صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / زگیل مقعدی زنان چه علائمی دارد؟
۷ دقیقه
[ratemypost]

زگیل مقعدی زنان چه علائمی دارد؟

آنچه می خوانید...

زگیل مقعدی زنان از سری زگیل های تناسلی می باشد که به شکل کوچک و در اطراف مقعد ایجاد می شود. این زگیل ها در بیشتر مواقع باعث درد و ناراحتی نمی شود ولی ممکن است اندازه آنها بزرگ شده و منجر به درد یا خونریزی در شخص شود. این عارضه معمولا در یک نقطه ایجاد شده و یا به بخش های دیگر اندام تناسلی و مقعد نیز گسترش می یابد. در مواقعی که بیماری دارای علائم نباشد، بیمار ممکن است از وجود آن اطلاعی نداشته باشد. این زگیل ها در اطراف مقعد و داخل مجاری مقعدی ایجاد شده ولی بطور معمول به سرعت پخش می شود و به نواحی مانند واژن نیز سرایت می کند. ظاهر زگیل ها شبیه به گل کلم بوده و در نواحی مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می گذارد.

زگیل مقعدی زنان

زگیل مقعدی زنان دارای چه علائمی می باشد؟

این زگیل ها در ابتدا بسیار کوچک بوده و به مرور زمان رشد می کنند. در ابتدا در اطراف مقعد یا همان آنوس رشد کرده و به شکل گل کلم می باشند. رنگ آنها زرد، هلویی، صورتی یا قهوه ای روشن بوده و حتی ممکن است به رنگ پوست شما باشد. زگیل مقعدی زنان اغلب بدون درد است و علائم کمتر شایع آن خارش، خونریزی و ترشح می باشد. در بعضی مواقع ممکن است بیماران احساس یک توده در ناحیه مقعد خود داشته باشند. این زگیل ها می تواند بصورت همزمان در ناحیه تناسلی زنان، واژن و دهانه رحم نیز ظاهر شود. علامت زگیل مقعدی بصورت اختصار شامل موارد زیر است:

 • ظاهری شبیه به گل کلم داشته که از ترکیب چند زگیل در کنار هم ایجاد می شود
 • ایجاد تورم های کوچک گوشتی
 • دارای رنگ قهوه ای یا صورتی
 • خونریزی در هنگام مقاربت
 • احتمال داشتن خارش و خونریزی
علائم زگیل مقعدی زنان چیست؟

بیشتر بخوانیم: فرق زگیل مقعدی و بواسیر در چیست؟

علت ایجاد زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی ایجاد می شود که از رابطه مقعدی یا واژینال با افراد آلوده به ویروس HPV انتقال می یابد. این عارضه از سری بیماری های مقاربتی محسوب شده و موارد احتمال ایجاد آن شامل نمونه های زیر است:

 • داشتن شریک های جنسی مختلف
 • تماس پوستی با فرد آلوده
 • زخم باز در ناحیه مقعد
 • داشتن بیماری های نقص ایمنی مانند ایدز
 • مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای پیوند عضو
 • رادیوتراپی و سابقه سرطان
 • مصرف سیگار و الکل

ویروس HPV برخلاف ویروس ایدز بوده و از طریق ترشحات خونی یا غیر خونی افراد آلوده منتقل نمی شود. در کنار تماس پوستی، دست زدن به شیرآلات آلوده در توالت های عمومی و استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده مانند ژیلت نیز، منجر به زگیل مقعدی می شود.

بیماری های مرتبط با زگیل مقعدی زنان

زگیل مقعدی با چند بیماری در خانمها مرتبط بوده و احتمال ابتلا به آن را بالا می برد. از جمله این بیماری ها شامل موارد زیر است:

سرطان دهانه رحم: ویروس HPV با سرطان دهانه رحم ارتباط مستقیم داشته و اگر زگیل مقعدی شما از تیپ های پر خطر این ویروس باشد، با انتقال به دهانه رحم باعث تغییر شکل این بافت ها شده و ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم در فرد شود که یک بیماری کشنده می باشد.

سرایت زگیل به واژن: اگر زگیل های مقعدی درمان نشود، می تواند ناحیه تناسلی را هم درگیر نماید. همچنین در مواقعی که شخص باردار باشد، پخش شدن زگیل ها به واژن می تواند منجر به خطراتی برای جنین شده و زایمان طبیعی را نیز برای فرد دشوار نماید.

سرطان مقعد و دیسپلازی: این زگیل ها با تغییر شکل در بافت های مقعد باعث دیسپلازی مقعد و بدخیم شدن سلول های این ناحیه می شود. در بعضی مواقع این موضوع منجر به سرطان مقعد در زنان شده ولی خوشبختانه سرطانی شدن و یا دیسپلازی مقعد از موارد نادر در این عارضه می باشد.

در مواقعی زگیل مقعدی با انتشار به راست روده و یا روده بزرگ باعث ایجاد حالت بدخیمی در این نواحی می شود.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

راه های درمان زگیل مقعدی

روش درمانی مناسب بسته به وسعت زگیل، اندازه و محل آن دارد اما از همان روش درمانی که برای درمان زگیل تناسلی بکار برده می شود، برای درمان زگیل مقعدی زنان نیز موثر است. از روش های درمانی زیر جهت زگیل مقعدی زنان استفاده می شود که این روش ها برای درمان قطعی ویروس اچ پی وی موثر نبوده و تنها درمان قطعی آن از طریق سیستم ایمنی می باشد.

لیزر زگیل: با تابیدن پرتوهای لیزر جهت سوزاندن زگیل های بزرگ یا داخل مقعد استفاده می شود

پماد های موثر در درمان زگیل مقعدی: از این پمادها در از بین بردن زگیل های ریز بکار برده شده و بصورت موضعی استفاده می شود

فریز کردن: از نیتروژن مایع جهت انجماد زگیل های تناسلی استفاده شده که بزرگ، پراکند و زیاد نمی باشند

سوزاندن زگیل: با استفاده از جریان الکتریکی زگیل هایی که داخل مقعد می باشند و یا بر روی سطح پوست بزرگ است، بکار برده می شود

جراحی: در مواقعی که زگیل ها دارای اندازه خیلی بزرگ بوده و با سوزاندن قابل برداشت نمی باشد، از عمل جراحی استفاده می شود.

درمان زگیل مقعدی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *