه آندوسکوپ شکسته و ذوب شده و طبق فرایند مکش استخراج می‌شوند. زمان لازم برای انجام این عمل بین ۳ تا ۵ ساعت می‌باشد.

روش های انجام لیپوماتیک

لیپوماتیک، به چندین روش خاص انجام می‌گیرد، که تمام آنها با هدف از بین بردن چربی‌های اضافی و رسیدن به اندامی ایده آل به صورت یک متد درمانی، بدون بیهوش کردن فرد و بر اساس شرایط روحی و جسمی افراد، توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد. این متدهای لاغری، شامل لیپوماتیک PAL (لیپوماتیک با استفاده از نیروی کمکی)، لیپوماتیکUAL (لیپوماتیک با استفاده از سونوگرافی)، لیپوماتیک LAL (با استفاده از لیزر) می‌باشد، که در ادامه جهت آشنای بیشتر، هر یک از موارد ذکر شده را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

روش های انجام لیپوماتیک به شرح زیر است:

لیپوماتیک PAL: جهت سرعت بخشیدن به حرکات منظم و پی در پی که به صورت نیرو‌های رفت و برگشتی به بافت‌های چربی اعمال می‌شود، از دستگاه آندوسکوپ اتوماتیک استفاده می‌شود. در روش پیکرتراشی با استفاده از نیروی کمکی میزان درد و تورم به حداقل می‌رسد.

لیپوماتیکUAL: در این نوع لیپوماتیک که با استفاده از سونوگرافی انجام می‌شود، امواج فراصوت با استفاده از کانول، به قسمت تعیین شده فرستاده می‌شود، که وارد شدن این امواج باعث آسیب به بافت‌های چربی شده که پس از شکسته شدن دیواره‌های سلولی آن‌ها، از قسمت انتهای میله‌ی فلزی کانول، خارج می‌شوند.

لیپوماتیک LAL: استفاده از لیزر در انجام اینگونه جراحی‌ها، بسیار موفقیت آمیز بوده و به دلیل غیر تهاجمی بودن این روش، رضایت افراد زیادی را جلب نموده است. در این نوع لیپوماتیک، تابش نور لیزر به چربی‌های ذخیره شده در بدن، باعث بهم خوردن ساختارهای پیچیده‌ی لیپیدهای مضر و از بین رفتن آنها پس از تبدیل شدن به امولسیون می‌شود.

نقاط قوت و ضعف عمل لیپوماتیک

نتایج آنی و کوتاه بودن دوره‌ی نقاهت و همچنین هزینه‌ی مناسب عمل لیپوماتیک با بی حسی، به همراه رعایت نکاتی مانند، تغییر سبک زندگی، ورزش‌های سبک و منظم، رعایت رژیم غذایی مناسب، باعث شده تا این روش جراحی به یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های لاغری تبدیل شود، چرا که عوارض آن نسبت به سایر روش‌ها بسیار کم می‌باشد.

 • لیپوماتیک به عنوان یک روش لاغری، روشی ایمن و موثر می‌باشد، چرا که شکستن و از هم گسیختن بافت‌های چربی به صورت مکانیکی با کمترین مقدار خون ریزی انجام می‌شود و همچنین مبتلا شدن به آمبولی را به حداقل می‌رساند.
 • طول مدت جراحی بسیار کوتاه می‌باشد.
 • کاهش حداکثری میزان درد و فشار
 • نتیجه‌ی آنی و سریع
 • از آنجا که جراحی بدون بی‌هوشی انجام می‌شود، فرد در حین جراحی هوشیاری کامل دارد، بنابراین می‌تواند بعد اتمام عمل، به انجام کارهای روزانه خود، بپردازد.
 • هیچ گونه جای زخم و جراحی بر روی ناحیه‌ی برش داده شده باقی نمی‌ماند.
 • طراحی سیستم مورد استفاده در این جراحی به گونه‌ای است، که در اثر برخورد با دیگر بافت‌های بدن که حاوی چربی نمی‌باشند، متوقف شده و از کار می‌افتد.
 • استفاده از مواد بی حس کننده، یکی از مهمترین مزیت‌های عمل لیپوماتیک با بی حسی می‌باشد، چرا که افراد زیادی هستند، که استفاده از مواد بیهوش کننده از نظر پزشکی برای آنها مناسب نمی‌باشد و استفاده از این مواد ممکن است سلامتی آن‌ها را به خطر اندازد.
 • نقاط ضعف
 • عفونت در ناحیه‌ی برش داده شده، از جمله شایع ترین عوارضی است که در لیپوماتیک با بی حسی، ممکن است رخ دهد، که به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویز شده از سوی پزشک از بین می‌رود.
 • ایجاد کلوئید و اسکار در ناحیه‌ی زخم
 • از بین رفتن اثر داروهای بی حس کننده‌ی موضعی در حین عمل
 • بروز نکروز چربی
 • ایجاد عوارض خطرناک در اثر تخلیه بیش از حد چربی‌ها
 • بروز ناهمواری در زیر پوست، در صورت تخلیه نامناسب
 • جمع شدن مایع در اثر عدم مهارت و تجربه پزشک جراح

نتایج لیپوماتیک با بی حسی

چه افرادی مناسب عمل لیپوماتیک هستند

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید، که اضافه وزن زیادی ندارید، اما چربی‌های انباشه شده در نقاط مختلف بدنتان باعث شده تا اندام ایده آلی نداشته باشید، یا دچار چاقی موضعی و ناهمواری‌های ناشی از تجمع چربی‌های فراوان شده‌اید و از ورزش و رژیم غذایی کاری ساخته نیست، می‌توانید از لیپوماتیک با بی حسی استفاده کنید. از دیگر کاندیدهای مناسب برای انجام عمل لیپوماتیک، مادران و بانوانی هستند که بعد از زایمان، قسمت شکم و زیر شکم آنها افتادگی پیدا می‌کند، که معمولا در این افراد چاقی هنگام بارداری بعد از زایمان نیز از بین نمی‌رود. همیشه در بین بیماران، عده‌ای وجود دارند، که نسبت به مواد بی‌هوش کننده حساسیت نشان می‌دهند و یا نسبت به اتاق عمل، ترس دارند. اگر شما هم دارای چنین مشکلاتی هستید، بهتر است برای رسیدن به اندامی ایده آل، به سراغ عمل لیپوماتیک با بی حسی بروید.

 افرادی که با افزایش سن دچار چاقی مفرط شده اند و این مشکل باعث بروز بیماری‌های دیگر در آنها شده است، نمی‌توانند جهت از بین بردن چربی‌های رسوب شده در قسمت‌های مختلف بدنشان از عمل جراحی لیپوماتیک استفاده کنند.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *