صفحه اصلی / مجله پزشکی / همه چیز در مورد زگیل تناسلی
۱۷ دقیقه

همه چیز در مورد زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...

یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی که برای برخی از افراد به وجود می‌ آید بیماری زگیل تناسلی می باشد. به طور معمول بسیاری از افرادی که از نظر جنسی فعالیت زیادی دارند ممکن است در طول زندگی خود حداقل یک بار به این بیماری مقاربتی مبتلا شده باشند. خطر مبتلا شدن به این بیماری بیشتر در زنان وجود دارد، البته آقایان هم به این بیماری دچار می شوند. این بیماری همانطوری که از نامش مشخص می باشد روی بافت مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر زیادی می‌ گذارد. هر یک از زگیل های تناسلی امکان دارد شبیه به برجستگی های کوچک و به رنگ پوست شما باشند.

متاسفانه زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که درمان آن به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده است. در بسیاری از موارد زگیل ها به قدری کوچک هستند که امکان مشاهده آن وجود ندارد. زگیل های تناسلی مانند بسیاری از زگیل ها به وسیله ویروس پاپیلومای ایجاد خواهند شد. اگر دچار این بیماری شده اید کسب  اطلاعات بیشتر در مورد علائم، علل و عوارض و پیشگیری از آن بسیار ضروری است. حال در ادامه هر آنچه که مربوط به زگیل های تناسلی است را معرفی خواهیم کرد.

در بسیاری از موارد زگیل ها به قدری کوچک هستند که امکان دارد مشاهده نشوند. زگیل های تناسلی مانند بسیاری از دیگر زگیل ها به وسیله ویروس پاپیلومای ایجاد خواهند شد. شما اگر دچار این بیماری شوید باید به خوبی در مورد علائم، علل و عوارض و موارد دیگر آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. برخی از مهم ترین مواردی که مربوط به زگیل های تناسلی می باشد را در ادامه معرفی می کنیم.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی چیست؟

بسیاری از خانم هایی که دچار این بیماری مقاربتی می‌ شوند امکان دارد که روی دیواره های واژن خود و یا دهانه رحمشان زگیل هایی را مشاهده کنند. در برخی از آقایان این بیماری امکان دارد که روی محور آلت تناسلی و یا کیسه بیضه به وجود بیاید. زگیل ‌های تناسلی در صورتی که افراد آمیزش دهانی با فرد مبتلا شده به زگیل داشته باشند ممکن است که درون دهان و یا گلو به وجود آید. برخی از نشانه ها و همچنین علائم زگیل های تناسلی که در نقاط مرطوب بدن به وجود می آیند عبارت می باشد از :

۱. شما در صورتی که دچار این بیماری شوید امکان دارد که ورم های کوچکی روی رنگ پوست خود مشاهده کنید. این ورم ها به رنگ خاکستری و یا رنگ پوست تان خواهد بود.

۲. تجمع پیدا کردن چندین زگیل در کنار یکدیگر که شبیه به گل کلم می شوند یکی از مهمترین علائم این بیماری می باشد.

۳.  احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی و همچنین خارش در این ناحیه از دیگر علائم زگیل های تناسلی است.

۴.  یکی دیگر از علائم زگیل های تناسلی خونریزی حین رابطه جنسی می باشد. امکان دارد که خونریزی در برخی از موارد شدت بگیرد.

۵.  زگیل های تناسلی امکان دارد بسیار ریز و یا پهن باشند. برخی از آنها با چشم غیر مسلح به خوبی تشخیص داده نمی شوند. البته که در برخی از مواقع هم امکان دارد تعداد زگیل های تناسلی چندین برابر گردد و دسته های زیادی از آنها را مشاهده کنید.

نواحی و مناطقی از دستگاه تناسلی زنان که زگیل‌ ظاهر می‌شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج واژن یا مقعد
 • بر روی دهانه‌ی رحم
 • ناحیه لابیاها
 • ناحیه کلیتوریس
 • ناحیه ولووا

نواحی و مناطقی از دستگاه تناسلی مردان که زگیل‌ ظاهر می‌شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل و اطراف مقعد

 علل بیماری زگیل تناسلی

یکی از مهمترین دلایل این بیماری مقاربتی ویروس پاپیلومای می باشد. بیشتر از ۴۰ نوع ویروس مقاربتی وجود دارد که امکان دارد روی ناحیه تناسلی آقایان و خانم ها تاثیر زیادی بگذارند. ناحیه تناسلی زمان رابطه جنسی حساسیت زیادی دارد.

اگر ویروس ها زمان رابطه جنسی انتقال پیدا کنند شدت آنها افزایش پیدا می‌ کند و افراد دچار زگیل های تناسلی می گردند. در بسیاری از موارد سیستم ایمنی افراد اگر قوی باشد تمامی ویروس های تناسلی را از بین می برد. در صورت قوی بودن سیستم ایمنی بدن هیچ نشانه ‌ای از زگیل های تناسلی را مشاهده نمی کنید. علائم بیماری در صورتی مشاهده می شود که افراد سیستم ایمنی قوی ندارند و نمی ‌توانند با ویروس های تناسلی مقابله کنند.

علل زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

به طور کلی شما باید بدانید که زگیل های تناسلی دو نمونه هستند. یکی از آنها پوستی و دیگری تناسلی می باشد. زگیل های پوستی بیشتر روی پوست بازو، دست و سینه ظاهر می گردند. زگیل های پوستی باید بدانید که با زگیل های تناسلی متفاوت می باشند و به طور معمول خطر زیادی ندارند.  اما زگیل‌های تناسلی در نواحی مرطوب بسیاری از نقاط بدن رشد خواهند کرد. علت نام گذاری زگیل های تناسلی این است که بیشتر در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی رشد می کنند. انواع زگیل‌های تناسلی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • زگیل کاکل دار
 • زگیل نوک‌تیز
 • زگیل قارچ مانند
 • زگیل پاپیلاری
 • زگیل نامنظم
 • زگیل شبیه گل کلم

زگیل های تناسلی روی پوست بدن که سطح مخاطی ندارد مشاهده نمی شوند. زگیل های تناسلی همیشه خطرناک نیستند بلکه برخی از آنها کم خطر و برخی از آنها پر خطر می باشد. دسته کم خطر این ویروس موجب عفونت و مشکل خاصی در فرد نشده و بعد از مدت ۱۸ الی ۲۴ ماه به خودی خود از بین می‌روند و به راحتی قابل درمان هستند. اما دسته پرخطر این ویروس موجب ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان دهانه‌ی رحم، واژن و مقعد، سرطان بیضه و آلت تناسلی مردان، سرطان زبان، سرطان حنجره، سرطان دهان و سرطان دهانه‌ی واژن خواهد شد.

روش های انتقال زگیل تناسلی

یکی از باورهای غلط که وجود دارد این است که زگیل تناسلی تنها با رابطه جنسی همراه با دخول انتقال می یابد،اما متاسفانه این ویروس به شدت مسری بوده و در صورت تماس پوست بدن ممکن است در بخش های دیگر  از بدن منتقل شود. به طور کلی روش های انتقال ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عبارتند از:

 • رابطه جنسی همراه با دخول
 • سکس دهانی و مقعدی
 • استفاده از تیغ یا وسایل بهداشتی آلوده به ویروس

لازم به ذکر است امکان انتقال ویروس HPV از طریق دست دادن، لباس زیر آلوده، استخر عمومی، دستشویی های عمومی، لیف حمام و … وجود ندارد. در موارد ذکر شده امکان ابتلا به عفونت های قارچی بسیار است، به همین علت توصیه می شود از به کارگیری وسایل شخصی دیگران و حضور در مکان های عمومی آلوده اجتناب کنید.

روش های پیشگیری از به وجود آمدن زگیل تناسلی

روش های پیشگیری کردن از زگیل های تناسلی متفاوت می باشد برخی از مهم ترین این روش ها عبارت است از :

۱. اینکه شما در مورد نکات بهداشتی برقراری رابطه جنسی اطلاعات زیادی داشته باشید بسیار مهم است. در واقع اگر نکات بهداشتی زمان رابطه جنسی را رعایت کنید دچار بیماری زگیل نمی شوید.

۲. پرهیز کردن از رابطه جنسی که پرخطر هستند یکی دیگر از نکاتی می باشد که شما برای پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل های تناسلی باید به آن دقت نمایید.

۳. تزریق واکسن گارداسیل از دیگر روش های پیشگیری می باشد.

۴.  استفاده کردن از لباس های مناسب که جنس پنبه دارند از دیگر نکاتی باشد که شما باید به آن دقت کنید تا مبتلا به زگیل های تناسلی نشوید. در واقع پوشیدن لباس هایی که پلاستیکی هستند خطر زیادی دارد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

چه افرادی در خطر مبتلا شدن به زگیل تناسلی هستند ؟

برخی از افراد هستند که بیشتر در معرض مبتلا شدن به زگیل های تناسلی قرار می گیرند. این افراد عبارت هستند از :

۱. برخی از جوانانی که فعالیت ‌های جنسی پرخطر در دوران جوانی دارند.

۲. برخی از افرادی که به بسیاری از عفونت های جنسی مبتلا می باشند امکان دارد به زگیل های جنسی هم مبتلا شوند.

۳.  تعدادی از اشخاصی که شریک های جنسی متنوعی دارند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به زگیل های تناسلی می باشند.

۴. آن دسته از افرادی که در مورد سابقه جنسی شریک خود اطلاعی کسب نکرده اند شاید دچار این بیماری شوند.

۵.  برخی از اشخاصی که رابطه جنسی شان محافظت شده نمی باشد هم نیز در خطر این بیماری قرار می گیرند.

امیدورام این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

زگیل تناسلی در مقعد

زگیل مقعدی به دلیل نداشتن علامت تا ماه‌ها به صورت پنهان می‌ماند. ولی در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، زگیل‌ها زودتر در بدن خود را نشان می‌دهند. توده‌های زگیل در ناحیه مقعد ظاهرشان برجسته و گوشتی شکل است؛ و در موارد خفیف سوزش و خارش ندارد ولی در صورت شدید بودن هم سوزش و خارش و هم خونریزی خواهد داشت. زگیل مقعدی توسط روابط جنسی گسترش می‌یابد و از طریق ارتباط پوستی نیز منتقل می‌شوند. بهتر است تا زمانی که زگیل مقعدی به طور کامل درمان نشده است از رابطه جنسی، دست زدن و خاراندن آن ناحیه خودداری کنید. از طریق لیزر، کریوتراپی، پمادهای موضعی مخصوص زگیل می‌توان زگیل‌های مقعدی را از بین برد؛ اما در صورتی که توسط این روش‌ها زگیل مقعدی درمان نشد، باید آن را توسط عمل جراحی برداشت چرا که ناحیه‌ی زیادی از مقعد و پوست و اطراف پوست را در بر‌می‌گیرد.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

 • سرطان دهانه رحم: ویروس HPV  تغییرات غیرطبیعی را در سلول‌های دهانه‌ی رحم ایجاد می‌کند. در صورت دیر درمان شدن این ویروس در طول مدت زمان این سلول‌ها به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شوند. برای تشخیص و درمان به موقع آن از تست پاپ اسمیر استفاده می‌کنند.
 • سرطان مقعد: در صورت رابطه جنسی مداوم از مقعد دچار زگیل تناسلی خواهید شد، و وجود ویروس زگیل در مقعد و یا پیشروی زگیل تناسلی به ناحیه مقعد در طول مدت زمان موجب سرطانی شدن سلول‌های این ناحیه می‌شود.
 • سرطان واژن: سلول‌های بافت واژن در اثر ویروس HPV دچار تغییرات شده و بعد از مدتی و در صورت درمان نشدن به سلول‌های سرطانی تبدیل می‌شوند.
 • امکان انتقال ویروس HPV از مادر به نوزاد: در صورتی که مادر باردار در زمان زایمان فرزند خود را به طور طبیعی به دنیا بیاورد، ویروس به نوزاد هم منتثل شده و آلوده خواهد شد.
 • بدخیمی‌های دهانی: در صورتی که افراد رابطه جنسی دهانی داشته باشند و طرف مقابل به زگیل تناسلی مبتلا باشد در طول زمان به سرطان دهان و گلو مبتلا خواهند شد.
 • ایجاد مشکلات در دوران بارداری: در صورت بزرگ شدن زگیل تناسلی مشکلاتی برای ادرار کردن فرد به وجود می‌آید. و هم‌چنین زگیل‌های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن باعث کاهش بافت واژن و خونریزی در هنگام زایمان خواهند شد.

بیشتر بخوانید: یکی دیگر از بیماری‌های شایع در میان زنان عفونت واژن است که عدم آگاهی از عوامل ایجاد این بیماری و علائم آن پیامدهای مخربی خواهد داشت.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

اگرچه زگیل تناسلی معمولا از روی ظاهر اندام های تناسلی قابل تشخیص است، اما گاهی اوقات به ویژه در رحم زنان مشاهده نشده و انجام بیوپسی (نمونه برداری) نیازمند خواهد بود. به طور کلی برای تشخیص این بیماری دو تست پاپ اسمیر و تست HPVتوصیه می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تست پاپ اسمیر

این تست برای معاینه منظم لگن و آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان بسیاری ضروری است که می تواند به تشخیص تغییرات واژن و دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی یا علائم اولیه سرطان دهانه رحم کمک کند.

در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن واژن و مشاهده مسیر بین واژن و رحم (دهانه رحم) استفاده می کند. سپس به کمک یک قلم نرم برای جمع آوری نمونه کوچکی از سلول ها از دهانه رحم استفاده می کند. در نهایت سلول ها زیر میکروسکوپ از نظر ناهنجاری بررسی می شوند.

تست HPV

نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم در طی آزمایش پاپ اسمیر گرفته می‌شود که می‌توان آن را برای گونه‌های سرطان‌زای HPV آزمایش کرد. تنها چند نوع HPV تناسلی با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند و مابقی ویروس ها سرطانی نخواهند بود. این آزمایش معمولاً برای زنان ۳۰ سال یا بالاتر توصیه می شود.

درمان زگیل تناسلی

به طور کلی زگیل تناسلی از جمله بیماری هایی هستند که عامل ویروس آن کاملا از بین نرفته و امکان بازگشت بیماری نیز وجود دارد. با این حال روش های درمانی برای حذف علائم و زگیل های تناسلی وجود دارد. روش های درمان زگیل تناسلی عبارتند از:

 • محلول پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox): پودوفیلین محلولی است که بافت عمومی زگیل را از بین می برد. با این وجود به دلیل تحریکات شیمیایی برای استفاده طولانی مدت (یک تا سه ماه) توصیه نمی شود. عوارض جانبی آن ممکن است شامل تحریک خفیف پوست، زخم یا درد باشد. همچنین مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. 
 • اسید تری کلرواستیک: این کرم یا محلول به صورت موضعی با دقت و به مقدار کم روی نوک زگیل قرار می گیرد و در عرض ۳۰ ثانیه زگیل سفید می شود. پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه احساس سوزش شدید ایجاد شده و در نهایت زگیل خواهد افتاد. از آن جایی که این ماده باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود، بهتر است بدون تجویز و نظارت پزشک استفاده نشود.
 • انجماد درمانی (کرایوتراپی): یکی از رایج ترین روش های رفع زگیل های تناسلی است که با ایجاد انجماد توسط گاز نیتروژن انجام می شود.
 • لیزر دی اکسید کربن (لیزر CO2): رایج ترین درمان، به ویژه در زنان است که به وسیله پرتو لیزر بدن را از شر ضایعات خلاص می شود. در این روش زگیل ها در جلسه اول به طور کامل از بین رفته و میزان بازگشت آن بسیار کمتر از دیگر روش های درمانی است.
 • درمان زگیل تناسلی با استفاده از الکتروکوتر: الکتروکوتر به سوزاندن زگیل تناسلی با استفاده از جریان‌های الکتریسیته گفته می‌شود. در صورت نتیجه نگرفتن از راهکار‌های دیگر از این روش استفاده می‌شود. قبل از انجام این عمل محل مورد نظر ضدعفونی شده و برای جلوگیری از سوختگی از یک ژل در آن ناحیه استفاده می‌شود. سپس با استفاده از یک پروب جریان الکتریکی بر ناحیه زگیل وارد شده و با گرم کردن، آن بافت‌های غیرطبیعی را از بین می‌برد. وهمین عمل موجب از بین رفتن زگیل‌ها خواهد شد. این روش همراه با بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد. و ممکن است عوارضی نظیر درد و تورم و عفونت داشته باشد.
 • درمان زگیل تناسلی با کرم ورجین: این نوع کرم برای درمان زگیل‌های خارجی و مقعد استفاده می‌شود. مقداری از این کرم را با انگشت خود بر روی ناحیه موردنظر قرار داده و زگیل را کامل با این کرم بپوشاند. این پماد را ۳ بار در روز استفاده کنید و حتما برای مناطق خارجی استفاده شود. عوارض خفیف این کرم شامل سوزش، قرمزی، خارش و مقداری درد است.
 • درمان زگیل تناسلی با جراحی: این روش در صورت بزرگ بودن زگیل‌ها و همینطور زگیل‌هایی که با دارو درمان نشده‌اند؛ استفاده می‌شود. زگیل‌های تناسلی در ناحیه مقعد نیز با کمک جراحی می‌توانند برداشته شوند. در این روش پزشک با استفاده از چاقو و ابزار جراحی زگیل‌ها را جدا می‌کنند. این عمل به طور معمول در مطب یا کلینیک‌ها انجام می‌شود. برای برداشتن زگیل‌ها توسط جراحی ناحیه موردنظر ابتدا توسط بی‌حسی موضعی بی حس خواهد شد؛ و سپس با چاقوی جراحی برداشته می‌شود. در آخر نیز محل بریدگی بخیه زده می‌شود. بیشتر افراد به مدت یک تا سه روز بعد از جراحی می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. بعد از مدتی پس از جراحی امکان ظاهر شدن زخم در محل جراحی وجود دارد.

بیشتر بخوانید : علت بواسیر در مردان چیست ؟

درمان گیاهی زگیل تناسلی

داروهای گیاهی باید به عنوان مکملی در کنار درمان‌های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. و استفاده از این درمان‌ها نیز باید تحت نظر پزشک انجام شود. در ادامه به بررسی مواردی از این داروهای گیاهی خواهیم پرداخت.

 • روغن درخت چای: این روغن دارای خاصیت‌های ضد‌باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ است که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بیماری‌های پوستی از جمله زگیل تناسلی را درمان می‌کند. برای استفاده‌ی این روغن باید یک قطره از آن را به صورت رقیق شده به زگیل تناسلی بمالید. روغن درخت چای از طریق سوزش و التهاب زگیل اندازه آن را کوچک کرده و به مرور زمان آن را از بین می‌برد. تا چند هفته باید از این روغن استفاده کنید. در صورت میزان بالای التهاب مصرف آن را قطع کنید. (به هیچ عنوان این روغن را داخل دهان و واژن استفاده نکنید.)
 • سیر: عصاره سیر از خاصیت ضد ویروسی برخوردار است. بنابراین در رفع زائده‌های پوستی بسیار کاربردی خواهد بود. برای درمان زگیل با استفاده از سیر باید عصار سیر را به صورت مستقیم بر روی زگیل‌ها بمالید.
 • سرکه سیب: به دلیل داشتن مواد تشکیل‌دهنده اسیدی برای کشتن ویروس بسیار مناسب است. برای استفاده از این روش مقداری پنبه را به سرکه آغشته کرده و بر روی زگیل قرار دهید. سرکه سیب منجر به سوزش زگیل و از بین رفتن آن می‌شود.
 • چای سبز: از عصاره چای سبز می‌توان برای درمان زگیل تناسلی استفاده کرد. عصاره‌ی چای سبز یا چای سبز دم کرده را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کرده و بر روی زگیل‌ها بزنید. ترکیبات چای سبز در بعضی از پماد‌ها هم وجود دارد؛ از آن‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.
 • پودر واجبی: این ماده به دلیل ساختار مخربش باعث سوختن زگیل‌ها شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

توجه داشته باشید که درمان قطعی برای ویروس HPV وجود نداشته و درمان های لازم برای از بین بردن زگیل ها انجام می شود. بنابراین درمان زگیل ها به منزله درمان قطعی نبوده و امکان بازگشت زگیل ها وجود دارد. با این وجود پس از درمان زگیل تناسلی رعایت موارد زیر الزامی است:

از برقراری رابطه جنسی همراه با دخول به مدت یک تا سه هفته اجتناب کنید.

از تراشیدن و تیغ زدن ناحیه تناسلی اجتناب کنید.

 از به کار بردن مواد شیمیایی مانند موبرها، کرم ها و صابون های رایحه دار در ناحیه تناسلی پرهیز کنید.

از خارش و مالش ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

پس از تکمیل دوره درمان برای برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفائده نمایید.

به صورت دوره ای معاینات پزشکی وآزمایش های لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

نتیجه گیری

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین و مسری ترین بیماری های مقاربتی است که عامل آن پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته شده است. این ویروس اکثرا از طریق رابطه جنسی، سکس دهان و مقعدی منتقل شده و با علائمی مانند درد، خارش، خونریزی و زگیل در ناحیه تناسلی زنان و مردان نمایان می شود. اگرچه این ویروس در بیشتر موارد کم خطر است، اما به واسطه انتقال سریع و همچنین بروز سرطان دهانه رحم جز بیماری هایی پرخطر محسوب می شود که به معاینات پزشکی دوره ای و درمان نیاز خواهد داشت. در پایان امیدورام این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *