صفحه اصلی / مجله پزشکی / کاربرد واکسن گارداسیل (اچ پی وی) یا زگیل تناسلی + قیمت، مزایا و عوارض آن
۶ دقیقه

واکسن گارداسیل

کاربرد واکسن گارداسیل (اچ پی وی) یا زگیل تناسلی + قیمت، مزایا و عوارض آن

آنچه می خوانید...

واکسن گارداسیل یک داروی پیشگیری برای زگیل تناسلی و زگیل مقعد و سرطان های ناحیه تناسلی است. انواع واکسن گارداسیل در بازار موجود هستند. در ادامه مقاله در مطب چی بیشتر به کاربرد واکسن گارداسیل، مزایا و عوارض واکسن گارداسیل، واکسن گارداسیل در مردان و … می پردازیم. با ما همراه باشید.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل یک داروی پیشگیری برای زگیل تناسلی و زگیل مقعد است. امروزه مشکل زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی و جنسی در دنیا است. واکسن گارداسیل یکی از نمونه های مختلف واکسن های اچ پی ی HPV هستند. این نوع از واکسن دارای چهار نوع می باشد. از انواع واکسن گرداسیل می توان به نوع ویروس ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد. ویروس های نوع ۶ و ۱۱ عموما مربوط به زگیل های تناسلی بوده و ویروس های ۱۶ و ۱۸ نیز مرتبط ب سرطن دهانه رحم هستند.

واکسن گارداسیل

انواع واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل در ۴ نوع ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ در بازار موجود هستند. انواع واکسن گارداسیل در تیپ های ۶ و ۱۱ برای موارد کم خطر مثل زگیل تناسلی، زگیل مقعد و … کاربرد دارد. اما کاربرد تیپ های ۱۶ و ۱۸ بیشتر برای موارد سرطانی و خطرناک مثل سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان دهان، سرطان حنجره و … می باشد.

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل یک روش درمان و مقابله با ۴ نوع ویروس HPV می باشد. انواع ویروس HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. واکسن گارداسیل درصد زیادی از این زگیل تناسلی را درمان می کند. در انواع تیپ های کم خطر این ویروس منجر به ایجاد زگیل تناسلی می وشد اما در تیپ های پرخطر آن مشکلاتی مثل سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان واژن و … را در پی دارد. کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی موثر می باشد و برای جلوگیری از سرطان نیز کاربرد دارد.

مزایای واکسن گارداسیل

همانطور که پیش تر گفتیم از جمله مزایای واکسن گارداسیل پیشگیری از ابتلا به انواع زگیل در نواحی مختلف و جلوگیری از ابتلا به سرطان در نواحی دهانه رحم، آلت تناسلی و … می شود. توضیحاتی درباره سرطان رحم را مطالعه کنید تا بیشتر درباره این بیماری و اهمیت جلوگیری از آن بدانید. طبق تحقیقات واکسن گارداسیل احتمال ابتلا به سرطان های مرتبط با ویروس HPV را تا ۹۹ درصد کاهش می دهد و یک راه ایمن برای آسودگی خاطر در برقراری رابطه جنسی ست.

مزایا واکسن گارداسیل

عوارض واکسن گارداسیل

گارداسیل علاوه بر مزایای متعددی که جهت پیشگیری بیماری های جنسی دارد همچنین عوارضی نیز به همراه خواهند داشت. عوارض واکسن گارداسیل شامل موارد زیر خواهد بود:

 • احساس حالت تهوع
 • سردرد
 • تب
 • سرگیجه
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • ضعف و خستگی
 • آلرژی و حساسیت
 • احساس خارش
 • درد
 • تورم
 • قرمز شدن ناحیه تزریق واکسن

واکسن گارداسیل برای مردان

در بیشتر مواقع واکسن گارداسیل به عنوان یک داروی جلوگیری از بیماری های جنسی برای خانم ها توصیه و تجویز می شود. اما با این حال مصرف این دارو برای آقایان نیز کمک کننده است. البته به این نکته توجه داشته باشید که واکسن گارداسیل برای مردان باید طبق تجویز و صلاح دید پزشک انجام شود. سن واکسن گارداسیل برای آقایان در زیر ۲۱ سال توصیه می شود. البته در تیپ های مختلف بازه های سنی آن نیز متفاوت است. به طور مثال در واکسن گارداسیل مردان ۹ برای مردان ۹ تا ۱۵ سال توصیه می شود. کاربرد واکسن گارداسیل در مردان نیز برای جلوگیری از بیماری های پاپیلومای، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردان و … است.

واکسن گارداسیل در ایران

در سال های اخیر واکسن گارداسیل در ایران به خوبی شناخته شده است. به همین دلیل مشکلات زگیل تناسلی و بیماری های مقاربتی تا حد زیادی قابل کنترل خواهند بود. این واکسن بیشتر برای خانم ها توصیه می شود اما طبق تجویز پزشک استفاده از واکسن گارداسیل برای مردان نیز توصیه می شود.

عوارض واکسن گارداسیل

بیشتر بدانید: علائم و درمان کارسینوم شبکه کوروئید چیست؟

محل و دفعات تزریق واکسن گارداسیل

محل تزریق واکسن گارداسل در عضله بازو می باشد. این واکسن در سه نوبت با فاصله زمانی دو ماه و شش ماه از یکدیگر تزریق می شوند و در هر بار تزریق ۰.۵ میلی لیتر از محلول واکسن تزیق خواهد شد. بعد از اتمام دوره های تزریق واکسن تا حدود ۸ سال نیاز به تمدید مجدد آن نمی باشد.

قیمت واکسن گارداسیل

قیمت واکسن گارداسیل با توجه به تغییرات قیمت ارز تغییر می کند. بنابراین قیمت مشخصی برای هزینه واکسن گارداسیل مشخص نیست اما نکته ای که باید بدانید این است که تعرفه قیمتی واکسن گارداسیل در خرید آزاد در حدود سه برابر بیشتر از تعریفه قیمتی حلال احمر است.

سوالات متداول واکسن گارداسیل

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *