صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / درمان خانگی سوزش واژن و بهترین پماد برای آن
۱۰ دقیقه

سوزش واژن در زنان

درمان خانگی سوزش واژن و بهترین پماد برای آن

آنچه می خوانید...

سوزش واژن در زنان یکی از شایع ترین علائم است که به دلایل مختلف ایجاد می شود و در برخی از موارد درمان خانگی هم دارد. واژن یکی از مهم ترین بخش های دستگاه تولید مثل زنان است. بنابراین وجود بهداشت و سلامت در این بخش بسیار مهم است. این عارضه ممکن است برای زنان و حتی دختران باکره به وجود بیاید. برای درمان این عارضه از درمان خانگی سوزش واژن نیز استفاده می شود. درمان و ریشه یابی سوزش و خارش در ناحیه واژن از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین پماد سوزش واژن در زنان چیست؟ آیا ممکن است سوزش واژن از علائم عفونت واژن باشد؟ درمان خانگی خارش واژن چیست؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به این مطالب بپردازیم.

درمان خانگی سوزش واژن در زنان

این عارضه در برخی از موارد با خارش نیز همراه است. اگر خارش شدید در واژن احساس شد، می توان با کمپرس سرد تا حدی آن را کنترل کرد. برخی دیگر از درمان ها شامل موراد زیر می شوند:

 • شست و شوی واژن با آب نمک رقیق
 • استفاده از سرکه سیب و آب برای شست و شوی ناحیه
 • عدم استفاده مداوم ازلباس های تنگ در دوره درمان
 • استفاده از لباس زیر نخی
 • مصرف آب کافی در طول روز
 • استفاده از داروهای گیاهی نظیر بابونه
 • استراحت کافی
سوزش و خارش واژن

آیا از درمان های خانگی برای خارش واژن هم استفاده می شود؟

در درمان خانگی برای کاهش خارش واژن علاوه براستفاده از کمپرس سرد از گلاب، ماست و… استفاده می شود. این عارضه نیز می تواند به علت های مشابه سوزش ناحیه تناسلی ایجاد شود و معمولا راهکار های درمانی آن نیز مشابه است. در بیشتر موارد وسوزش و خارش در ناحیه تناسلی بانوان به صورت همزمان گزارش می شود.

بهترین پماد برای سوزش واژن

این مورد باید توسط متخصصان زنان تجویز شود. پماد های واژینال برای درمان سوزش و خارج و بهبودی التهاب وجود دارند. اما نوع تجویز آن ها باید با توجه به شدت عارضه و ریشه آن انجام شود. حتی استفاده از درمان های خانگی نظیر شست و شو واژن ممکن است باکتری های های مفید درون واژن را از بین ببرد. بنابراین در اینگونه موارد بهترین راهکار مراجعه به متخصص زنان و زایمان است.

علت اصلی سوزش واژن چیست؟

علت ایجاد این عارضه می تواند از علائم بیماری های زنان باشد. همچنین این سوزش می تواند در قسمت های مختلف واژن نظیر لابیا، کلیتوریس و یا بخش های دهانه واژن که داخلی تر است، ایجاد شود. برخی از دلایل سوزش واژن می تواند ناشی از عوامل بیرونی نظیر تحریک مستقیم و یا غیر مستقیم این بخش باشد. این دلایل شامل موارد زیر می شود:

 • استفاده از محصولات شیمیایی و یا ورود آن به صورت غیر ارادی به واژن
 • استفاده از لوازم بهداشتی حساسیت زا
 • استفاده از پد بهداشتی نامرغوب برای کنترل ترشحات زنانه
 • استفاده مداوم از دوش واژینال
 • استفاده از لباس زیر تنگ و نامرغوب

برخی دیگر از این دلایل ممکن است به علت های جدی تر ایجاد شود. یکی از شایع ترین علت های آن بیماری های زنان است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واژینوز باکتریایی
 • عفونت های قارچی

علت سوزش واژن در دختران باکره

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، این عارضه ممکن است برای دختران هم به وجود بیاید. واژینیت در دختران ممکن است به دلایل مختلفی نظیر عدم رعایت بهداشت در اندام تناسلی باشد. همچنین عفونت واژن در دختران باکره نیز شایع است. این عارضه ممکن است برای دختران و بانوان به علت های مشابه ایجاد شود.

✅ بیشتر بدانید: علائم سرطان سینه

درمان اصلی سوزش واژن در بانوان

برای درمان قطعی این عارضه باید ابتدا علت اصلی آن ریشه یابی شود. اگر این عارضه ناشی از بیماری های زنان باشد، تنها با مصرف دارو، درمان حاصل می شود. چگونه می توان تشخیص داد سوزش واژن یکی از نشانه های بیماری های زنان است؟ در صورتی که این سوزش با نشانه های دیگر اعم از ترشحات غیر طبیعی زنان، بوی بد واژن، احساس درد و ناراحتی، ایجاد قرمزی و تورم همراه باشد، حتما برای کنترل باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. البته انواع ترشحات واژن خطرناک نیستند. در صورتی که این موضوع زیاد جدی نیست و تداوم ندارد، با برخی از درمان های خانگی نیز می توان آن را کنترل کرد.

سوزش واژن در رابطه جنسی

سوزش واژن در اولین رابطه جنسی یک امر طبیعی است. اگر این سوزش در رابطه های بعدی نیز ادامه دار باشد، باید کنترل شود. دلایل زیر می تواند از اصلی ترین دلایل سوزاش واژن در رابطه جنسی باشد:

 • عدم وجود ترشحات کافی در حین رابطه جنسی
 • بروز عفونت های مقاربتی
 • یائسگی
 • استفاده از کاندوم در صورت حساسیت به آن
 • استفاده از اسپری در هنگام رابطه
سوزش واژن حین رابطه جنسی

این عارضه در افرادی در سنین پایین تر ۱۸ الی ۲۵ و در افرادی با سنین بالا رایج تر است. درمان اصلی برای این عارضه در هنگام رابطه جنسی چیست؟ با ریشه یابی مشکل باید درمان انجام شود. اما در بیشتر  موارد با تحریکات جنسی پیش از رابطه این مشکل از بین خواهد رفت. البته لازم به ذکر است درصورتی که رابطه جنسی با درد و سوزش ادامه دار همراه است، باید هر چه سریع تر برای برطرف شدن مشکل به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

عوامل ایجاد سوزش واژن

از آنجاییکه واژن دارای بافت حساس و آسیب پذیر است، در برابر عوامل بیرونی تحریک کننده از خود حساسیت نشان می دهد و در خیلی از این مواقع حساسیت به صورت سوزش خود را نشان می دهد. سوزش واژن به تنهایی یک بیماری مستقل نبوده و نشانه ای از سایر بیماری های دستگاه تناسلی می باشد. بیماری هایی مانند عفونت قارچی نیز منجر به سوزش واژن در فرد می شود. در خیلی از مواقع سوزش واژن همراه با خارش بوده و فرد مبتلا در ناحیه واژن خود احساس گر گرفتگی و داغی می کند. این موضوع با تحریک شدن عواملی مانند کاندوم یا نوار بهداشتی تشدید پیدا کرده و باعث آزار فرد می شود. از دیگری نشانه های همراه با سوزش واژن میتوان به التهاب و قرمزی فرج، کلیتوریس و واژن اشاره کرد. ورم کردن بافت داخلی واژن از دیگر نشانه های این عارضه بوده که با پوسته ریزی و ترک خوردن پوست اطراف فرج همراه می باشد.

عوامل مختلفی منجر به سوزش واژن می شود که از جمله این موارد به نمونه های زیر میتوان اشاره کرد:

عفونت قارچی: از عفونت های رایج در بین زنان برفک یا کاندیدیاز می باشد که از اصلی ترین نشانه های ایجاد شده توسط این عفونت، سوزش واژن، التهاب و قرمز واژن، درد در هنگام رابطه جنسی، درد در هنگام ادرار کردن و ترشحات غیر عادی می باشد. قارچ ها عامل ایجاد این عفونت بوده و نام دیگر آن عفونت مخمر است که در اثر افزایش مخمر در واژن بوجود می آید. از جمله عوامل ایجاد کننده عفونت قارچی در بانوان استفاده از داروهای هورمونی برای پیشگیری از بارداری یا ضعف در سیستم ایمنی می باشد، همچنین دیابت احتمال ابتلا به این عفونت را بالا می برد. در هنگام عفونت های قارچی استفاده از داروهای ضد قارچ به شکل پماد یا شیاف بصورت واژینال و یا مصرف قرص های ضد قارچی تاثیر گذار است.

عفونت باکتریایی: از دیگر عوامل شایع در سوزش واژن خانم های مسن و یا بانوان در سنین باروری، عفونت باکتریایی می باشد. این نوع عفونت از بیماری های تقریبا خطرناک دستگاه تناسلی زنان بوده که اگر به موقع درمان نشود منجر به ایجاد بیماری های مسری مانند التهاب لگن و یا زایمان زودرس در زنان باردار می شود. علت دقیق این عفونت بطور کامل مشخص نمی باشد، اما زنانی که بطور مرتب و طولانی دوش واژینال می گیرند و یا برای پیشگیری از بارداری از آیودی در دستگاه تناسلی خود استفاده می کنند، بیشتر از سایرین در معرض عفونت باکتریایی قرار دارند. بطور عادی تعداد مشخصی باکتری در واژن قرار دارد که بعضی از این باکتری ها مفید و درصدی از آنها مضر می باشد. از شایع ترین نشانه های عفونت باکتریایی واژینال، سوزش همراه با خارش است و در بعضی از خانم ها بوی ناخوشایند واژن نیز وجود داشته که این بو شبیه به بوی ماهی بوده و بویژه بعد از رابطه جنسی و تماس با منی مرد، استشمام می شود.

عفونت ادراری: از بیماری های شایع و آزار دهنده دستگاه ادراری می باشد که در تمام سنین ممکن است رخ دهد و در هنگام دفع ادرار منجر به ناراحتی فرد می شود. از آنجاییکه دستگاه تناسلی و ادراری به یکدیگر نزدیک می باشند، گاهی عفونت ادراری در خانم ها می تواند منجر به سوزش واژن نیز شود. افرادی که از عفونت ادراری رنج می برند، دارای علامت هایی مانند درد هنگام دفع ادرار، خارش ناحیه تناسلی، تکرار ادرار و سوزش ناحیه تناسلی می باشند. عفونت ادراری با آنتی بیوتیک ها به آسانی درمان می شود و طول درمان آن در حدود ۵ تا ۷ روز می باشد. برای جلوگیری از برگشت بیماری بهتر است تا طول درمان کامل شده و داروهای تجویز شده بطور کامل مصرف شود.

بیماری های پوستی: یکی دیگر از عوامل ایجاد سوزش واژن، بیماری های پوستی مانند اگزما می باشد. در مواقعی که دوره بیماری این افراد حاد است ممکن است سوزش واژن را نیز تجربه نمایند. بیمارانی که در اثر افزایش میزان اگزما پوستی در واژن خود احساس سوزش می کنند، بهتر است برای درمان حتما به پزشک زنان خود مراجعه نمایند. اگزما از سری بیماری های غیر قابل درمان می باشد که امکان کنترل کردن با کمک داروهای موضعی را دارد.

راه های پیشگیری از سوزش واژن

سوزش واژن به دلیل ابتلا به بیماری های دستگاه تناسلی و یا حساسیت به مواد استفاده شده در این ناحیه می باشد. همواره مراجعه به پزشک زنان و درمان به موقع بیماری های تناسلی می تواند بهترین گزینه برای جلوگیری از خارش و سوزش واژن می باشد. اما در کنار آن می توانید با کمک شوینده های قوی و همچنین دوش واژینال برای تمیز کردن ناحیه تناسلی استفاده کرد. در مواقعی که شخص به مواردی مانند نوار بهداشتی، کاندوم، لباس زیر، دستمال توالت، ژل های تاخیری و روان کننده حساسیت دارد، با تعویض آنها می توانید از بروز سوزش و خارش واژن جلوگیری نمایید.

آیا این عارضه درمان قطعی دارد؟

با استفاده از دارو و درمان های مناسب این عارضه ریشه یابی شده و درمان می شود. اما این موضوع به این معنا نیست که دیگر امکان ندارد عارضه سوزش و خارش اندام تناسلی به سراغ شما بیاید. بنابراین بهتر است همواره مراقبت های لازم در این خصوص انجام بگیرد.

استرس و اضطراب می تواند موجب از بین رفتن وضعیت سلامتی شود

استرس به صورت مستقیم در ایجاد سوزش در ناحیه تناسلی نقش ندارد. اما در کاهش سیستم دفاعی بدن و ایجاد این عارضه موثر است. بنابراین بهتر است آرامش داشته باشید. همچنین در هنگام ابتلا به بیماری های زنان بیشتر استراحت کنید تا بهبودی خود را سریع تر بازیابید.

کلام آخر

موارد زیادی در ایجاد سوزش در واژن تاثیر گذار است. رعایت بهداشت، تغذیه سالم، خواب کافی، استفاده از شوینده های غیر حساسیت زا و رعایت این موارد امکان ایجاد این عارضه را بسیار پایین می آورد. تقریبا همه بانوان در طول زندگی خارش و سوزش واژن به دلایل مختلف را تجربه کرده اند. این موضوع با مراجعه به متخصص زنان از بین خواهد رفت.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *