صفحه اصلی / مجله پزشکی / درمان قطعی عفونت واژن
۱۴ دقیقه

عفونت-واژن

درمان قطعی عفونت واژن

آنچه می خوانید...

واژینیت یا عفونت واژن به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. شایع ترین دلیل بروز عفونت در واژن، عدم تعادل جمعیت باکتری ها و مخمرهایی است که به طور معمول در این بخش از بدن زندگی می‌کنند. عفونتی که در ناحیه واژن به وجود می‌آید علائم مختلفی دارد که با آنها می‌توان بیماری را تشخیص داد. عفونت ممکن است از مدت ها قبل به وجود آمده باشد اما نهفته بماند. محرک هایی مانند مواد شیمیایی و صابونی، اسپری ها و لباس زیرهایی که در تماس با محل هستند، ممکن است بروز علائم را تحریک کنند. برای آشنایی با این بیماری و شناخت روش های درمان آن، با ما همراه باشید.

انواع عفونت واژن و علل آن

تمامی شرایطی که در آن، واژن دچار عفونت و التهاب می‌شود، به عنوان عفونت واژن شناخته می‌شود. رایج ترین انواع این بیماری عبارتند از:

 • عفونت کلامیدیا

کلامیدیا مسئول نوعی از عفونت در واژن است که شایع ترین عفونت مقاربتی تلقی می‌شود. معمولا خانم هایی که بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند، مستعد ابتلا به این عفونت هستند زیرا افراد در این سن، ممکن است شریکهای جنسی متعددی داشته باشند و همین امر، احتمال ابتلا به عفونت کلامیدیا را بالا می‌برد.

 • واژینو باکتریایی

این نوع عفونت به خاطر افزایش بی رویه جمعیت باکتری هایی است که در ناحیه تناسلی زندگی می‌کنند. وقتی تعداد این باکتری ها از حد معمول بیشتر شود، این وضعیت به عنوان بیماری تلقی می‌شود. در این مدل از عفونت، بویی شبیه به بوی ماهی از واژن به مشام می‌رسد.

 • عفونت کاندیدا

عفونتی که در اثر ازدیاد مخمرها در واژن ایجاد شود، تحت عنوان «عفونت کاندیدا» یا «عفونت مخمر» شناخته می‌شود. مخمر، نوعی قارچ است که به شکل طبیعی در واژن وجود دارد اما حجم آن کم است و نباید از مقدار مشخصی بیشتر شود.

 • عفونت ویروسی

گاهی ویروس ها مسئول عفونی کردن واژن هستند. ویروس هایی مانند هرپس تناسلی یا پاپیلومای انسانی که هر دو از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند، سبب ایجاد عفونت در واژن و سایر بخش های تناسلی خواهند شد.

 • سوزاک

سوزاک یک انگل دستگاه تناسلی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. گاهی عفونت واژن ممکن است به خاطر سوزاک باشد.

علائم عفونت واژن

تشخیص عفونت واژن مشروط به داشتن علائمی است که پزشک با توجه به آنها بتواند نوع و شدت عفونت را تشخیص دهد. در ابتدای امر باید بدانید که علائم در اثر وجود محرک هایی مانند موارد زیر بروز پیدا می‌کنند:

 • مواد شوینده
 • نرم کننده هایی که آنها را به لباس ها می‌زنیم
 • صابون های معطر که واژن را با آنها شستشو می‌دهیم
 • اسپری های واژینال
 • خشکی واژن که به دنبال تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد

علائم عفونت واژینال عبارتند از:

 • ترشحات سفید یا خاکستری
 • بوی بد واژن
 • ترشحات پنیری
 • خارش و سوزش در ناحیه واژن و اطراف آن
 • درد و سختی هنگام برقراری رابطه جنسی
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن

در کشور ما به خاطر این که بانوان معمولا تنها یک شریک جنسی دارند، بیشتر موارد عفونت واژن به خاطر مخمر یا کلامیدیا است. راه تشخیص این دو نوع عفونت، بو و شکل ترشحات است. اگر ترشحات پنیری و تکه تکه مشاهده شود به احتمال زیاد، عفونت ایجاد شده به خاطر کلامیدیا است که نوعی عفونت قارچی محسوب می‌شود. اما اگر واژن بوی نامطبوعی شبیه بوی ماهی بدهد، معمولا به خاطر عفونت های باکتریایی (مخمر) است.

ترشحات واژن

رابطه بین ترشحات واژینال و عفونت واژن

واضح است که واژن به طور عادی ترشحاتی دارد پس نباید وجود هر ترشحی را به منزله عفونت واژن در نظر گرفت. ترشحات روزانه که آبکی و شفاف هستند نباید باعث نگرانی شما باشند. اگر ترشحات پنیری و تکه تکه دارید، یا تغییر رنگ محسوسی در ترشحات روزانه خود مشاهده کرده اید، ممکن است نتیجه عفونت واژن باشد. بوی بد واژن هم می‌توان مزید بر علت باشد.

بیشتر بخوانید : زگیل تناسلی

نحوه تشخیص عفونت واژن

در صورت مشاهده ترشحات بی رنگ و بی‌بو جای نگرانی نبوده و نیاز به مراجعه به پزشک نخواهد بود. اما در صورت مشاهده علائم ذکر شده باید به پزشک مراجعه کنید تا عفونت به درستی تشخیص و برای درمان هرچه سریعتر آن اقدام شود.
پزشک متخصص برای تشخیص بیماری‌های مقاربتی ابتدا سوابق پزشکی فرد را مطالعه کرده و سپس سوالاتی درباره‌ی وضعیت ترشحات، تعداد شرکای جنسی و سابقه ابتلا به عفونت‌های مقاربتی فرد می‌پرسد. در موارد شدیدتر معاینه لگن با استفاده از ابزار اسپکولوم  برای بررسی عفونت و ترشحات داخل واژن انجام شده و نمونه‌ای از ترشحات واژن از طریق نمونه‌برداری به آزمایشگاه برای بررسی عامل عفونت و نوع عفونت فرستاده خواهد شد.

کلید درمان عفونت واژینال، شناخت صحیح علت عفونت است. برای اینکه درمان کاملی داشته باشید، موارد زیر را رعایت کنید:

 • علائم خود را دقیق و با جزئیات برای پزشک شرح دهید. اینکه چه زمانی چه علائمی دارید، مهم است.
 • رنگ و اندازه ترشحات را به پزشک گزارش دهید. همچنین درباره بوی واژن خود نیز صحبت کنید، زیرا به تشخیص، کمک زیادی خواهد کرد.
 • قبل از مراجعه به مطب پزشک زنان، دوش نگیرید. دوش گرفتن، واژن را تمیز می‌کند و تشخیص عفونت واژینال را با خطا مواجه می‌کند.
 • بهتر است حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از مراجعه به پزشک، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.
 • اگر از شوینده های مخصوصی برای ناحیه واژینال خود استفاده می‌کنید، پزشک را در جریان بگذارید.
عفونت واژن

درمان عفونت واژن با دارو

در صورت تشخیص درست نوع و شدت عفونت واژن، درمان آن راحت است. معمولا پزشک زنان برای درمان عفونت واژینال، داروهای خوراکی تجویز می‌کند. اگر عفونت از نوع باکتریایی باشد، آنتی بیوتیک ها کلید حل مشکل هستند. اما در صورتی که عفونت قارچی باشد، داروی دیگری مانند پمادهای ضد قارچی تجویز می‌شود. در صورتی که عفونت فرد از نوع شدید باشد، ممکن است پزشک زنان به وی توصیه کند از شیاف های واژنی استفاده کند تا نتیجه مطلوبی بگیرد. اما همواره توصیه پزشکان به بانوان این است که با رعایت مسائل بهداشتی و مراقبت های صحیح، احتمال ابتلا را به حداقل برسانند.

بیشتر بخوانید : تنبلی تخمدان

عوارض عفونت واژن در صورت درمان نشدن

·        آسیب به لوله‌های رحم
·        سقط جنین
·        بیماری التهابی در ناحیه لگن
·        بروز مشکلاتی در بارداری
·        عفونت رحم
·        بروز مشکلات گوارشی
·        خستگی مداوم
·        بروزعفونت‌های پوستی به دلیل خارش و قرمزی اطراف واژن
·        کاندیدیازیس تهاجمی ( که در اثر وجود زخم باز درعفونت مخمری سایر اعضای بدن مانند قلب، مغز و چشم‌ها و… را تحت تاثیر قرار می‌دهد.)

درمان‌ عفونت واژن با روش‌های خانگی

برای درمان برخی از عفونت‌ها مانند عفونت‌های مخمری وعفونت‌های قارچی واژن در مراحل اولیه عفونت یک سری روش‌های خانگی وجود دارد؛ که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پرازیم.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب از رشد باکتری‌های قارچی واژن جلوگیری می‌کند. در یک لگن آب یا وان اندازه نصف فنجان سرکه ریخته و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل آن بنشینید.

روغن نارگیل

این روش باکتری‌های ناشی از عفونت مخمری را ازبین خواهد برد. برای استفاده از این روش کافیست روغن نارگیل را بر ناحیه موردنظر و دارای عفونت به طور مستقیم مالیده و ماساژ دهید.

سیر

سیر یکی از عوامل  فعالیت ضد قارچی است. بنابراین مصرف آن را در غذاهای خود بیشتر کنید؛ تا باکتری‌های ناشی از عفونت واژن را از بین برده و یا از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن نیز یک ضدعفونی‌کننده قوی برای از بین بردن باکتری‌های مخمری است. حتما به صورت رقیق شده باید از این محلول استفاده کرد.

پروبیوتیک‌ها

استفاده از این مکمل‌های خوراکی باعث رشد باکتری‌های سالم در واژن شده و همین امرموجب بهبود عفونت‌های مخمری و همچنین عفونت‌های دستگاه ادراری نیز خواهد شد. از پروبیوتیک‌ها به صورت شیاف واژینال هم استفاده می‌شود.

ویتامین c

استفاده از این ویتامین‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و همین امر سبب مبارزه بهتر با عفونت‌های مخمری می‌شود. این ویتامین‌ها را می‌توان به صورت مکمل‌ها و خوردن میوه‌ها و سبزیجات در بدن افزایش داد.

روغن درخت چای

این روغن به از بین رفتن قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند. از این روغن یا به صورت شیاف‌های واژینال و یا با ماساژ به صورت موضعی در محل مورد نظر استفاده می‌شود. به هیچ عنوان از این روغن به صورت خوراکی و هم چنین در صورت داشتن حساسیت استفاده نکنید.

ماست

برای از بین بردن عفونت‌های قارچی استفاده ‌می‌شود. هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی می‌توان از این روش استفاده کرد. برای استفاده‌ی خوراکی باید روزی دو فنجان ماست میل کنید. و برای استفاده به صورت موضعی یک تیکه پارچه تمیز را به ماست آغشته کرده و روزی دوبار بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.

درمان عفونت واژن توسط اوزون تراپی

در بسیاری از موارد درمان عفونت واژن بسیار سخت و پیچیده خواهد شد؛ و تنها با روش‌های خانگی و دارو کافی و موثر نخواهد بود. در همچین شرایطی می‌توان از روش درمانی اوزون تراپی استفاده کرد.
برای رفع بیماری‌های لگنی و التهابی و هم چنین عفونت‌های واژن از اوزون تراپی استفاده می‌شود. این روش در صورتی که به طور صحیح انجام شود؛ بدون عارضه و درد خواهد بود. در این روش دوش واژینال حاوی محلول اوزون و اکسیژن با حجم‌ها و دوز‌های مختلف از طریق تزریق خوراکی یا پوستی وارد بدن شده و سطح اکسیژن خون را افزایش می‌دهد. و سلول‌های بدن، اکسیژن بیشتری دریافت کرده و گردش خون به مقدار زیادی بهبود پیدا می‌کند. و این امر باعث کاهش رشد عفونت‌ها و باکتری‌ها در بدن و ناحیه واژن خواهند شد. این روش برای عفونت‌های واژن ناشی از باکتری، ویروس، قارچ و مخمر مناسب است چرا که سیستم ایمنی بدن با استفاده از این روش فعال شده و عفونت‌ها را کاهش می‌دهد.

درمان عفونت واژن توسط لیزر

امروزه در صورت عفونت مکرر واژن و درمان نشدن آن، در کنار دارودرمانی از لیزر نیز برای درمان عفونت‌های واژن از جمله عفونت قارچی استفاده می‌کنند. لیزر مونالیزا تاچ یک روش قطعی برای درمان سریع عفونت‌های واژن شناخته می‌شود. خانم‌هایی که جواب تست پاپ اسمیر و بارداری آنان منفی است، امکان استفاده از این روش را برای درمان خواهند داشت. در این روش پرتوهای لیزر محیط واژن را استریل و تمیز کرده و باعث تنطیم اسیدیته آن می‌شود. در نتیجه این کار سبب افزایش باکتری‌های مفید واژن شده و رشد باکتری‌های مضر را کاهش ‌می‌دهد. در ادامه مزایای استفاده از این روش را عنوان خواهیم کرد.

مزایای استفاده از لیزر

 • بدون درد و خونریزی
 • بدون بی‌حسی و یا بی‌هوشی
 • رفع سوزش و درد
 • جوانسازی واژن
 • افزیش رطوبت واژن ودرمان خشکی
 • هیدراته کردن واژن
 • رفع کامل ترشحات رنگی و بدبو
 • تسریع کلاژن‌سازی واژن
 • دوره نقاهت کوتاه
 • سرپایی بودن عمل
 • بهبود درد در حین رابطه جنسی
 • رفع خارش و عفونت واژن
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • افزایش اعتماد به نفس
 • سفید شدن واژن

بیشتر بخوانید : سرطان رحم

عفونت واژن در بارداری

زنانی که باردار هستند به نسبت به عفونت های واژن بسیار آسیب پذیرتر هستند. اگر این افراد عفونت خود را درمان نکنند ممکن است عوارض بیشتری ایجاد گردد. از شایع ترین انواع عفونت بارداری عبارتند از:

عفونت قارچی:

عفونت قارچی در بارداری به دلایلی چون تغییر در سیستم ایمنی، افزایش تولید گلیکوژن و افزایش سطح استروژن به وجود می آید. شایع ترین زمان ابتلا به عفونت قارچی در بارداری، در سه ماهه دوم و سوم بارداری است.

از علائم عفونت قارچی در این دوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مشاهده ترشحات واژینال غلیظ و پنیری شکل
احساس درد یا سوزش در زمان رابطه جنسی
احساس خارش اطراف واژن و ولو
احساس سوزش در واژن
درمان عفونت قارچی : بیمار توسط پزشک معاینه می شود، در صورت لزوم دارو تجویز می شود. از آنجایی که سایر عفونت ها نیز علام مشابهی دارند، قبل از هرگونه درمانی، تشخیص نوع عفونت مهم است

عفونت واژینوز باکتریایی :

این نوع عفونت باکتریایی است و به راحتی درمان می شود. از جمله علائم این عفونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:


ترشحات واژن بدبو است (بوی ماهی گندیده) که بعد از رابطه جنسی بدتر می شود
احساس خارش یا سوزش در واژن
ترشحات واژینال به رنگ خاکستری است
توجه داشته باشید که در صورت عدم درمان عفونت باکتریایی واژن، می تواند موجب زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کم گردد.

عفونت استرپتوکوکی واژن

گروهی از باکتری ها به نام استرپتوکوک هستند که در اکثر موارد در واژن و مقعد جای می گیرند. عموما این نوع از باکتری ها علائمی ندارند. ۱ تا ۲ درصد مادرانی که عفونت استرپتوکوکی گروه B دارند آن را به نوزادان خود منتقل می کنند. اگرچه این عفونت غیرمعمول است اما ممکن است موجب مرگ نوزاد شود.

پیشگیری از عفونت واژینال

بهترین درمان، پیشگیری است. اگرچه که عفونت واژن به راحتی قابل درمان است اما بهترین کار، پیشگیری از بروز عفونت است. برای پیشگیری از عفونت های مختلف واژینال، لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • همواره سعی کنید خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • از اسپری های واژینال یا صابون های بسیار معطر برای شست و شوی واژن خود استفاده نکنید.
 • از پوشیدن لباس زیرهای نایلونی، شلوار جین تنگ، لگ های ورزشی و به طور کلی لباس هایی که راه تنفسی ندارند اجتناب کنید.
 • همواره در رژیم غذایی خود، از لبنیات استفاده کنید زیرا باکتری های مفید موجود در لبنیات، باکتری های مضر بدن را در رقابت بر سر منابع، حذف می‌کنند.
 • برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های مقاربتی، حتما از کاندوم استفاده کنید.
 • از برقراری رابطه جنسی با شرکای متعدد خودداری کنید.
 • هر سال، برای چکاپ کامل به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید.
 • تست پاپ اسمیر را در دوره های منظم انجام دهید.

عواملی که بر ابتلا به عفونت واژن تاثیر می‌گذارند

عواملی نظیر تغییرات هورمونی، مصرف قرص‌های ضدبارداری، فعالیت جنسی متعدد، مصرف داروهای یائسگی، شستشوی واژن با مواد شوینده نظیر صابون، استفاده از لباس‌های زیر تنگ و یا جنس نامرغوب، بیماری دیابت، مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک‌‌ها و استروئیدها، استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب و غیر استاندارد، استفاده از اسپری‌های اسپرم کش و همینطور تامپون‌ها در طولانی مدت احتمال ابتلا به عفونت واژن را در بانوان افزایش خواهد داد.  احتمال ابتلا به عفونت واژن در خانم‌هایی که در سن باروری (تغییرات هورمونی موجب کاهش اسیدیته در واژن خواهد شد؛ و این امر سبب رشد باکتری‌ها می‌شود.) و یا دوران یائسگی (سطح استروژن در این دوران کاهش یافته و موجب نازک و خشک شدن بافت واژن خواهد شد و همین امر موجب رشد باکتری‌ها در این ناحیه می‌شود.) قرار دارند؛ بیشتر است. همینطور خانم‌هایی که دچار بی اختیاری ادراری هستند؛ و در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی خود مشکل دارند دچارعفونت در ناحیه واژن خواهند شد. از طرفی حساسیت بیش از حد در تمیز کردن واژن مانند شستشوی واژن با بتادین احتمال ابتلا به عفونت را افزایش داده و در صورت داشتن عفونت آن را تشدید می‌کند.


سوالات متداول

https://www.webmd.com/

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *