صفحه اصلی / بیماری زنان و زایمان / علائم بارداری را چه زمانی میتوانیم تشخیص دهیم؟
۱۰ دقیقه

علائم بارداری را چه زمانی میتوانیم تشخیص دهیم؟

آنچه می خوانید...

معمولا اولین سوال برای افرادی که علائم مشکوک به بارداری را تجربه میکنند و یا تازه برای بارداری اقدام کرده اند این است که آیا بارداری موفقیت آمیز بوده؟ علائم بارداری از چه زمانی آغاز میشوند؟ چگونه تشخیص بدهیم که بارداریم یا خیر؟ آگاهی از علائم بارداری برای افرادی که قصد دارند بارداری را تجربه کنند لازم است.

بارداری، شروع یک مسیر ۹ ماهه پرچالش و شیرین است که با تشخیص به موقع آن و شروع به مراقبت های مورد نیاز میتوانید این دوران را با سلامت بیشتری سپری کنید. با ما همراه باشید؛ در این مطلب به تمامی سوالات شما در مورد شروع بارداری و علائم آن خواهیم پرداخت.

علائم اولیه بارداری

معمولا علائم اولیه بارداری در چند هفته بعد از تخمک گذاری قابل مشاهده هستند. اولین علامت بارداری، پریود نشدن است. بعد از آن ممکن است علائم مختلفی از جمله حالت تهوع را تجربه کنید. از جمله علائم اولیه بارداری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عقب افتادن عادت ماهانه
 • حساسیت ناحیه سینه
 • تکرر ادرار
 • لکه بینی
 • خستگی و ضعف
 • ورم سینه
 • ویار
 • تغییرات خلقی
علائم بارداری

علائم بارداری از چه زمانی شروع میشوند؟

هفته اول بارداری، معمولا پس از اخرین قاعدگی اتفاق میوفتد. در این مرحله ممکن است علائم خاصی را احساس نکنید، زیرا در حال گذراندن روز های قاعدگی خود هستید.

بارداری با بارور شدن تخمک توسط اسپرم اتفاق میوفتد. پس از بارور شدن تخمک، تخمک به دیواره رحم میچسبد. به این فرایند لانه گزینی گفته میشود. لانه گزینی تخمک ۶ الی ۷ روز بعد از لقاح شروع میشود. در هنگام لانه گزینی، ممکن است عروق خونی رحم بکشنند و خونریزی بصورت لکه بینی اتفاق بیوفتد.

بطور کل، علائم بارداری در اولین هفته پس از قاعدگی نمایان میشوند.

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟

اولین هفته بارداری

برای اینکه هفته اول بارداری دقیقا چه زمانی است پاسخ قطعی یافت نشده است؛ اما معمولا هفته نخست پس از اخرین قاعدگی را هفته اول بارداری در نظر میگیرند. علائم هفته اول بارداری معمولا شامل حالت تهوع، سردرد شدید، تغییرات در سینه و افزایش حساسیت آن، تکرر ادرار، افزایش حس بویایی، تغییر خلق و گرفتگی لگن است.

هفته دوم بارداری

در این مرحله، دو هفته از اخرین پریودی شما گذشته است و شما احتمالا در حال تخمک گذاری هستید. در این مرحله، تخمدان یک تخمک بالغ را به لوله فالوپ، محلی که لقاح در آن صورت میگیرد آزاد میکند. علائم تخمک گذاری شامل حساس شدن سینه ها، افزایش دمای بدن و وجود ترشحات غلیظ و شفاف است.

هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری، تخمک بارور میشود و لانه گزینی انجام میگیرد. طی لانه گزینی، تخمک بارور شده در دیواره رحم قرار میگیرد. در این دوره ممکن است فرد به دلیل آسیب دیواره رحم، کمی خونریزی را بصورت لکه بینی مشاهده کند. تهوع، حساسیت سینه و حس بویایی قوی از علائمی است که فرد ممکن است در هفته سوم بارداری تجربه کند.

اگر در این مرحله درد و خونریزی بیش از حد را تجربه کردید، ممکن است بارداری خارج از رحم اتفاق افتاده باشد بنابراین لازم است که پزشک مراجعه کنید.

هفته چهارم بارداری

در حالت عادی، در هفته چهارم پس از اخرین قاعدگی، باید مجدد پریود شوید. اما اگر باردار باشید این اتفاق نمیوفتد و این یکی از بارز ترین علائم بارداری است. در این مرحله حساسیت سینه ها بیشتر میشود و پوشیدن سوتین ممکن است دشوار باشد. تهوع، تکرر ادرار و خستگی از دیگر علائم هفته چهارم بارداری هستند. البته بسیاری از افراد ممکن است این علائم را دیرتر از هفته چهارم مشاهده کنند.

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری، معمولا نوسانات خلقی ناشی از تغییرات هورمونی را تجربه خواهید کرد. خلق و خوی شما ممکن است متغیر باشد و بدون هیچ دلیلی ناراحت باشید. علائم دیگر مانند حساسیت سینه، خستگی، تکرر ادرار، تهوع و سایر علائم شایع بارداری در این هفته قابل مشاهده هستند.

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری معمولا حالت تهوع صبحگاهی آغاز میشود که برای بسیاری از افراد ناخوشانید و آزار دهنده است. این تهوع ممکن است تا سه ماه ادامه پیدا کند. در هفته ششم، حس بویایی فرد تشدید شده و ویار یا بیزاری از بوهای مختلف ممکن است آغاز شود. خستگی و نوسانات خلقی از دیگر علائم بارداری در هفته ششم هستند.

هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری، سایز رحم معمولا دوبرابر قبل است. تکرر ادار از علائم شایع بارداری در هفته هفتم است؛ زیرا افزایش حجم رحم به مثانه فشار وارد میکند.

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم، علائم بارداری شدید تر میشود. خستگی، تهوع و تکرر ادرار بیشتر از هفته های گذشته اتفاق میوفتد و ممکن است باعث کلافگی شود. ترشح بیش از حد بزاق از دیگر علائمی است که ممکن است تجربه کنید. حساسیت سینه نیز در این دوره بیشتر شده و سایز سینه ممکن است افزایش پیدا کند.

علائم زیر، از جمله علائمی هستند که ممکن است در هفته هشتم بارداری مشاهده کنید:

علائم بارداری
 • تهوع
 • حساسیت سینه
 • درد شکم و نفخ
 • یبوست
 • ویار
 • بیزاری از برخی غذاها
 • سوزش معده

علائم بارداری پسر و دختر

اگر چه که جنسیت جنین فقط با سونوگرافی قابل تشخیص است و نمیتوان این موضوع را بطور دقیق از طریق علائم تشخیص داد، اما برخی علائم ممکن است حاکی از این باشد که جنین شما پسر است.

علائم بارداری پسر

 • ویار غذاهای شور و ترش
 • درشخان و زیبا تر شدم موی مادر
 • افزایش اشتها
 • رفتار تهاجمی به دلیل تغییر هومون ها
 • خشکی پوست
 • احساس سردی در پا
 • بزرگ تر شدن سینه راست
 • تیره شدن رنگ ادرار

علائم بارداری دختر

 • حالت تهوع شدید
 • چرب شدن پوست
 • افسردگی و تحریک پذیری بیشتر
 • تمایل به خوابیدن به جهت راست
 • بزرگ تر شدن سینه چپ
 • تمایل به خوردن شیرینی جات

علائم گفته شده، نسبی هستند و نمیتوان از طریق آنها جنسیت قطعی جنین را تشخیص داد. ممکن است فردی علائم بارداری پسر را داشته باشد، اما جنسیت جنین او دختر تایین شود.

زمان انجام تست بارداری

بهتر است افراد به محض اینکه متوجه تاخیر در قاعدگی شدند تست بارداری را انجام دهند. نتیجه تست ممکن است تا ۱۰ روز پس از لقاح مشخص نشود، زیرا معمولا ۳ هفته پس از لقاح زمان لازم است تا هورمون ها به قدر کافی در ادرار وجود داشته باشند.

تست بارداری میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی را در ادرار اندازه گیری می کند. این هورمون تنها زمانی وجود دارد که یک زن باردار باشد. با رشد تخمک و تبدیل شدن آن به جنین، سلول هایی آن را احاطه می کنند. این سلولها به مرور به جفت تبدیل می شوند که هورمون گنادوتروپین را تولید می کنند. یک تست بارداری می تواند در عرض چند دقیقه نشان دهد که آیا باردار هستید یا خیر.

شما میتوانید برای تشخیص بارداری از تست های خانگی مانند بیبی چک استفاده کنید. در صورت عقب افتادن پریودی، میتوانید پس از یک هفته بیبی چک را امتحان کنید. پاسخ بیبی چک معمولا دقیق است، اما ممکن است به دلیل بارداری پوچ، جواب مثبت کاذب دریافت کنید. اگر زودتر از یک هفته و پس از عقب افتادن قاعدگی تست بارداری را انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی باشد. حتی اگر واقعا باردار باشید. اگر با وجود جواب منفی آزمایش معتقد هستید که باردارید، باید آزمایش را بعد از ۱ هفته تکرار کنید.

 علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

علائم بارداری بعد از ۴۸ ساعت نزدیکی مشخص نمی شود. البته در برخی افراد چند روز بعد از لقاح این علائم خود را نشان می دهند. همچنین ممکن است تا هفته ها شما هیچ علامتی از بارداری نداشته باشید. بارداری در زنان خود را به شکل های مختلف نشان می دهد.

اولین نشانه های بارداری قبل از پریود

علائم بارداری معمولاً ۵ روز قبل از پریودی خود را نشان می دهند. البته این موضوع بستگی به چرخه قاعدگی شما دارد. شما در ماه ۶ روز زمان دارید که باردار شوید. این ۶ روز بر اساس سیکل قاعدگی شما که تخمک از تخمدان آزاد شده، تعیین می شود. بر این اساس شما می توانید پس از اقدام برای بارداری، در ماه بعد و ۵ روز منتهی به قاعدگی از بارداری خود مطمئن شوید. نشانه هایی که ممکن است در این روزها داشته باشید، شامل خستگی، حالت تهوع و حساس شدن سینه ها است.

علائم بارداری از روی ناف

بسیاری از زنان به علائم بارداری بر اساس تغییرات ناف اشاره دارند. تغییرات ناف در ماه های سوم و چهارم به بعد دیده می شود. شما در ماه های ابتدایی این تغییر را متوجه نخواهید شد. هر چقدر جنین بزرگتر می شود، شکم نیز بزرگتر می شود. به این ترتیب ناف بیرون میزند یا صاف می شود.

تفاوت لکه بینی بارداری و قاعدگی

لکه بینی بارداری معمولا بر اثر لانه گزینی تخمک اتفاق میوفتد. این خونریزی معمولا در هفته اول بارداری، یعنی حدودا ۱۴ روز بعد از لقاح دیده میشود. خونریزی در این دوره به رنگ صورتی یا قهوه ای است و بصور لکه، فقط یک الی دو روز ادامه پیدا میکند. بنابراین مشاهده لکه بین دو دوره قاعدگی ممکن است نشانه بارداری باشد.

کمردرد و پادرد از علائم بارداری هستند؟

کمردرد ممکن است در هر زمانی از بارداری شروع شود. شما متوجه یک درد مبهم یا درد شدید و سوزش در ناحیه کمر می شوید. درد آن یک طرفه، در ناحیه راست یا چپ و قسمت های پایین یا وسط کمر است. گاهی این درد به پشت ران و ساق پا میزند و داخل پا منتشر می شود. یک کیسه آب گرم و خوابیدن صحیح با استفاده از بالش میان پاها، می توان درد را کاهش دهد.

در حاملگی های چند قلویی علائم باداری مانند کمردرد و پادرد طبیعی وجود دارد. در گروه های سنی ۲۵ سال و سنین بالای ۴۰ سال چنین مشکلی بیشتر خود را نشان می دهد. کمردرد مربوط به بارداری، شب و هنگام دراز کشیدن بدتر می شود. این مشکل ممکن است در نتیجه بزرگ شدن رحم بیشتر شود. رشد جنین به کمر مادر فشار وارد می کند و این موضوع باعث درد لگن و ستون فقرات می شود. در صورتی که با چنین دردهایی روبرو شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. او راهکارهای درستی را برای برطرف کردن کمردرد به شما توصیه خواهد کرد.

برای کاهش کمردرد در بارداری چکار کنیم؟

 • در حالت ایستاده زانوهای خود را خم کنید. مشابه زمانی که چیزی را از روی زمین بلند می کنید یا بر می دارید. در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • در دوران بارداری کفش های تخت بپوشید تا وزن به طور مساوی تقسیم شود.
 • سعی کنید هنگام خرید، وزن خریدهای خود را بین ۲ کیسه متعادل کنید.
 • هنگام نشستن پشت خود را صاف نگه دارید. برای این کار سعی کنید از بالش بارداری استفاده کنید.
 • اواخر بارداری به اندازه کافی استراحت کنید.
 • ماساژ یا حمام آب گرم را در برنامه خود داشته باشید.
 • از تشک مناسب استفاده کنید.
 • در جلسات مراقبتی برای درمان کمردرد بارداری شرکت کنید.

پرسش های متداول

آیا ممکن است بیبی چک اشتباه کند؟

نتیجه بیبی چک معمولا دقیق است. اما در صورت منفی بودن جواب، ممکن است از بیبی چک زودتر از موعود استفاده کرده باشید و لازم است پس از دو روز مجددا تست را انجام دهید. اگر اخیرا سقط جنین داشته اید یا از قرص های هورمون HCG استفاده کرده باشید ممکن است پاسخ تست به اشتباه مثبت باشد.

چه زمانی برای تست تایین جنسیت مناسب است؟

معمولا تست تایین جنسیت در ماه چهارم بارداری قابل انجام است.

علائم بارداری از چه زمانی شروع میشوند؟

علائم بارداری معمولا یک هفته پس از اخرین قاعدگی و ۱۰ الی ۱۴ روز پس از لقاح قابل مشاهده هستند.

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

همانطور که گفتیم علائم بارداری در هفته اول برای هر زن متفاوت است. با توجه به منابع معتبر می توان گفت شایع ترین علامت اولیه بارداری، عقب افتادن قاعدگی است. ریزترین علائم بارداری در هفته اول عبارتند از:
·        حالت تهوع با یا بدون استفراغ
·        تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم یا احساس سوزن سوزن شدن
·        برجسته شدن سیاهرگهای آبی
·        تکرر ادرار
·        سردرد
·        افزایش دمای پایه بدن
·        نفخ در شکم
·        گرفتگی یا ناراحتی خفیف لگن بدون خونریزی
·        خستگی یا بی حوصلگی
·        تحریک پذیری یا نوسانات خلقی
·        هوس غذایی یا بیزاری از غذا و بوی آن
·        افزایش حس بویایی
·        احساس طعم فلز در دهان
البه باید خدمت شما عرض کنیم که این علائم صد در صدنیستند. برخی از زنان ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. بهترین راه برای اینکه بفهمید باردار هستید یا نه، انجام تست بارداری است.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *