صفحه اصلی / مشکلات پوست و مو / چگونگی انجام پاکسازی پوست در ۶ مرحله
۷ دقیقه

چگونگی انجام پاکسازی پوست در ۶ مرحله

آنچه می خوانید...

پاکسازی یا فشیال، یکی از مهم ترین و بهترین روش های مراقبت از پوست است. پاکسازی به شما کمک میکند تا پوستی سالم و شاداب داشته باشید. پوست به مرور زمان و در اثر تجمع چربی، آلودگی و سلول های مرده، کدر میشود و شادابی خود را از دست میدهد. پاکسازی پوست با تمیز کردن پوست بصورت عمقی، شادابی و شفافیت را به چهره بازمیگرداند.

همه انواع پوست به پاکسازی نیاز دارند. پاکسازی درواقع برای همه افراد ضروری است و لازم است که بصورت منظم انجام شود. بسیاری از مشکلات پوستی، از جمله جوش های سرسیاه و سرسفید، به دلیل عدم پاکسازی پوست ایجاد میشود. فشیال با شستشوی عادی متفاوت است و مراحل مختلفی دارد که با انجام آنها میتوانید سلامت و شادابی پوست خود را تضمین کنید. با ما همراه باشید تا هر آنچه که نیاز است در مورد پاکسازی بدانید را باهم مرور کنیم.

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست مجموعه ای از مراقبت های پوستی را شامل میشود که در کنار هم، میتوانند شادابی و شفافیت پوست را تا حد زیادی افزایش دهند. پاکسازی پوست در واقع یک روش مناسب برای از بین بردن کدری و خستگی پوست است. طی این روش با لایه برداری پوست، سلول های فرسوده از پوست پاک شده و آلودگی جمع شده در منافذ کاهش پیدا میکند.

پاکسازی پوست

فشیال مراحل مختلفی را شامل میشود که به ترتیب انجام میگیرند. هر یک از این مراحل، از مزیت های بسیاری برای پوست برخوردار است و میتواند تاثیر بسزایی در سلامت پوست داشته باشد. در هر مرحله از فشیال، از محصولات مراقبتی مختلفی استفاده میشود که نوع و ترکیبات این محصولات به نوع پوست فرد بستگی دارد. شما میتوانید این کار را در خانه، آرایشگاه یا کلینیک های زیبایی انجام دهید.

کاربرد پاکسازی پوست

پاکسازی پوست یکی از مراقبت های پوستی ضروری است و افرادی که به سلامتی پوست و شادابی صورت خود اهمیت میدهند باید بطور منظم پوست خود را پاکسازی کنند.

پوست خارجی ترین لایه بدن است که وظیفه حفاظت از بدن را به عهده دارد و در طول روز ممکن است تحت تاثیر آلودگی های مختلفی قرار گیرد. پوست همچنین بطور طبیعی چربی تولید میکند و بطور منظم در حال بازسازی است. به مرور زمان، این آلودگی، چربی و سلول های فرسوده ای که در اثر بازسازی پوست تولید میشوند، درون منافذ پوست نفوذ کرده و در آنجا جمع میشوند. طی مراحل فشیال، همانطور که از نام آن پیداست، منافذ پوست پاکسازی و از آلودگی تخلیه میشوند.

پاکسازی پوست

از بین بردن آلودگی درون منافذ موجب شاداب شدن پوست شده و ظاهر پوست را شفاف میکند. اگر پاکسازی انجام نشود، آلودگی جمع شده در منافذ باعث کدر شدن رنگ پوست میشود. این آلودگی همچنین میتواند به انواع جوش، از جمله جوش های زیرپوستی و سرسیاه تبدیل شود. بنابراین لازم است تا هر چند وقت یکبار، این آلودگی از پوست خارج شود.

پاکسازی پوست معمولا با توجه به نیاز افراد کاربرد های متفاوتی دارد و میتواند در از بین بردن عارضه های مختلف مانند خشکی، انواع جوش، کدری، تیرگی و بسیاری از مشکلات دیگر موثر باشد.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست در هوای گرم

مزایای پاکسازی پوست

  • لایه برداری پوست و از بین رفتن سلول های فرسوده
  • افزایش شادابی و شفافیت پوست
  • آبرسانی و افزایش رطوبت پوست
  • از بین بردن جوش های سرسیاه و سرسفید
  • تمیز شدن پوست بصورت عمقی
  • بهبود جوش و التهاب پوست
  • افزایش نرمی پوست
  • به تعویق انداختن پیری پوست
  • افزایش گردش خون در پوست

مراحل پاکسازی پوست

فشیال چند مرحله مهم و اساسی دارد که به ترتیب انجام میشوند. در هر یک از این مراحل، یکی از نیاز های مهم پوست برطرف شده و در هر مرحله ممکن است از محصولات مختلفی با توجه به نوع پوست فرد استفاده شود.

۱- شستشو و تمیز کردن پوست

قبل از انجام هرکاری، لازم است تا پوست خود را با یک شوینده مناسب شستشو دهید، آرایش پوست خود را پاک کنید و چربی های باقی مانده روی پوست را از بین ببرید. در این مرحله میتوانید پوست خود را ابتدا با یک محلول پاک کننده دوفاز، آرایش پاک کن روغنی یا شیرپاک کن، پاک کنید و سپس با استفاده از شوینده یا فیس واش مناسب، پوست را بصورت کامل شستشو دهید. توجه کنید که محصولات استفاده شده برای تمیز کردن پوست حتما باید متناسب با نوع پوست شما باشند.

پاکسازی پوست

۲- استفاده از تونر

تونر ها محصولاتی هستند که میتوانند آلودگی باقی مانده از پاکسازی را از پوست شما پاک کنند. تونر منافذ پوست را کوچک میکند، PH پوست را متعادل میکند و پوست را آبرسانی میکند. استفاده از تونر اختیاری است؛ اما به مرور زمان در شادابی و شفافیت پوست تاثیرگذار است.

پاکسازی پوست

۳- بخور دادن پوست

بخور دادن پوست باعث باز شدن منافذ و افزایش نرمی پوست شما میشود. پس از بخور دادن پوست، به راحتی میتوان آلودگی را از منافذ پوست بیرون کشید. این کار به شما کمک میکند تا پوست خود را برای پاکسازی آماده کنید. به این منظور میتوانید از دستگاه بخور استفاده کنید و یا به روش سنتی در خانه صورت خود را بخور دهید.

۴- لایه برداری پوست

یکی از مراحل اصلی فشیال، لایه برداری است. آلودگی، چربی و سلول های فرسوده به مرور زمان در منافذ پوست تجمع پیدا میکنند و لازم است تا با لایه برداری منظم، این آلودگی ها را تخلیه و از تبدیل شدن آنها به جوشهای زیرپوستی و سرسیاه جلوگیری کنید.

لایه برداری میتواند به کمک ماسک ها و کرم های لایه بردار مختلف انجام شود. یکی از رایج ترین انواع لایه بردار، ماسک اسکراب است. ماسک های اسکراب از دانه های ریز شن مانند تشکیل شده اند و با ماساژ روی پوست میتوانند سطح پوست را لایه برداری و منافذ پوست را تخلیه کنند.

پاکسازی پوست

توجه کنید که لایه برداری برای پوست های حساس مناسب نیست. پوست های خشک نیز باید از لایه بردار مناسب پوست خشک استفاده کنند و به دفعات کمتری لایه برداری کنند. پوست های چرب، مختلط و معمولی گزینه ای ایده آل برای لایه برداری هستند.

شما میتوانید با استفاده از محصولات لایه بردار، در خانه نیز لایه برداری را انجام دهید. در پاکسازی های سالنی و کلینیکی، برای لایه برداری ممکن است از دستگاه های مخصوص مانند اتوی صورت استفاده شود.

۵- استفاده از ماسک

در این مرحله از پاکسازی پوست، میتوانید با استفاده از ماسک های مغذی و آبرسان، پوست خود را تقویت کنید. نوع ماسک استفاده شده به نیاز پوستی شما بستگی دارد. انواع مختلفی از ماسک از جمله ماسک های جوانساز، ضد جوش، آبرسان، روشن کننده، ویتامینه و… وجود دارد و استفاده از آنها میتواند پوستی شاداب را برای شما به همراه داشته باشد.

پاکسازی پوست

۶- مرطوب کردن پوست

یکی از مراحل مهم پاکسازی پوست، مرطوب سازی و آبرسانی پوست است. بسیار مهم است که پس از پاکسازی، پوست خود را مرطوب کنید. لایه برداری ممکن است پوست را خشک و حساس کند و یا در پوست های حساس، التهاب پوست را به همراه داشته باشد. استفاده از مرطوب کننده در مراحل پایانی پاکسازی، به پوست شما نرمی خاصی میبخشد.

در این مرحله میتوانید از کرم های مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید. توجه کنید که نوع مرطوب کننده باید با نوع پوست شما متناسب باشد.

پاکسازی پوست

بیشتر بخوانید: چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

زمان پاکسازی پوست

پاکسازی پوست، از مراقبت های ضروری است که باید بطور منظم انجام شود. زمان و دفعات انجام پاکسازی به نوع پوست بستگی دارد و بسیار مهم است که هر فرد با توجه به نوع پوست خود پاکسازی را انجام دهد. معمولا انجام پاکسازی به پوست های حساس توصیه نمیشود. پوست های حساس ممکن است نسبت به لایه بردار واکنش نشان دهند و باید از لایه بردار های بسیار ملایم استفاده کنند.

معمولا پوست های خشک ۲ بار در هفته و پوست های معمولی، چرب و مختلط ۲ الی ۳ بار در هفته میتوانند از لایه بردار استفاده کنند. توجه کنید که لایه برداری بیش از حد به نفع پوست نیست و ممکن است به پوست آسیب بزند. اما سایر مراحل پاکسازی، مانند شستشو و استفاده از مرطوب کننده لازم است بصورت روزانه انجام شوند.

کلام آخر

پاکسازی پوست، یکی از مراقبت های مهم و ضروری است و افرادی که جوشهای زیرپوستی یا سرسیاه دارند لازم است تا با استفاده از پاکسازی این جوشها را تخلیه کنند. فشیال میتواند در سالن، کلینیک و یا در منزل انجام شود. پاکسازی های سالن و کلینیک معمولا تخصصی تر هستند و با استفاده از دستگاه های مختلف انجام میشوند. شما میتوانید با کمک مراحل گفته شده در این مقاله، به راحتی پوست خود را در منزل پاکسازی کنید.

مطب چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *